Эҳтиёжманд хотин-қизлар учун ОТМга қабул тартиби ўзгарди
Вазирлар Маҳкамасининг 03.06.2021 йилдаги 338-сон қарори билан Олий таълим муассасаларига қўшимча давлат гранти асосидаги қабул кўрсаткичлари доирасида хотин-қизларга танловда иштирок этиш учун тавсиянома бериш ва уларни ўқишга қабул қилишни ташкил этиш тартиби тўғрисидаги низомга ўзгартириш ва қўшимчалар киритилади.
Хусусан, қуйидаги ўзгартириш ва қўшимчалар назарда тутилган:
• эҳтиёжманд оилалардаги хотин-қизларга олий таълим муассасаларига қўшимча давлат гранти асосидаги қабул кўрсаткичлари доирасида танловда иштирок этиш учун тавсиянома бериш тартибини жорий этилади;
• олий таълим муассасаларига қўшимча давлат гранти асосидаги қабул кўрсаткичлари доирасида танловда иштирок этиш учун тавсиянома бериладиган кам таъминланган оила тушунчаси мезонларини аниқлаштирилади;
• тавсиянома олиш учун талабгор эҳтиёжманд оилалардаги хотин-қизларга электрон шаклда мурожаат қилиш имкониятини берилади;
• олий таълим муассасаларига қўшимча давлат гранти асосидаги қабул кўрсаткичлари доирасида танловда иштирок этиш учун тавсиянома бериладиган хотин-қизлар доирасини кенгайтирилади;
• тавсиянома бериш масаласини кўриб чиқиш жараёнини Молия вазирлиги ҳузуридаги Пенсия жамгармасининг “Ижтимоий ҳимоя ягона реестри” ахборот тизими, “Электрон ҳукумат” тизими идоралараро интеграциялашув платформаси билан боғланади;
• оиланинг эҳтиёжмандлик даражаси “Темир дафтар” ва “Аёллар дафтари”га киритилган оилаларнинг қиз фарзандлари ҳамда “Ёшлар дафтари”га киритилган хотин-қизлар тўғрисидаги маълумотлар орқали аниқлаш тартиби жорий этилади.
Белгиланишича:
• тавсиянома белгиланган мезонларга мос келган эҳтиёжманд оилалардаги барча талабгор хотин-қизларга берилади;
• тавсиянома олиш учун талабгор эҳтиёжманд оилалардаги хотин-қизлар доимий яшаш ёки вақтинча турган жойи бўйича яшаш жойидаги туман (шаҳар) маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш бўлимларига электрон шаклда мурожаат қилади;
• олий таълим муассасаларига қўшимча давлат гранти асосидаги қабул кўрсаткичлари доирасида танловда иштирок этиш учун тавсиянома бир йил муддатга берилади.
Ҳужжат Қонун ҳужжатлари маълумотлари миллий базасида эълон қилинган ва 03.06.2021 йилдан кучга кирди.

Постановлением Кабинета Министров от 03.06.2021 г. № 338 вносятся изменения и дополнения в Положение о порядке рекомендации женщин к участию в конкурсе и организации их приема в высшие учебные заведения в пределах показателей приема на основе дополнительных государственных грантов.
В частности, предусмотрены следующие изменения и дополнения:
вводится порядок рекомендации женщин из малообеспеченных семей к участию в конкурсе в рамках дополнительного государственного гранта при поступлении в высшие учебные заведения;
уточняются критерии малообеспеченной семьи при предоставлении рекомендательного письма для участия в конкурсе в рамках дополнительных государственных грантов при приеме в вузы;
женщинам из малообеспеченных семей предоставляется возможность обратиться за рекомендацией в электронной форме;
расширяется круг женщин, которым предоставляется рекомендательное письмо для участия в конкурсе в рамках дополнительных государственных грантов при приеме в вузы;
процесс рассмотрения рекомендации интегрируется с информационной системой «Единый реестр социальной защиты» Пенсионного фонда при Минфине, платформой межведомственной интеграции системы «Электронное правительство»;
вводится процедура определения уровня потребности семьи через «Железную», «Женскую» и «Молодежную» тетради.
Установлено, что:
рекомендация дается всем женщинам из малообеспеченных семей, отвечающим установленным критериям;
для получения рекомендации женщины из малообеспеченных семей обращаются в электронном виде в районный (городской) отдел по поддержке махалли и семьи по месту постоянного или временного проживания;
рекомендации для участия в конкурсе выдаются сроком на один год в рамках критериев приема на основе дополнительных государственных грантов в высшие учебные заведения.
Документ опубликован на государственном языке в Национальной базе данных законодательства и вступил в силу 03.06.2021 г.