АОКАда ўтказилаётган брифингда Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирининг биринчи ўринбосари Илҳом Норқулов халқаро тажрибадан фойдаланган ҳолда минимал истеъмол харажатлари қийматининг дастлабки ҳисоб-китоблари амалга оширилганини айтди.
Унга кўра, моддий ва бошқа ижтимоий кўмакларга муҳтож аҳолининг мақсадли (таргет) гуруҳи аниқланиб, 10 гуруҳга бўлинган.
Минимал истеъмол харажатларини ҳисоблаш учун тажриба сифатида Жаҳон банки кўмагида 2020 йилда республиканинг барча ҳудудларидан танлаб олинган 5 400 та уй хўжаликларида сўровнома ўтказилган.
Сўровнома натижасига кўра, мазкур оилаларда жон бошига кунлик истеъмол қилинадиган озиқ-овқат (2200 ккал) ва зарур бўлган ноозиқ-овқат товарлар ҳамда хизматлар учун минимал истеъмол харажатлар бир ойда киши бошига (жорий йилдаги нархлар ўзгаришини инобатга олган ҳолда) камида 440 минг сўмни ташкил этиши ҳисоб-китоб қилинди.
Минимал озиқ-овқат харажатлари миқдори эса киши бошига бир ойда 295 минг сўмни ташкил қилган.
Қайд этилишича, ҳисобланган минимал истеъмол харажатларининг жон бошига тўғри келадиган ЯИМга нисбати (ЯИМ) 26,8%бўлиб, мазкур кўрсаткич ривожланаётган мамлакатларда асосан 4-20 фоизни ташкил этади.
Эслатиб ўтамиз, 2020 йил декабрда Истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш жамиятлари федерацияси Ўзбекистонда истеъмол саватининг миқдори бир киши учун тахминан 2 млн 157 минг сўмни ташкил қилишини маълум қилганди.

В качестве эксперимента по расчету минимальных потребительских расходов, в 2020 году был проведен опрос в 5 400 домохозяйствах, отобранных со всех регионов республики. Об этом сообщили в пресс-службе Министерства экономического развития и сокращения бедности.
При этом, участвующие в опросе домохозяйства были разделены на 10 групп по размеру расходов. Из этих семей было выделено 30% домохозяйств с наименьшими доходами и расходами.
На основании данных, полученных в результате опроса, минимальные потребитльские расходы на необходимое ежедневное потребление продуктов питания (2 200 ккал), непродовольственных товаров и услуг в месяц составили 440 тысяч сумов на человека (с учетом изменения цен в текущем году).
Отношение рассчитанных минимальных потребительских расходов к ВВП на душу населения составляет 26,8%. Отмечается, что развивающихся странах этот показатель составляет в основном 4-20%.
«В целях завершения эксперимента по расчету минимальных потребительских расходов в 2021 году Государственным комитетом по статистике совместно со Всемирным банком будет произведен опрос 10 тысяч домохозяйств. По результатам данных опросов до конца текущего года планируется утвердить методологию расчета минимальных потребительских расходов и опубликовать ее пересчитанную сумму», — говорится в сообщении.