Вазирлар Маҳкамасининг 29.04.2021 йилдаги “Ногиронлиги бўлган шахслар ишлари бўйича идоралараро кенгаш фаолиятини ташкил этиш тўғрисида”ги 257-сон қарори қабул қилинди.
Ҳужжат билан қуйидагилар тасдиқланди:
Ногиронлиги бўлган шахслар ишлари бўйича идоралараро кенгаш (кейинги ўринларда – Идоралараро кенгаш) таркиби;
Ногиронлиги бўлган шахслар ишлари бўйича идоралараро кенгаш тўғрисида низом.
Бош вазирининг ижтимоий ривожлантириш масалалари бўйича ўринбосари Идоралараро кенгаш раиси ҳисобланади. Тиббий-ижтимоий хизматларни ривожлантириш агентлиги – унинг ишчи органи.
Низом Идоралараро кенгашнинг асосий вазифалари, функциялари, ҳуқуқлари ва жавобгарлиги, унинг фаолияти тартиби, шунингдек унинг самарадорлигига доир талабларни белгилайди.
Қуйидагилар Идоралараро кенгашнинг асосий вазифалари ҳисобланади:
ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқларини таъминлаш соҳасидаги давлат сиёсатини амалга оширувчи давлат органлари, маҳаллий давлат ҳокимияти органлари фаолиятини мувофиқлаштириш;
ногиронлиги бўлган шахсларнинг соғлиғини тиклаш, уларни реабилитация қилиш, ижтимоий ҳимоя қилиш ва ҳуқуқларини таъминлашга доир давлат дастурларини амалга оширишда иштирок этиш;
ногиронлиги бўлган шахсларнинг таълим олиши, уларни касбга тайёрлаш, қайта тайёрлаш, малакасини ошириш, меҳнат қилиши ва бандлигига кўмаклашиш;
ногиронлиги бўлган шахсларнинг жамият ва давлат ҳаётида тўла ҳуқуқли тарзда иштирок этиши учун қулай шарт-шароитлар яратишда иштирок этиш.
Ҳужжат Қонун ҳужжатлари маълумотлари миллий базасида эълон қилинган ва 30.04.2021 йилдан кучга кирди.

Принято постановление Кабинета Министров «Об организации деятельности Межведомственного совета по делам лиц с инвалидностью».
Документом утверждены:
Состав Межведомственного совета по делам лиц с инвалидностью (далее – Межведомственный совет);
Положение о порядке деятельности Межведомственного совета.
Заместитель Премьер-министра по социальному развитию является Председателем Межведомственного совета. Агентство по развитию медицинских и социальных услуг – его рабочий орган.
Положение определяет основные задачи, функции, права и обязанности Межведомственного совета, порядок его деятельности, а также требования к его эффективности.
Основными задачами Межведомственного совета являются:
координация деятельности органов, реализующих государственную политику в области обеспечения прав инвалидов, а также органов местного самоуправления;
участие в реализации госпрограмм реабилитации, социальной защиты и защиты прав инвалидов;
содействие в образовании, профессиональной подготовке, переподготовке, повышении квалификации, трудоустройстве инвалидов;
участие в создании благоприятных условий для полноценного участия инвалидов в жизни общества и государства.
Документ опубликован на государственном языке в Национальной базе законодательства и вступил в силу 30.04.2021 г.