Норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳалари муҳокамаси порталида Вазирлар Маҳкамасининг “2019-2020 йилларда Муайян яшаш жойига эга бўлмаган шахсларни реабилитация қилиш марказлари биноларини қуриш ва реконструкция қилиш тўғрисида”ги қарори лойиҳаси жойлаштирилди.
Ҳужжат билан Муайян яшаш жойига эга бўлмаган шахсларни реабилитация қилиш марказлари биноларини қуриш ва реконструкция қилиш юзасидан 2019 – 2020 йилларга мўлжалланган дастур тасдиқланиши мумкин.
Объектларни қуриш ва реконструкция қилиш бўйича:
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликларининг “Ягона буюртмачи хизмати” Инжиниринг компаниялар – буюртмачи этиб белгиланади;
бош лойиҳачи ва бош пудратчи ташкилотлар белгиланган тартибда танлов (тендер) савдолари орқали аниқланади.
Ўзбекистон Республикаси Ер ресурслари, геодезия, картография ва давлат кадастри давлат қўмитаси, Қурилиш вазирлиги, Ички ишлар вазирлиги ҳамда Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари билан биргаликда объектларни қуриш учун ер участкаларини аниқлайди.
Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги Қурилиш вазирлиги билан биргаликда уч ой муддатда 75, 100 ва 200 ўринли Муайян яшаш жойига эга бўлмаган шахсларни реабилитация қилиш марказларининг лойиҳаларини ишлаб чиқишни ва намунавий лойиҳаларни Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Лойиҳа бошқарув миллий агентлиги қошидаги Лойиҳаларни ва импорт контрактларини комплекс экспертиза қилиш марказида комплекс экспертизадан ўтказишни таъминлайди.
Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар бўйича давлат қўмитаси тегишли вазирлик ва идоралар билан биргаликда 2019 йилги Ўзбекистон Республикаси Инвестиция дастурини ҳамда 2020-2022 йилларга мўлжалланган Ўзбекистон Республикасининг ривожланиш давлат дастурини 2020 йилга шакллантириш жараёнида объектларни молиялаштириш учун Буюртмачиларнинг асослантирилган ҳисоб-китоблари бўйича зарур маблағлар ажратишни назарда тутади.
Белгилаб қўйилишича, объектларни қуриш ишларини молиялаштириш Ўзбекистон Республикасининг Инвестиция дастурида ҳамда Ўзбекистон Республикасининг ривожланиш давлат дастурида назарда тутилган марказлаштирилган капитал қўйилмалар доирасида, реконструкция қилиш ишлари Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлигининг бюджетдан ташқари маблағлари ҳисобидан амалга оширилади.
Ўзбекистон Республикаси Қурилиш вазирлиги қурилиш-монтаж ишлари сифатли бажарилиши юзасидан ўрнатилган тартибда қурилиш назоратини ўрнатади.

Во всех регионах Узбекистана построят и реконструируют центры по реабилитации лиц без определенного места жительства
Реабилитационные центры построят и реконструируют в период 2019-2020 годов.
На портале СОВАЗ опубликован проект постановления Кабинета Министров о строительстве и реконструкции центров по реабилитации лиц без определенного места жительства. Разработчиком документа является МВД Узбекистана.
Согласно проекту документа, центры будут построены в период 2019-2020 годов на территории некоторых областей. При этом существующие центры будут реконструированы.
Заказчиком будет компания «Ягона буюртмачи хизмати» при хокимиятах областей и города Ташкента.
В течение 2019 года центры реконструируют в городе Ташкенте (400 мест), Андижане (75 мест) и Фергане (75 мест). Новые центры построят в Республике Каракалпакстан (75 мест), Ташкентской области (200 мест), Бухаре (75 мест) и Кашкадарье (75 мест).
В 2020 году реконструкции центров будут произведены в Джизаке (75 мест) и Самарканде (75 мест). Новые построят в Сурхандарье (75 мест), Хорезме (75 мест), Сырдарье (75 мест), Намангане (75 мест) и Навоий (75 мест).
Напомним, что в июне текущего года глава МВД Узбекистана Пулат Бобожонов раскритиковал деятельность центров по реабилитации бездомных лиц. Он подчеркнул, что неэффективной работе центров по реабилитации бездомных лиц будет положен конец.
Положение о центрах органов внутренних дел по реабилитации лиц без определенного места жительства утверждено постановлением Кабинета Министров 26 апреля 2018 года.
Согласно документу, человек признается лицом без определенного места жительства, если отвечает всем перечисленным критериям:
• быть старше 18 лет;
• не иметь документов, удостоверяющих личность (паспорта, водительского удостоверения, военного билета и т. д.);
• не иметь временной или постоянной прописки по определенному адресу, либо не состоять на учете по месту проживания;
• отличаться антисоциальным поведением.
Таких лиц будут регулярно выявлять и доставлять в районные (городские) органы внутренних дел. Если установить их личность там не удастся, начальник органа внутренних дел внесет в районный (городской) административный суд ходатайство о помещении лица в специальный центр реабилитации.
Суд рассмотрит ходатайство в течение 24 часов. При его удовлетворении лицо без определенного места жительства проведет в центре реабилитации 30 дней. При приеме в центр проведут фотографирование, дактилоскопическую регистрацию (снятие отпечатков пальцев), медосмотр, досмотр вещей и предметов, а также их дезинфекцию. Инфекционных больных (ВИЧ/СПИД, активная форма туберкулеза, сифилис) будут содержать отдельно от остальных.
За время круглосуточного пребывания в центре будет оказана правовая, социальная, психологическая, медицинская и другая помощь, а также проведут мероприятия по привитию норм и правил поведения, принятых в обществе. Режим содержания в центре строгий, вплоть до ограничения визитов и свободного выхода за пределы центра.
Если лицу нужно стационарное лечение, его незамедлительно направят в лечебно-профилактические учреждение системы здравоохранения. Престарелых и инвалидов разместят в домах «Саховат», лиц с психическими расстройствами — в дома «Мурувват». А здоровые мужчины (от 18 до 60 лет) и женщины (от 18 до 55 лет) будут трудоустроены.