“Ўзстандарт” агентлиги ёш оналарни болаларнинг соғлиғи учун зарарли бўлган пластик ўйинчоқ – “Music Lollipop” ўйинчоғидан огоҳ бўлишга чақирмоқда.
Таъкидланишича, Хитойда ишлаб чиқарилган мазкур пластик ўйинчоқ батареяда ишлайдиган lollipop-ширинлиги кўринишидаги ўйинчоқ бўлиб, болаларда бўғилиб қолиш хавфини келтириб чиқаради.
“Блистер ойначали картон қутидаги ўровда бўлган ушбу ўйинчоқнинг дастаги жуда узун ва ёш бола дастакни оғзига солиб тиқилиб қолиши мумкин. Маҳсулот ўйинчоқлар хавфсизлиги тўғрисидаги кўрсатма ва тегишли Европа стандарти талабларига жавоб бермайди”, дейилади “Ўзстандарт” агентлиги хабарида.

Агентство «Узстандарт» призывает родителей отказаться от покупки пластиковых игрушек под названием Music lollipop («Музыкальный леденец»), которые могут быть опасны для детей.
Отмечается, что эта пластиковая игрушка, сделанная в Китае и упакованная в картонную коробку с блистером, представляет собой пластиковый леденец с батарейками. Данный предмет может создать риск удушья у детей.
«Ручка этой игрушки очень длинная и может застрять во рту у ребенка. Продукция не соответствует требованиям европейского стандарта EN 71-1 и установленным требованиям безопасности», — отметили в «Узстандарте».