Фото: t.me/travelkhorezm
Ижтимоий тармоқларда олий ва ўрта махсус таълим вазири ўринбосари Й. Абсоатов номидан пойтахтдаги ОТМ ректорларига хорижлик меҳмонларни кутиб олиш ва кузатишда гулдаста тақдим этишлари учун талаба қизлар рўйхатини 5 февралгача тақдим қилишларини сўраб йўллаган хати намунаси тарқалди. Ушбу ҳолат жамоатчиликнинг кенг муҳокамасига сабаб бўлди.
Вазир Абдуқодир Тошқулов бу борада ўз муносабатини билдирди.
“Ўринбосаримиз ҳам катта хатога йўл қўйган. Энг ёмон кўрганим шу, хориждаги меҳмонларни кутиб олиш (фон) учун нега менинг гул қизларим гул кўтариб чиқиши керак? У ерга ҳам ўз фарзандингизни қўйиб кўринг. Бу бўйича алоҳида буйруқ қиламиз. Буни мажбурий меҳнатга тенглаштирамиз. Бу – мажбурий меҳнатнинг бир кўриниши. Яъни у қизлар хоҳлаб бораётгани йўқ. Совуқда, дарсдан чиқиб, тўгаракка бориш керак бўлган вақт ёки дам олиш вақти адрас кўйлакни кийиб гул кўтариб бориш қайси қизга ёқади? Бўлмаган нарса у. Таржимон бўлса тушунаман, туризмда ўқиса тушунаман”, – деган вазир ҳолатга ўз муносабатини билдириб.
Янги тайинланган вазир талабаларнинг ёнини олиб, “стадионни тўлдириш учун ҳам талаба, фон учун талаба, фестивал бўлса талаба. Ҳамма жой ҳуқуқий қолипга тушиши шарт. Талаба ўқиши керак. Керак бўлса, тўйиб ухлаши керак, талабанинг шахсий ҳаётига аралашишга ҳаққимиз йўқ», – қўшимча қилган Абдуқодир Тошқулов.

Фото: t.me/travelkhorezm
Недавно в социальных сетях распространилось письмо, написанное от имени замминистра высшего и среднего специального образования Ю. Абсоатова. В своем письме он просит ректоров столичных вузов предоставить до 5 февраля список девушек, которые выйдут с букетами цветов в национальных костюмах встречать иностранных гостей.
Министр высшего и среднего специального образования Абдукодир Ташкулов прокомментировал ситуацию.
«Наш сотрудник совершил большую ошибку. Больше всего я не люблю, когда девушкам приходится носить цветы во время визита гостей. Поставьте на их место своих детей! Мы издадим соответствующий приказ. Это — форма принудительного труда. Какая девушка захочет надеть платье из адраса и выйти с цветами в холод, когда ей нужно быть на уроке или когда она на каникулах? Такого не должно быть. Понятно, если это, например, переводчик или учащиеся по специальности «туризм»», — сказал министр.
«Студентами заполняются стадионы, организовываются праздники. Студентов используют в качестве фона. Но каждая деятельность должна быть законной. Студент должен учиться и отдыхать, в конце концов, и мы не имеем права вмешиваться в его личную жизнь», — заявил Абдукодир Ташкулов.