2020 йил 31 декабрда ҳукуматнинг тегишли қарори билан коррупцияга оид ҳуқуқбузарлик ҳақида хабар берган ёки коррупцияга қарши курашишга бошқа тарзда кўмаклашган шахсларни рағбатлантириш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланди.
Низомга кўра, коррупцияга оид ҳуқуқбузарлик ҳақида хабар берган шахслар қуйидаги асослардан бири мавжуд бўлганда бир марталик пул мукофоти билан рағбатлантирилади:
– ўзларига нисбатан пора талаб қилган шахс ёки ўзларига маълум бўлган коррупцияга оид ҳуқуқбузарлик ҳақида коррупцияга қарши курашувчи органлар (Бош прокуратура, Давлат хавфсизлик хизмати, Ички ишлар вазирлиги, Бош прокуратура ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти)га берган хабари асосида бундай ҳуқуқбузарлик фош этилса;
– коррупцияга оид жиноятни содир этганлиги учун қидирувда бўлган шахс тўғрисида ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга берилган хабар асосида қидирувдаги шахс ушланиши (ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларнинг ходимлари бундан мустасно).
Шунга кўра, коррупцияга оид ҳуқуқбузарлик ҳақида хабар берган ёки коррупцияга қарши курашишга бошқа тарзда кўмаклашган шахслар тегишлича БҲМнинг 3 бараваридан 25 бараваригача (669 минг сўмдан 5 млн 575 минг сўмгача) миқдорда бир марталик пул мукофоти билан рағбатлантирилиши мумкин.
Агар пора суммаси ёки етказилган зарар ёхуд ўзлаштирилаётган (ўзлаштирилган) мулкнинг қиймати БҲМнинг юз бараваридан кўп бўлса, мукофот қуйидаги фоиз ҳисобида ҳисобланади:
– анча миқдор учун – мулк қийматининг 15 фоизи миқдорида;
– кўп ва жуда кўп миқдор учун – мулк қийматининг 10 фоизи миқдорида.
Шахс коррупцияга қарши курашишга муносиб ҳисса қўшганлиги учун давлат мукофотига ҳам тавсия этилиши мумкин.
Шахсларни рағбатлантириш масалалари коррупцияга қарши курашувчи органлар ҳузурида тузиладиган махсус комиссиялар томонидан кўриб чиқилади.
Махсус комиссия қарори асосида бир марталик пул мукофоти ёки эсдалик совғаси билан тақдирлаш ҳақида қарор 1 иш кунида чиқарилади.
Пул мукофоти харажатлар сметасига ўзгартириш киритилгандан сўнг 15 иш куни ичида шахсларнинг шахсий ҳисоб варағига ўтказиб берилади.

За помощь в борьбе с коррупцией выплатят вознаграждение
Принято постановление Кабинета Министров «О порядке поощрения лиц, сообщивших о коррупционных правонарушениях или иным образом внесших вклад в борьбу с коррупцией».
В частности, единовременная денежная выплата может быть выдана, если:
• нарушение раскрыто на основании сообщения гражданина о том, что от него требуют взятку, в органы по борьбе с коррупцией (Генпрокуратура, СГБ, МВД, Департамент по борьбе с экономическими преступлениями при Генпрокуратуре). Сообщением может быть и другое известное ему коррупционное правонарушение;
• задержано разыскиваемое лицо на основании сообщения гражданина в правоохранительные органы о розыске лица за совершение коррупционного преступления (за исключением сотрудников правоохранительных органов).
Лица, сообщившие о коррупционных правонарушениях или иным образом внесшие вклад в борьбу с коррупцией, могут быть поощрены премией в размере от 3 до 25 БРВ (от 669 тыс. сумов до 5 млн. 575 тыс. сумов).
Размер поощрения может быть и более высоким. Если сумма взятки, причиненный ущерб или стоимость присвоенного имущества более чем в 100 раз превышает размер БРВ, вознаграждение рассчитывается следующим образом:
— для значительного размера – 15% от стоимости имущества;
— для крупного и особо крупного размера – 10% от стоимости имущества.
Граждан, внесших свой вклад в борьбу с коррупцией, могут также рекомендовать к Государственной награде.
Поощрение физических лиц рассматривается спецкомиссиями, создаваемыми при правоохранительных органах. Решение о поощрении разовой денежной премией или памятным подарком принимается за 1 рабочий день.
Денежная премия будет переводиться на личный счет физического лица в течение 15 рабочих дней после внесения изменений в смету расходов.