Мораторий жорий этилганидан буён табиатга 9 787,2 млн сўм миқдорида зарар етказилган. Бу ҳақда АОКАда ўтган матбуот анжмунида Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси раисининг биринчи ўринбосари Нарзулла Обломуродов мораторий давридаги ишлар ҳақидаги ахборотида айтиб ўтди.
Мораторий даврида жисмоний ва юридик шахслардан жами 4018 та (10 ойлик ҳолатига) мурожаат келиб тушган, мурожаатларда 188 943 туп давлат ўрмон фондига кирмайдиган дарахт ва буталарни кесишга рухсат сўралган.
20 ноябрь ҳолатига кўра эса жами қонунбузарликлар сони 3 897 та, белгиланган жарима 4 316,1 млн сўмни ташкил этиб, шундан 2 757,4 млн сўми ундирилган.
Шундан табиатга етказилган жами зарар 9 787,2 млн сўмни ташкил этиб, 2 942,4 млн сўми ундирилган.
– Ундирилмаган жарима ва табиатга етказилган зарарни ундириш мақсадида 338 та ҳолат бўйича (6 913,1 млн сўм) тўпланган ҳужжатлар тегишли органларга (суд, прокуратура, МИБ, ИИБ) киритилди. 17 та ҳолат бўйича қонунбузарлик содир этган шахсларга жиноий иш қўзғатилган, – деди Нарзулла Обломуродов.

На пресс-конференции в штабе АИМК первый заместитель председателя Государственного комитета по экологии и охране окружающей среды Нарзулла Обломуродов рассказал о порядке действия моратория.
По его словам, за время действия моратория было получено более 4 тыс. обращений от физических и юридических лиц.
«За время действия моратория было получено 4 018 (по состоянию на 10 месяцев) обращений от физических и юридических лиц, в том числе 188 943 обращения за разрешением на вырубку деревьев и кустарников (веток), не входящих в государственный лесной фонд», – говорится в сообщении.
По состоянию на 20 ноября общее количество нарушений составило 3 897, сумма штрафов составила – 4 млрд 316 млн сумов, из них взыскано 2 млрд 757 млн сумов.
Ущерб, причиненный природе, оценен в 9 млрд 787 млн сумов, из них взыскано 2 млрд 942 млн сумов.
Собранные по 338 делам документы (6 млрд 913 млн сумов) о взыскании не оплаченных штрафов и ущерба природе переданы в соответствующие органы (суд, прокуратура, БПИ, ОВД).