Андижонда ўқувчиларини юпун кийимда совуқда қолдирган директор ва ўринбосари ишидан кетди
Жорий йилнинг 21 ноябръ куни “Андижонда мактаб ўқувчилари курткасиз ташқарига чиқишга мажбур бўлди” сарлавҳаси остида ижтимоий тармоқларда тарқалган хабарга Андижон вилояти халқ таълими бошқармаси томонидан расмий муносабат берилди.
Мазкур хабар юзасидан Андижон вилоят халқ таълими бошқармаси томонидан ишчи гуруҳ тузилиб ҳолат ўрганиб чиқилган.
Маълум бўлишича, 19 ноябрь куни Андижон шаҳридаги 43-умумтаълим мактабига “Янги Ўзбекистон – Янгича дунёқараш” шиори остида кўзга кўринган зиёлилар, санъат, фан-маъданият ҳодимлари ҳамда фаол нуронийлардан иборат тарғибот гуруҳи ташриф буюрган.
Тарғибот гуруҳи вакиллари ташрифидан хабардор бўлган ўқувчилар (соат 11:25) уларни кузатиш мақсадида йўлакка чиқишган.
Ўтказилаётган тадбирнинг фотоальбомини яратиш мақсадида маҳалла фаоллари ва мактаб маънавий-маърифий ишлар бўйича директор ўринбосари уларни расмга олган. Ишчи гуруҳ расмдаги болалар билан қилган суҳбатида мана шу суратга олиш вақтида 2-3 дақиқа ташқарида қолишганлиги, сўнг устозлари томонидан танаффус вақти тугамасдан (соат 11:35 гача) уларни синф хоналарига киришлари сўралганлиги таъкидланди.
Ишчи гуруҳнинг расмдаги ўқувчилар ва ота-оналар билан суҳбатида мазкур ҳолатда фарзандларининг узоқ вақт ташқарида қолиб кетмаганлиги сабабли эътирозлари йўқ эканлигини таъкидлашди.
Якуний хулосага кўра, 43-умумтаълим мактаби директори вазифасини вақтинча бажарувчиси (Д. Насирдинов), мактабнинг маънавий-маърифий ишлар бўйича директор ўринбосари (С. Исманова) эгаллаб турган лавозимидан озод этилди.

Ранее в сети Интернет распространились фотографии, на которых учащиеся школы №43 г. Андижана несмотря на мороз, стоят на улице в одних свитерах. Как можно заметить на фото, взрослые были одеты в пальто и куртки.
По имеющимся данным, детей вывели на улицу на агитационное мероприятие в честь Дня флага. В Управлении народного образования Андижанской области прокомментировали данный инцидент.
Выяснилось, что 19 ноября группа, состоявшая из художников, ученых, деятелей культуры и активистов, под девизом «Новый Узбекистан – новое мировоззрение» посетила среднюю школу №43 в Андижане.
Учащиеся примерно в 11:25 часов вышли в коридор, чтобы посмотреть на прибывших гостей. Для создания памятного альбома о мероприятии детей фотографировали активисты махалли и заместитель директора школы по духовно-просветительской работе.
Отмечается, что на распространившемся изображении дети находились на улице 2-3 минуты, после чего учителя попросили их вернуться в классы.
Рабочая группа также побеседовала с учащимися и родителями. Выяснилось, что они не имеют никаких возражений, так как их дети пробыли на улице короткое время.
По итогам изучения обстоятельств и.о. директора школы №43 Д.Насирдинов и замдиректора по духовно-просветительской работе были освобождены от занимаемых должностей.
Управление народного образования Андижанской области призывает руководителей, учителей и сотрудников всей системы относиться к каждому ученику как к ребенку и предотвращать подобные ситуации, влияющие на их здоровье и безопасность.