Ўзбекистоннинг бир неча ҳудудларида аҳоли синов тариқасида рўйхатга олинади. Бу ҳақда тегишли ҳукумат қарори қабул қилинди.
Ушбу қарор билан Ўзбекистонда 2023 йилда аҳолини рўйхатга олишга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланди.
Қарорга кўра, 2021 йил 1−25 ноябрда Андижон вилояти Хўжаобод тумани, Тошкент вилояти Юқори Чирчиқ тумани, Хива шаҳри ҳамда Тошкент шаҳри Яшнобод туманларида аҳоли синов тариқасида рўйхатга олинади.
Бутун аҳолини рўйхатга олиш эса 2023 йил 1−25 ноябрда қуйидагича амалга оширилади:
1−5 ноябрда аҳоли интернет тармоғи орқали рўйхатга олинади;
6−10 ноябрда интернет орқали рўйхатга олинган респондентлар ва уларнинг уй манзиллари рўйхати шакллантирилади;
11−22 ноябрда аҳолини рўйхатга олиш варағи шакллари асосида уйма-уй юриб аҳоли рўйхатга олинади;
23−25 ноябрда ҳар бир участкадаги уй-жой манзилларининг 10 фоизи танланма равишда назорат кузатуви асосида ўрганилади.

Пробная перепись населения пройдет в 2021 году
Перепись населения в порядке эксперимента будет проведена 1−25 ноября 2021 года в Ходжаабадском районе Андижанской области, Юкоричирчикском районе Ташкентской области, городе Хиве, а также в Яшнабадском районе Ташкента, сообщила пресс-служба Министерства юстиции.
Положение о порядке подготовки и проведения переписи утверждено правительством 11 ноября. Согласно документу, полная перепись населения переносится с 2022 года на 2023 год. Она пройдет 1−25 ноября в следующем порядке:
• 1−5 ноября перепись населения будет проведена через интернет;
• 6−10 ноября будет сформирован список респондентов, зарегистрированных через интернет и их домашние адреса;
• 11−22 ноября на основании переписного листа населения, перепись населения будет осуществляться путем подомового обхода;
• 23−25 ноября 10% адресов жилья на каждом участке будет выборочно изучаться на основе контрольного наблюдения.