Талаблар орасида COVID-19 инфекциясига қарши манфий натижали сертификат бўлиши ва икки ҳафталик ўз-ўзини изоляция қилиш бор.
Ташқи ишлар вазирлиги хориж давлатларига бораётган (ўқиш мақсадида ҳам) Ўзбекистон фуқароларининг бир қатор талабларни бажариши зарур бўлган талаблар рўйхатни маълум қилди.
ТИВ сайтида борилаётган мамлакатдаги санитар-эпидемиологик қоидалар, Ўзбекистондан тўғридан-тўғри рейслар мавжудлиги, Ўзбекистон орқали транзит пунктлари, шунингдек, Консуллик ходимларининг контакт маълумотлари билан танишишингиз мумкин.
Вазирлик борилаётган давлатга киришдаги қўшимча талабларни дипломатик ваколатхоналар орқали аниқлаштириб олиш зарурлигини тавсия қилган.

В МИДе опубликовали основные требования для въезда узбекистанцев в зарубежные страны
В числе требований наличие сертификата об отрицательном результате теста на COVID-19 и пребывание на 14-дневной самоизоляции.
В Министерстве иностранных дел опубликовали списки с основными требованиями для въезда граждан Узбекистана в зарубежные страны, в том числе и с целью учебы.
На сайте МИДа можно ознакомиться с санитарно-эпидемиологическими требованиями в стране, наличием прямых рейсов из Узбекистана, транзитных пунктов для выезда из Узбекистана и въезда в страну, а также контактными данными консульских работников.
«Перед выездом из Республики Узбекистан рекомендуется дополнительно уточнить требования ко въезду в страну назначения через дипломатические представительства и убедиться в наличии оснований, дающих право на въезд в государство направления», — отметили в МИДе.