COVID-19 пандемияси аёлларнинг қашшоқлик даражаси ҳамда қашшоқликда яшовчи аёллар ва эркаклар ўртасидаги фарқни кескин оширади, дейилади «БМТ-аёллар» ва БМТ Тараққиёт дастурининг (БМТТД) ҳисоботида.
2019−2021 йилларда аёллар ўртасидаги қашшоқлик даражаси 2,7 фоизга пасайиши кутилаётган эди, аммо пандемия ва унинг оқибатлари сабабли бу кўрсаткич 9,1 фоизга ўсиши кутилмоқда.
Мутахассисларнинг тахминларига кўра, 2021 йилга келиб ўта қашшоқликда (кунига икки доллардан кам) яшайдиган 25 ёшдан 34 ёшгача бўлган ҳар 100 эркак учун худди шундай шароитда яшаётган 118 аёл тўғри келади. 2030 йилга келиб бу фарқ 100 эркакка 121 аёлдан ошади.
«Биз биламизки, аёллар оила аъзоларига ғамхўрлик қилиш бўйича кўп вазифаларни ўз зиммаларига олишади, улар кам ҳақ олишади, кам тежайдилар, одатда барқарор ишга эга эмаслар — умуман олганда, аёлларнинг иш билан бандлигининг барқарорлик даражаси эркакларникига нисбатан 19 фоизга камроқдир», — деди «БМТ-аёллар» ташкилоти раҳбари Фумзиле Мламбо-Нгкука.
Бундан ташқари, экспертларнинг фикрига кўра, пандемиядан энг кўп зарар кўрган баъзи жойларда, масалан, туризм, умумий овқатланиш, маиший хизмат ва бошқа жойларда асосан аёллар иш билан банд бўлган. Шунга кўра, улар ишсиз қолиш ва моддий таъминотни йўқотишда, айниқса, ҳимоясиз эди.
Ҳисобот маълумотлари шуни кўрсатадики, пандемия 2021 йилга келиб 96 млн кишини ўта қашшоқликка олиб келади, улардан 47 млн нафари аёллар ва қизлардир.
«Бу ўта қашшоқликда яшовчи аёллар ва қизларнинг умумий сонини 435 млн кишига етказади ва бу кўрсаткич 2030 йилгача пандемиягача бўлган даражага қайтмайди», — дейилади БМТ Тараққиёт Дастури ҳисоботида.
«Агар ҳукуматлар таълим ва оилани режалаштириш, адолатли ва тенг иш ҳақи ҳамда ижтимоий нафақаларни кўпайтириш бўйича кенг қамровли стратегияни амалга оширганларида, 100 млн дан ортиқ аёл ва қизларни қашшоқликдан қутқариш мумкин эди», — деди БМТ Тараққиёт дастури раҳбари Ахим Штайнер.
Унинг қўшимча қилишича, гендер тенгсизликни камайтиришга сармоялар киритиши нафақат оқилона ва арзон, балки ҳукумат учун пандемия оқибатида юзага келадиган қашшоқликни камайтириш учун зудлик билан амалга оширилиши керак бўлган йўлдир.

Пандемия COVID-19 резко увеличит уровень бедности среди женщин и разрыв между мужчинами и женщинами, живущими в бедности, говорится в докладе структуры «ООН-женщины» и Программы развития ООН (ПРООН).
Ожидалось, что уровень бедности среди женщин сократится на 2,7% в период с 2019 по 2021 год, но из-за пандемии и ее последствий прогнозируется увеличение этого показателя на 9,1%.
По прогнозам экспертов, к 2021 году на 100 мужчин в возрасте от 25 до 34 лет, живущих в крайней бедности (менее чем на два доллара в день), будет приходиться 118 женщин, оказавшихся в таких же условиях. К 2030 году разрыв увеличится до 121 женщины на 100 мужчин.
«Мы знаем, что женщины берут на себя большую часть обязанностей по уходу за членами семьи; они меньше получают, меньше откладывают, у них их, как правило, менее стабильная работа — в целом, женская занятость на 19% менее стабильна, чем мужская», — отметила глава структуры «ООН-женщины» Фумзиле Мламбо-Нгкука.
Кроме того, по словам экспертов, женщины были заняты некоторых из наиболее пострадавших от пандемии сферах, такие как туризм, общественное питание, предоставление услуг по дому и другие. Соответственно, они были особенно уязвимы для увольнений и потери средств к существованию.
Данные доклада показывают, что к 2021 году пандемия приведет к крайней бедности 96 миллионов человек, 47 миллионов из которых — женщины и девочки.
«Это приведет к увеличению общего числа женщин и девочек, живущих в крайней бедности, до 435 миллионов, и, согласно прогнозом, этот показатель не вернется к предпандемическому уровеню до 2030 года», — говорится в релизе ПРООН.
«Более 100 миллионов женщин и девочек можно было бы спасти от бедности, если бы правительства реализовали комплексную стратегию, направленную на улучшение доступа к образованию и планированию семьи, справедливой и равной заработной плате, и увеличению социальных выплат», — отметил глава ПРООН Ахим Штайнер.
Он добавил, что инвестиции в сокращении гендерного неравенства не только разумны и доступны, но и являются выбором, который правительства могут сделать в срочном порядке, чтобы обратить вспять влияние пандемии на сокращение бедности.