Ўзбекистонда коронавирус инфекцияси билан тўқнаш келган фуқароларни ижтимоий масофа сақлаш бўйича огоҳлантирувчи Self-Safety мобил иловаси яратилди, дея хабар қилди Соғлиқни сақлаш вазирлиги матбуот хизмати.
Мобил илова Соғлиқни сақлаш вазирлиги, Ахборот технологиялар ва коммуникацияларни ривожлантириш вазирлиги ҳамда Тошкент шаҳар ҳокимлиги билан ҳамкорликда ишлаб чиқилди.
У мобил телефонининг GPS ва Bluetooth модуллари ёрдамида ишлайди ва фойдаланувчилардан бирида касаллик аниқланса, бир дақиқа ичида барча фойдаланувчиларни 5 метр радиусда кесишган нуқталарини солиштиради. Кесишув нуқталари аниқлангач, мазкур жойларда 5 метрли радиусда бўлган барча фойдаланувчиларга PUSH-хабарнома кўринишида касал билан алоқада бўлганлик эҳтимоли тўғрисида ва кейинги хатти-ҳаракатлар бўйича тавсиялар беради.
Мобил илова Android ва iOS платформаларида мавжуд бўлиб, тез орада онлайн дўконларга чиқарилади. Айни пайтда уни қуйидаги ҳавола орқали юклаб олиш мумкин.
Рўйхатдан ўтишда телефон рақами, паспорт рақами, туғилган йил, телефоннинг IP-манзили ҳамда смартфонларда GPS ва Bluetooth`ни ёқиш сўралади.
Ишлаб чиқувчилар аҳолини инфекцияни барвақт аниқлаш ва тарқалишини олдини олиш мақсадида Safe-Safety иловасидан фаол фойдаланиш, ҳукумат ва тиббиёт ходимларига COVID-19 пандемиясига қарши курашишда ёрдам беришга чақирди. Зеро иловадан қанча кўп одам фойдаланса, уйидан ташқарида ушбу иловани фаоллаштирса, шунча сифатли ва яхши ишлайди.
Қайд этилишича, COVID-19 пандемиясига қарши курашда мобил иловалардан фойдаланиш самарадорлиги Жанубий Корея, Сингапур, Исроил, Италия, Франция каби кўплаб бошқа давлатлар тажрибасида исботланди.

Министерство здравоохранения и Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций Узбекистана совместно с хокимиятом Ташкента запустили мобильное приложение Self-Safety. В пресс-службе Минздрава сообщили, что программа призвана предупреждать пользователя о возможных контактах с лицами, инфицированными коронавирусом.
В сообщении отмечается, что эффективность использования мобильных приложений в борьбе с коронавирусом была доказана на примере таких стран, как Южная Корея, Сингапур, Израиль, Италия, Франция и других.
Программа требует постоянного включения GPS и Bluetooth. Если у одного из пользователей был выявлен коронавирус, приложение в течение минуты сопоставит точки пересечения с другими пользователями в радиусе 5 м. Затем всем, у кого установлено данное приложение, придет push-уведомление о возможном контакте с инфицированным и рекомендации по дальнейшим действиям.
Скачать приложение можно на сайте coronavirus.uz (пока доступно для Android). Ожидается, что в ближайшее время оно появится в магазинах Google Play и App Store.
При регистрации требуется указать номер телефона, номер паспорта, дату рождения и MAC-адрес телефона (видеоинструкция по установке).
Минздрав призывает население активно скачивать приложение, чтобы помочь в раннем выявлении и предотвращении распространения вируса.
В пользовательском соглашении между Минздравом и пользователем указано, что оно может быть изменено Минздравом в одностороннем порядке без предварительного уведомления. Новая редакция соглашения вступает в силу с момента уведомления в мобильном приложении Self-Safety.
Пользователь несет уголовную ответственность за указание чужих персональных данных.
Под данными, связанными с пользователем, понимается информация о технических средствах (устройствах) и способах технологического взаимодействия с сервисом Self-Safety (в том числе IP-адрес хоста, вид операционной системы, тип браузера, географическое положение, данные о провайдере и иное), об активности пользователя, а также иные данные, получаемые указанными способами.