18 май кунидан бошлаб Тошкент шаҳридан Навоий, Бухоро, Қарши ва Андижон шаҳрига темир йўл қатнови қайта йўлга қўйилади.
Республика махсус комиссияси қарорига мувофиқ Тошкент шаҳридан Навоий, Бухоро, Қарши шаҳарларига “Afrosiyob” тезюрар поезди ҳамда Фарғона водийсига темир йўл қатнови (бориш ва қайтиш) қайта йўлга қўйилади.
Шу муносабат билан “Ўзбекистон темир йуллари” АЖ рейслар жадвалини эълон қилди:
Afrosiyob №762 поезди Тошкент-Навоий-Бухоро: 7:00
Afrosiyob №761 поезди Бухоро-Навоий-Тошкент: 16:28
Afrosiyob №760 поезди Тошкент-Қарши: 8:00
Afrosiyob №759 поезди Қарши-Тошкент: 17:58
Поезд №60 Тошкент-Андижон: 08:05
Поезд №59 Андижон-Тошкент: 15:33
Шунингдек АЖ хабар қилишича, темир йўл қатновларини ташкил этишда барча карантин қоидаларига амал қилинади, шу жумладан, йўловчилар сонини камайтириш, дезинфекция қилиш ва бошқа санитария талаблари сўзсиз бажарилади.
Шунингдек, поездларга чиқаётган йўловчилар учун муҳим шартларидан бири – Санитария-эпидемиологик осойишталиги маркази томонидан коронавирус инфекциясига тест таҳлиллари олинганига 120 соатдан кўп бўлмаган ва таҳлил натижаси “манфий” эканлиги ҳақидаги маълумотномага эга бўлишлари кераклиги маълум қилинмоқда.
Темир йўл вокзаллари ҳудудига ҳамда темир йўл транспортига кирганда, барча йўловчилар бир марталик тиббий ҳимоя ниқоблари ва қўлқопларда бўлишлари, темир йўл вокзалларида ижтимоий масофани сақлашлари ҳамда йўналтирувчи махсус тасмалар бўйлаб ҳаракатланишлари шарт. Йўловчилар поезд вагонларига ижтимоий масофани сақлаган ҳолда жойлаштирилади.
Эслатиб ўтамиз, поездларга электрон чипталар онлайн тарзда сотилади. Электрон чипта олиш имконияти бўлмаган йўловчилар, ўрнатилган тартибда дезинфекция ишлари амалга оширилгандан темир йўл вокзал кассаларидан чипта расмийлаштиришлари мумкин. Чипта олган йўловчилар томонидан йўловчилар сўровномаси (маршрут варағи) тўлдирилади.

С 18 мая возобновляются рейсы из Ташкента в Навои, Бухару, Карши и Андижан.
Согласно решению Специальной республиканской комиссии, железнодорожное сообщение из Ташкента в такие города, как Навои, Бухара и Карши будут осуществлять высокоскоростные поезда Afrosiyob, а в Ферганскую долину будут курсировать скоростные поезда сообщением Ташкент – Андижан.
Компания опубликовала следующий график рейсов на 18 мая:
Поезд Afrosiyob №762 Ташкент-Навои-Бухара: 7:00
Поезд Afrosiyob №761 Бухара-Навои-Ташкент: 16:28
Поезд Afrosiyob №760 Ташкент-Карши: 8:00
Поезд Afrosiyob №759 Карши-Ташкент: 17:58
Поезд №60 Ташкент-Андижан: 08:05
Поезд №59 Андижан-Ташкент: 15:33
В компании отметили, что организация пассажироперевозок требует обязательного соблюдения всех карантинных правил, включая сокращение количества пассажиров, безусловное выполнение дезинфекционных и других санитарных требований и мер.
Также, согласно новому порядку, на рейсы будут допускаться пассажиры, сдавшие тест на коронавирусную инфекцию в Центре санитарно-эпидемиологического надзора не более 120 часов до посадки и имеющие сертификат об отрицательном результате теста.
При входе на территорию железнодорожных вокзалов и железнодорожных станций все пассажиры обязаны быть в одноразовых медицинских защитных масках и перчатках, соблюдать социальную дистанцию и передвигаться строго по специально обозначенным направляющим линиям. Также, в вагонах поезда все пассажиры размещаются с сохранением социальной дистанции.
Напоминаем также, что на поезда можно приобрести электронные билеты, они доступны в режиме онлайн. Пассажиры, не имеющие возможность оформить электронный билет, могут купить его в кассах железнодорожных вокзалов, где также в установленном порядке проводятся дезинфекционные работы. Пассажирам также необходимо заполнить анкету пассажира (маршрутный лист).