Президент Шавкат Мирзиёев сешанба куни бўлиб ўтган видеоселектор йиғилишида карантин чоралари юмшатиладиган ҳудудларни ажратиш масаласини кўриб чиқди. Бу ҳақда «Ўзбекистон 24» телеканали хабар қилди.
Аниқ мезонлар — касаллар сони ва даволаниш динамикаси асосида баҳоланган санитария-эпидемиологик вазиятдан келиб чиққан ҳолда туман ва шаҳарлар «қизил», «сариқ» ва «яшил» ҳудудларга ажратиб чиқилади.
Соғлиқни сақлаш вазирлигига ҳокимиятлар билан биргаликда ҳар бир туман ва шаҳарда карантин даражасини белгилаб чиқиш, жойлардаги вазиятнинг ўзгаришига қараб тезкорлик билан уларни ўзгартириб туриш топширилди. Пандемия даврида 23 апрелда тасдиқланган вақтинчалик санитария қоидалари, меъёрлари ва гигиена нормативларига риоя этилиши зарурлиги кўрсатиб ўтилди.
Президент ўз фаолиятини қайта бошлаган корхоналарда санитария қоидаларига риоя этилиши устидан қатъий назорат ўрнатишни топширди.

Районам и городам присвоят уровни карантина
Президент Шавкат Мирзиёев на видеоселекторном совещании во вторник рассмотрел вопрос определения регионов, в которых будут смягчены карантинные меры, сообщил телеканал «Узбекистан 24».
Исходя из оценки санитарно-эпидемиологической ситуации, на основе конкретных критериев — числа больных и динамики лечения, районам и городам будут присваиваться «красный», «желтый» и «зеленый» уровни.
Министерству здравоохранения поручено определить совместно с хокимиятами уровень карантина в каждом районе и городе и оперативно менять их в зависимости от изменения ситуации на местах. Указано на необходимость соблюдения утвержденных 23 апреля временных санитарных правил, норм и гигиенических нормативов на период пандемии.
Президент поручил установить строгий контроль за соблюдением санитарных правил на предприятиях, которые возобновили свою деятельность.