Вазирлар Маҳкамаси 14.02.2020 йилдаги “Ички ишлар органлари пробация хизмати фаолиятини самарали ташкил этиш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги 84-сон қарорни қабул қилди.
Ҳукумат томонидан 2020-2021 йилларда ички ишлар органлари пробация хизмати фаолиятини янада самарали ташкил этиш чора-тадбирлари режаси тасдиқланди, унинг доирасида:
назорат остидагилар маъмурий назоратдан бўйин товлаш мақсадида яшаш жойини ўзбошимчалик билан тарк этган ҳолларда уларнинг республика ҳудудидан чиқишини чеклашни тартибга солувчи норматив-ҳуқуқий ҳужжат қабул қилинади;
тегишли олий таълим муассасаларида “Психология” йўналиши бўйича таҳсил олаётган талабаларнинг пробация бўлинма (гуруҳ)ларида амалиёт ўташ тартиби жорий этилади;
ИИВнинг Малака ошириш институтида ходимларнинг малакасини ошириш тизими жорий этилади;
юридик йўналишларидаги олий таълим муассасалари таълим дастурларига назорат остидагиларнинг ижтимоий-психологик портретини ўрганиш бўйича махсус мавзулар киритилади;
мазкур соҳада илмий-тадқиқот ишлари кучайтирилади.
Шунингдек, қарор билан пробация хизмати назорати остидаги шахсларга ижтимоий-ҳуқуқий ва психологик ёрдам кўрсатиш бўйича вазирликлар ва идораларнинг ҳамкорликдаги фаолияти механизми белгиланди. Тегишли функционал йўналишлардан келиб чиққан ҳолда ИИВ, Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги, Соғлиқни сақлаш вазирлиги, Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Халқ таълими вазирлиги ва қатор бошқа идораларга муайян вазифалар юклатилди.
Идоралараро ўзаро ҳамкорликда давлат органлари ва ташкилотлари, жамоат тузилмаларининг тегишли шахсларнинг хулқ-атвори, вояга етмаганларнинг ижтимоий мослашуви, ҳуқуқбузарлик содир этилишининг олдини олиш бўйича профилактик тадбирларни амалга ошириш устидан таъсирчан назорат қилиш тизимини йўлга қўйиш вазифаларига алоҳида ўрин ажратилган.
Шунингдек, иш билан таъминлаш ва назорат остидаги шахсларнинг талаб юқори бўлган меҳнат кўникмалари ва касбларини эгаллаши, уларнинг тиббий кўрикдан ўтиши ва даволаниши, алкоголь ва гиёҳвандликка ружу қўйишини олдини олишга ҳам эътибор қаратилган. Зарурат бўлганда мазкур контингентни ўқитиш ва улар томонидан маълумот олиниши ташкил этилиши мумкин.
Пробация бўлинма (гуруҳ)лари ишининг самарадорлигини ошириш учун улар маҳаллий бюджетларнинг қўшимча маблағлари ҳисобига юқори тезликдаги Интернет билан таъминланади.
Ҳужжат Қонун ҳужжатлари маълумотлари миллий базасида эълон қилинган ва 14.02.2020 йилдан кучга кирди.

Кабинет Министров принял постановление от 14.02.2020 г. № 84 «О дополнительных мерах по эффективной организации деятельности Службы пробации органов внутренних дел».
Правительством утвержден План мероприятий по эффективной организации деятельности Службы пробации органов внутренних дел в 2020–2021 годах, в рамках которого:
примут нормативно-правовой акт, регламентирующий порядок ограничения выезда с территории республики поднадзорных лиц, в случае их самовольного оставления места жительства с целью уклонения от административного надзора;
министр внутренних дел утвердит порядок поощрения сотрудников подразделений (групп) пробации за счет средств Фонда развития службы пробации;
введут порядок прохождения практики в подразделениях (группах) пробации студентами, обучающимися в соответствующих вузах по направлению «Психология»;
внедрят систему повышения квалификации сотрудников в Институте повышения квалификации МВД;
в учебные программы юридических вузов включат специальные темы по изучению социально-психологического портрета поднадзорных лиц;
организуют служебные командировки сотрудников за рубеж для прохождения стажировки и изучения зарубежного законодательства;
усилят научные исследования в данной сфере.
Также постановлением определен механизм взаимодействия министерств и ведомств по оказанию социально-правовой и психологической помощи лицам, находящимся под надзором служб пробации. Исходя из соответствующих функциональных направлений определенные задачи возложены на МВД, Минтруда, Минздрав, МВССО, МНО и ряд других ведомств.
Особое место в межведомственном взаимодействии отводится задачам госорганов и организаций, общественных объединений в работе по установлению действенного надзора за соответствующими лицами, социальной адаптации несовершеннолетних, реализации мер по профилактике правонарушений.
Также уделено внимание обеспечению занятости и овладению поднадзорными лицами востребованными трудовыми навыками и профессиями, прохождению ими медосмотра и необходимого лечения, профилактики алкогольной и наркотической зависимости. При необходимости могут организовать обучение данного контингента и получение ими образования.
Чтобы повысить эффективность работы подразделений (групп) пробации, их обеспечат высокоскоростным Интернетом за счет дополнительных средств местных бюджетов.
Документ опубликован на государственном языке в Национальной базе данных законодательства и вступил в силу 14.02.2020 г.