Талабгорлар сўровномага таълим олганлик тўғрисидаги ҳужжат, унинг иловаси ҳамда уларнинг ўзбек тилига таржима қилинган нотариал тасдиқланган нусхасини илова қилишлари зарур бўлади.
Синов асосида тан олинадиган ҳужжатлар учун тест синовлари ташкил этилади ва бу ҳақида 10 кун олдин таълим сифатини назорат қилиш инспекциясининг сайтида эълон қилинади.
Тест синови 50 та саволдан иборат бўлади ва 54 ва ундан кам балл тўплаган талабгорларнинг ҳужжатлари тан олинмайди.
Низомга мувофиқ, хорижий давлатларда умумий ўрта ва ўрта таълим олганлик тўғрисидаги ҳужжатларни тан олиш бепул амалга оширилади. Ўрта махсус, касб-ҳунар, олий таълим, кадрларни қайта тайёрлаш ва малака ошириш таълими олганлик тўғрисидаги ҳужжатларни тан олганлик учун энг кам ойлик иш ҳақининг 3 баравари миқдорида йиғим ундирилади.
Қуйидаги ҳолларда ҳужжатларни тан олиш синовларсиз амалга оширилади:
– умумий ўрта ва ўрта, ўрта махсус, касб-ҳунар ва малака ошириш таълимини олган талабгорларнинг ҳужжатлари;
– Ўзбекистонда бўлинмалари ва қўшма таълим муассасалари мавжуд хорижий таълим муассасаларида ўқиган талабгорларнинг ҳужжатлари;
– Халқаро 1000 талик рейтингга кирган олий таълим муассасаларининг ҳужжатлари;
– вазирлик ва идоралар йўлланмалари асосида таълим олган талабгорларнинг ҳужжатлари;
– Олий таълимда сифатни баҳолаш Европа ассоциациясининг аъзолари томонидан аккредитация қилинган таълим муассасаларида таълим олганларнинг ҳужжатлари;
– АҚШ, Австралия, Исроил, Канада, Сингапур, Жанубий Корея, Япония давлатларида аккредитация қилинган таълим муассасаларида таълим олганларнинг ҳужжатлари;
– вазирлик ва идоралар томонидан ажратилган маблағлар ҳисобига таълим олган талабгорларнинг ҳужжатлари;
– халқаро шартномалар, Президент ва Ҳукумат ҳужжатларида назарда тутилган ҳолларда таълим олганлик тўғрисидаги ҳужжатлар.
Бундан ташқари, 2019 йил 1 сентябрдан хорижий давлатларда умумий ўрта ва ўрта таълим олганлик тўғрисидаги ҳужжатларни тан олиш учун аризалар фақат давлат хизматлари марказлари ёки ягона интерактив давлат хизматлари портали орқали қабул қилинади.

Утвержден порядок признания аттестатов и дипломов, полученных за рубежом
Постановлением Правительства, утверждено Положение о порядке признания документов об образовании, выданных в зарубежных странах, говорится в сообщении Министерства юстиции в Telegram-канале.
Для признания документов заявители должны обратиться в Центры государственных услуг или Единый портал интерактивных государственных услуг. Претендентам необходимо приложить к анкете документ об образовании, его приложение и нотариально заверенную копию, переведенную на узбекский язык.
Для документов, признаваемых на основе испытания, будут организованы тестовые испытания, о которых будет объявлено на сайте Инспекции по надзору за качеством образования за 10 дней.
Тест будет состоять из 50 вопросов. Документы претендентов, набравших 54 и менее баллов, не будут признаны.
Отмечается, что признание документов о получении общего среднего и среднего образования в зарубежных странах осуществляется бесплатно. За признание документов о получении среднего специального, профессионального, высшего образования, переподготовки и повышения квалификации кадров взимается сбор в размере 3-х кратного минимального размера заработной платы.
Признание документов производится без испытаний в следующих случаях:
• документы претендентов, получивших общее среднее и среднее специальное, профессиональное образование и о повышении квалификации;
• документы претендентов, прошедших обучение в зарубежных образовательных учреждениях, имеющих подразделения и совместные образовательные учреждения в Узбекистане;
• документы высших учебных заведений, занимающих первые 1 000 позиций в международном рейтинге среди высших образовательных учреждений;
• документы претендентов, получивших образование по направлениям министерств и ведомств;
• документы претендентов, поступивших на учебу в зарубежные образовательные учреждения до 1 января 1992 года;
• документы претендентов, получивших образование в образовательных учреждениях, аккредитованных полноправными членами Европейской ассоциации гарантии качества в высшем образовании;
• документы претендентов, получивших образование в образовательных учреждениях, аккредитованных в США, Австралии, Израиле, Канаде, Сингапуре, Южной Корее, Японии;
• документы претендентов, получивших образование за счет средств, выделяемых министерствами и ведомствами;
• документы об образовании в случаях, предусмотренных международными договорами, актами Президента и Правительства.
Кроме того, с 1 сентября 2019 года заявления о признании документов об общем среднем и среднем образовании, полученных за рубежом, будут приниматься только через Центры государственных услуг или Единый портал интерактивных государственных услуг.