Бош прокуратура томонидан Ички ишлар вазирлиги билан ҳамкорликда жиноятларни фош этиш юзасидан тезкор-қидирув ва тергов тадбирларини ташкил этиш бўйича комплекс чоралар кўрилди.
Хусусан:
— тизимли равишда тезкор-қидирув фаолиятининг ҳолати, ҳудудлар кесимида жиноятларни фош етиш масалалари муҳокама қилиниб, прокуратура ва ички ишлар органлари раҳбарларининг бу борадаги фаолиятига танқидий баҳо берилган ҳисоботлари тингланмоқда;
— Бош прокурор ва ички ишлар вазирининг биринчи ўринбосарлари раҳбарлигида жойларда амалий ёрдам кўрсатиш учун Бош прокуратура ва ИИВ ходимлари таркибидан доимий фаолият юритадиган штаб ва ишчи гуруҳлар, шунингдек жиноятларни тезкор фош этиш бўйича ҳудудий ишчи гуруҳлар тузилди;
— прокурор ва ИИБ бошлиғининг ҳар бир фош этилмаган жиноят бўйича ҳодиса жойига чиқиш тартиби жорий этилди;
— вилоят прокуратураси аппаратларида жиноят содир этган шахс аниқланмаганлиги муносабати билан тўхтатиш режалаштирилган жиноят ишларини ўрганиш, шунингдек, масъул ходимларнинг тергов ҳаракатлари натижалари ва мазкур жиноят ишлари бўйича тезкор-қидирув тадбирлари тўғрисидаги ҳисоботларини муҳокама қилиш тартиби жорий этилди;
— тергов-қидирув тадбирларини фаоллаштириш бўйича 13.648 та ёзма кўрсатма ва 21.616 та алоҳида топшириқлар юборилди;
— қидирувда бўлган шахсларнинг қариндошларига ихтиёрий равишда келиш ҳолларида эҳтиёт чорасини ўзгартириш имконияти тўғрисида тушунтириш тадбирлари ўтказилиб, бунинг натижасида қидирувда бўлган 311 та шахс билан алоқа ўрнатилди.
Кўрилган чоралар натижасида:
— жорий йилнинг 5 ойида ўтган йилнинг шу даврига нисбатан жиноятларнинг умумий сони 12.171 тага ёки 30,4 фоиз (17.484) га камайди;
— ўтган йиллардаги жиноятларни ҳисобга олган ҳолда, жорий йилнинг 5 ойида 12.179 та фош этилмаган жиноятлар бўйича қонуний қарор қабул қилинди;
— 2018 йилда рўйхатга олинган 3.737 та фош этилмаган жиноятлардан 1.759 таси фош этилди;
— ўтган йилларда жиноят содир этганлик учун қидирилаётган 834 нафар шахс қўлга олинган, 802 та жиноий иш судларга юборилган;
— 2019 йилда рўйхатга олинган 12.171 та жиноятдан 11.906 таси ёки 97,8 фоиз фош этилиб, жорий йилда фош қилинмаган жиноятлар сони (265) 2018 йилга (1.026) нисбатан 74,1 фоиз га камайди;
— жиноят содир этган 130 нафар шахснинг хорижий давлатлардан экстрадицияси таъминланди;
— жорий йилда содир этилган қотиллик, босқинчилик, номусга тегиш жиноятларини «иссиқ излар» бўйича ўз вақтида фош этилиши таъминланмоқда;
Жумладан, Қамаши ва Чироқчи туманларида хусусий уйларга ниқобларда кириб, босқинчиликни амалга оширишга дахлдор бўлган 5 нафар шахс қўлга олинди.
Ёки, Бекобод шаҳрида ахлат йиғиш пункти ҳудудида 22.05.2019 йили ўлдирилган фуқаро Р.М.нинг шахси ўрнатилиб, қотиллик фош этилди;
— наркотик моддаларнинг ноқонуний айланиши билан боғлиқ 1.069 та жиноят аниқланди, 258,5 кг. гиёҳвандлик моддалари мусодара қилинди;
— 135 нафар бедарак йўқолган шахсларнинг турар жойи аниқланди, шунингдек 31 нафар номаълум мурданинг шахси ўрнатилди;
— хорижий валюта маблағларининг ноқонуний айланишига оид 312 та факт аниқланди, бу 2018 йилга (187) нисбатан 66,8 фоиз га кўпни ташкил қилади.
Йил бошидан буён 2,0 млн. AҚШ долларидан ортиқ, 3,2 млрд. сўм ва 435 млн. сўмга тенг бошқа чет ел валютаси ноқонуний муомаладан чиқарилди.

В Узбекистане количество преступлений за пять месяцев текущего года снизилось на 30%
Генеральная прокуратура Узбекистана сообщила о результатах оперативно-розыскных и следственных мероприятий по раскрытию преступлений, проведенных в январе-мае совместно с Министерством внутренних дел.
Как сообщила пресс-служба Генеральной прокуратуры, за пять месяцев зарегистрировано 12171 преступление, что на 30,4% меньше, чем в аналогичном периоде прошлого года (17484).
С учетом преступлений прошлых лет за январь-май было принято законное решение по 12179 нераскрытым преступлениям. Из 3737 нераскрытых преступлений, зарегистрированных в 2018 году, раскрыто 1759.
Задержано 834 лица, разыскиваемых за совершение преступлений в прошлые годы, в суды направлено 802 уголовных дела.
Из 12171 преступления, зарегистрированных за пять месяцев, раскрыто 11906, или 97,8%. Количество нераскрытых преступлений (265) снизилось на 74,1% (за пять месяцев 2018 года — 1026).
В течение пяти месяцев из иностранных государств были экстрадированы 130 лиц, совершивших преступления.
Были задержаны 5 лиц, причастные к совершению разбоя путем проникновения в масках в частные дома в Камашинском и Чиракчинском районах.
Установлена личность и раскрыто убийство гражданки Р. М., совершенное 22 мая на территории пункта по сбору мусора в Бекабаде.
Выявлено 1069 преступлений, связанных с незаконным оборотом наркотических веществ, изъято 258,5 кг наркотических веществ.
Установлено местонахождение 135 без вести пропавших лиц, а также личность 31 неопознанного трупа.
Выявлено 312 фактов незаконного оборота иностранных валютных средств, что на 66,8% больше, чем в таком же периоде 2018 года (187).
С начала года из незаконного оборота изъято более 2 млн долларов США, 3,2 млрд сумов и другой иностранной валюты, эквивалентной 435 млн сумов.
Генпрокуратура отмечает, что внедрен порядок обязательного выезда на место происшествия прокурора и начальника ОВД по каждому нераскрытому преступлению.
В результате анализа электронной базы нераскрытых преступлений, позволяющей осуществлять контроль за производством необходимых оперативно-следственных действий в режиме онлайн, направлено 13648 письменных указаний и 21616 отдельных поручений по активизации следственно-оперативных мероприятий.
С 311 разыскиваемыми лицами установлена связь благодаря разъяснению их родственникам возможности изменения меры пресечения в случае добровольной явки.