Пахтачи туман прокуратураси (Самарқанд вилояти) томонидан туман ИИБ қўриқлаш бўлими ходимига фаол қаршилик кўрсатган бир гуруҳ шахсларга нисбатан қўзғатилган жиноят иши юзасидан тергов ҳаракатлари ўтказиш давомида, 08.03.2019 йилда фуқаро Х.М. туман прокуратураси терговчиси лавозимида иш ўрганувчи Д.Б.нинг хизмат хонасига келиб, айбланувчилар унинг қариндоши эканлигини маълум қилиб, уларга нисбатан айбловни енгиллаштириш эвазига 5 минг АҚШ доллари миқдорида пора таклиф қилган. Бу ҳақда Бош прокуратура матбуот хизмати маълум қилди.
Терговчи лавозимида иш ўрганувчи Д.Б.нинг билдиргиси асосида ўтказилган тезкор тадбирда, фуқаро Х.М. туман ҳудудида жойлашган “Kim-Ping” номли ресторанда 5 минг АҚШ долларини Д.Б.га пора тариқасида берган вақтда ашёвий далиллар билан ушланган.
Мазкур ҳолат юзасидан Х.М.га нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 211-моддаси 1-қисми жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари ўтказилмоқда.
Шунингдек, 09.03.2019 йилда Наманган вилоят прокуратураси катта терговчиси Ш.Ж. вилоят прокурори номига билдирги билан мурожаат қилиб, “МҚ” МЧЖ, “НҚ” ДУК ва “СМ” АЖ мансабдор шахсларига нисбатан қўзғатилган жиноят иши бўйича “WPS” МЧЖ раҳбари Р.Э. барча жиноий ҳаракатлар учун масъулиятни ўз зиммасига олишини маълум қилиб, ишга алоқадор бошқа шахсларни жавобгарликка тортмаслик эвазига 10 минг АҚШ доллари миқдорида пора таклиф қилганлигини билдирган.
Ушбу билдирги асосида ўтказилган тезкор тадбирда, 10.03.2019 йилда Р.Э. терговчи Ш.Ж.нинг хизмат хонасида унга 10 минг АҚШ долларини пора тариқасида берган вақтда ашёвий далиллар билан ушланган.
Мазкур ҳолат юзасидан Р.Э.га нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 211-моддаси 2-қисми “б” банди билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари ўтказилмоқда.
Ўтган 2018 йил давомида прокуратура органларида кадрлар билан ишлаш тизими тубдан такомиллаштирилиб, ички хавфсизликни таъминлаш, ходимлар томонидан коррупциявий ҳолатларга йўл қўймасликка алоҳида эътибор қаратилиб, бу борада муайян натижаларга эришилди.
Жумладан, 2017 йилда прокуратура органлари тизимида хизмат қилувчи ходимларга 20 та ҳолатда 4 минг 200 АҚШ доллари ҳамда 15 млн 424 минг сўм миқдорида пора таклиф қилинган бўлса, 2018 йилда 98 та ҳолат қайд этилган бўлиб, жами 57 минг 500 АҚШ доллари ҳамда 48 млн 885 минг сўм миқдорида пора таклиф қилинган.
Ушбу ҳолатлар юзасидан 2017 йилда прокуратура ходимларига пора таклиф қилган 16 нафар шахсларга нисбатан жиноят ишлари, 4 нафар шахсларга нисбатан эса маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги ишлар қўзғатилиб, жазо муқаррарлиги таъминланган.
2018 йилда мазкур ҳолатлар юзасидан 82 нафар шахсларга нисбатан жиноят ишлари, 16 нафар шахсларга нисбатан эса маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги ишлар қўзғатилган.

«В течение 2018 года в органах прокуратуры в корне пересмотрена система работы с кадрами. Особое внимание было уделено состоянию обеспечения внутренней безопасности, недопущения коррупционных случаев со стороны сотрудников, в чем были достигнуты определенные результаты», — отметили в пресс-службе Генеральной прокуратуры.
Так, если в 2017 году было зафиксировано 20 случаев предложения взятки сотрудникам прокуратуры в размере 4 тыс. 200 долларов США и 15 млн. 424 тыс. сумов, то в 2018 году зафиксировано 98 случаев, сумма предложенных взяток в которых составила 57 тыс. 500 долларов США и 48 млн 885 тыс. сумов. В 2017 году по данным фактам в отношении 16 лиц, предлагавшим взятки сотрудникам, возбуждены уголовные дела, в отношении 4 лиц были возбуждены дела об административных правонарушениях.
В 2018 году по случаям взяткодательства возбуждены уголовные дела в отношении 82 человек, в отношении 16 лиц возбуждены дела об административных правонарушениях.
Вот нексколько примеров по году сегодняшнему.
В ходе проведения следственных действий По уголовному делу, возбужденного Прокуратурой Пахтачинского района (Самаркандская область) в отношении группы лиц, оказавших активное сопротивление сотруднику отдела охраны ОВД района, в настоящее время проводятся следственные действия.
08.03.2019 года, гражданин Х.М., назвавшись родственником задержанных, придя в служебный кабинет стажера на должности следователя районной прокуратуры Д.Б., предложил ему 5 тыс. долларов США в качестве взятки взамен смягчения обвинения в отношении обвиняемых лиц по делу.
В ходе проведенного оперативного мероприятия, на основании рапорта стажера на должности следователя Д.Б., гражданин Х.М. задержан с вещественными доказательствами при даче 5 тыс. долларов США в качестве взятки Д.Б., происходившей в ресторане под названием «Kim-Ping», расположенном на территории района.
По данному факту в отношении Х.М. возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 211 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, ведутся следственные действия.
Также, 09.03.2019 года, старший следователь прокуратуры Наманганской области Ш.Ж. обратился с рапортом на имя областного прокурора, в котором указал, что начальник ООО «WPS» Р.Э. предложил ему 10 тыс. долларов США в качестве взятки. Взамен он просил освободить от ответственности лиц, проходящих по уголовному делу, возбужденному в отношении должностных лиц ООО «МК», ГУП «НК» и АО «СМ», утверждая, что принимает на себя всю ответственность за все совершенные преступные действия.
В ходе проведенного на основании данного рапорта оперативного мероприятия, 10.03.2019 года Р.Э. задержан с вещественными доказательствами при даче 10 тыс. долларов США в качестве взятки Ш.Ж. в его служебном кабинете.
По данному факту в отношении Р.Э. возбуждено уголовное дело по пункту «б» части 2 статьи 211 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, ведутся следственные действия.