200 та энг замонавий ультратовуш текшируви аппарати харид қилиниб, жойларга етказилди.
Давлатимиз раҳбарининг 2017 йил 25 декабрда қабул қилинган “2018 – 2022 йиллар даврида болаларда туғма ва ирсий касалликларни барвақт аниқлаш Давлат дастури тўғрисида”ги қарори билан болаларда генетик синдромларни эрта ташхислаш, наслий касалликларга қарши оммавий скрининг текширувларини ўтказиш бўйича амалга ошириладиган муҳим вазифалар белгилаб берилган эди.
Шунингдек, ушбу дастурда замонавий скрининг хизматидан мамлакатимизнинг энг олис туманларида яшовчи аҳоли ҳам тўлиқ баҳраманд бўлишини таъминлаш кўзда тутилган бўлиб,ушбу вазифалар ижроси доирасида Соғлиқни сақлаш вазирлиги томонидан ҳомиладор аёлларни ультратовуш текширувидан тўлиқ ўтказиш тизими йўлга қўйилиб, бу борада барча чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
– Президентимиз ташаббуси билан Давлат бюджети ҳисобидан дунёдаги нуфузли “General Electric” компаниясининг энг замонавий 200 та ультратовуш текшируви аппаратлари харид қилинди. Мамлакатимизнинг барча туман ва шаҳар кўп тармоқли марказий поликлиникаларининг пренатал ташхис хоналари юқори технологик имкониятга эга бўлган ушбуаппаратлар билан жиҳозланди,– дейди Соғлиқни сақлаш вазири Алишер Шодмонов. – Натижада, илгари ҳомиладор аёллар пойтахтимиз ёки вилоят марказларига сарсон бўлиб, келиб-кетишган бўлса, ҳозирда бунга ҳожат қолмади. Бундан ташқари, авваллари ҳомиладор аёлларимиз ультратовуш текшируви билан 40-50 фоиз қамраб олинган бўлса, айни пайтда юртимизда ҳар йили ўртача 700 минг нафар ҳомилардор аёлларимиз юзфоизскрининг текшируви билан қамраб олинади. Энг муҳими, 14 ҳафтагача бўлган муддатдаги ҳомила ўсишида туғма нуқсонларни барвақт аниқлаш, ўлимга олиб борадиган нуқсонларга эга болалар туғилишининг тўлиқ олдини олиш имкони пайдо бўлди. Эндиликда шифокорларимиз янада масъулиятли бўлиши баробарида, ҳомиладор аёлларимиз ҳам ўз вақтида скрининг текширувидан ўтишга эътиборли бўлиши лозим.

Ежегодно 700 тысяч беременных женщин будут стопроцентно охвачены скринингом
Постановлением Президента Республики Узбекистан «О Государственной программе раннего выявления врожденных и наследственных заболеваний у детей на период 2018-2022 годы» от 25 декабря 2017 года были определены задачи по проведению массового скрининга для выявления наследственных заболеваний, раннему диагностированию генетических синдромов у детей.
В данной программе также предусмотрено обеспечение полного охвата современной службой скрининга жителей самых отдаленных районов страны. Министерством здравоохранения налаживается система полного охвата беременных женщин путем проведения ультразвукового обследования.
— За счет средств Государственного бюджета страны закуплены 200 самых современных аппаратов ультразвукового исследования «General Electric», — говорит министр здравоохранения Алишер Шадманов. — Пренатальные диагностические кабинеты многопрофильных центральных поликлиник всех районов и городов нашей страны оборудованы данными высокотехнологичными аппаратами. Если раньше беременным женщинам приходилось ездить в столицу или областные центры для прохождения обследования, то сегодня такой необходимости нет. Кроме этого, если ультразвуковым обследованием ранее были охвачены 40-50 процентов беременных женщин, то сейчас ежегодно в среднем 700 тысяч беременных женщин будут стопроцентно охвачены скринингом. Самое главное, появилась возможность раннего выявления врожденных отклонений развития плода в сроке до 14 недель, полного предотвращения рождения детей, имеющих приводящие к смерти пороки. Теперь наряду с повышением ответственности врачей, необходимо добиться того, чтобы сами беременные женщины тоже внимательно относились к своему здоровью и вовремя проходили скрининг-обследования.