2019 йил 17 февраль куни Фарғона вилоятининг Қўқон шаҳрида яшовчи Х.Т. (исмли аёл) ИИБга мурожаат қилиб, алдангани юзасидан ариза берди. Бу ҳақда ИИВ Жамоатчилик ва оммавий ахборот воситалари билан алоқалар бошқармаси хабар берди.
«Apple New» реклама сайти орқали ўзини Қозоғистон фуқароси «Жаден Гулдана» деб таништирган шахс телеграм орқали у билан гаплашиб, Х.Т. 2 дона «iPhone XS» мобиль телефони сотиб олса, унга яна 1 дона мобиль телефони қўшиб беришини айтиб ишонтирган.
2018 йил 26 декабрь куни Х.Т. Қўқон шаҳридаги банкнинг ҳалқаро электрон пул ўтказмаси орқали Ж.Гулданага 1200 АҚШ долларини ўтказган, лекин шу кунга қадар мобиль телефонини ҳам пулларини ҳам қайтариб ололмаган.
Мазкур ҳолат юзасидан жиноят иши қўзғатилган. Ушбу жиноятни содир этган номаълум шахсни аниқлаш ва ушлаш чоралари кўрилган.
Ўз навбатида ИИВ Ўзбекистон фуқароларига чет эл мамлакатларидаги нотаниш инсонлар интернет тармоғи орқали савдо-сотиқни амалга оширишни таклиф этаётган бўлса, ҳушёр бўлиш ва алданиб қолмасликни тавсия қилган.

Жительница Ферганской области стала жертвой интернет-мошенничества
17 февраля 2019 года с заявлением в органы внутренних дел обратилась жительница города Коканда Ферганской области, которая стала жертвой интернет-мошенницы.
Женщина хотела приобрести через сайт Apple New три смартфона iPhone XS по цене 1200 долларов. Как утверждал продавец, представившийся гражданкой Казахстана, за покупку двух гаджетов третий телефон шел в подарок.
Воспользовавшись платежной системой «Золотая корона», женщина перевела средства на имя Ж. Гульдана, однако смартфоны так и не получила.
Как сообщили в Управлении по связям с общественностью и СМИ МВД, по данному факту возбуждено уголовное дело. Приняты меры по установлению и задержанию личности за совершение данного преступления. Ведется следствие.
МВД Республики Узбекистан призывает граждан быть внимательными и осторожными при совершении сделок купли-продажи с незнакомыми людьми в сети интернет.