Халқимиз соғлиғини сақлаш, соғлом турмуш кечиришига эришиш юртимизда тиббиёт соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотларнинг туб мазмун-моҳиятини ташкил этади. Мамлакатимизда ушбу соҳадаги ислоҳотлар самарадорлигини таъминлашдек муҳим вазифа учун Олий Мажлис Қонунчилик палатаси масъул этиб белгилангани ҳам бежиз эмас.
Айни кунларда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикери, депутатлар гyруҳи, Соғлиқни сақлаш вазирлиги мутасаддилари ҳамда ихтисослаштирилган марказлар раҳбарлари, шифокор-мутахассислардан иборат ишчи гуруҳи республикамиз вилоятларида аҳолига кўрсатилаётган тиббий-санитария ёрдам сифати ва самарадорлигини ошириш, тиббиёт муассасаларининг моддий-техник базасини янада мустаҳкамлаш, уларнинг кадрлар таъминотини яхшилаш, санитария-эпидемиологик барқарорликни таъминлаш, аҳоли ўртасида соғлом турмуш тарзи, соғлом овқатланиш маданиятини тарғиб қилиш борасида амалга оширилаётган ишлар ҳолатини чуқур ўрганмоқда.
Жорий йилнинг 28-30 январь кунлари ана шундай ўрганишларнинг навбатдагиси Андижон вилоятида бўлди.
Бир неча кун мобайнида вилоятдаги барча тиббиёт муассасалари фаолиятини яқиндан ўрганиб, таҳлил этдик. Аҳоли ҳамда беморлар билан юзма-юз мулоқот қилдик, улар учун тиббий кўриклар ташкил этдик. Республикадан ташриф буюрган мутахассислар билан биргаликда ҳудудий тиббиёт муассасалари шифокорлари ҳам Андижон вилоятининг ҳар бир туманида уйма-уй юрган ҳолда, тиббий текширувлар ташкил қилди.
Эътиборлиси, масалаларни жойида ҳал этиш чоралари кўрилди. Аниқланган камчилик ва муаммоларга халқ вакиллари, соҳа мутасаддилари ҳамда масалага алоқадор давлат ва жамоат ташкилотлари раҳбарлари иштирокида ечим топишга қаратилган бу ишлар туфайли аҳолининг тиббий хизматдан розилигини таъминлашга эришилмоқда.
Шу ўринда айрим рақамларга эътибор қаратсак.
Ўрганишлар давомида вилоятда яшовчи 5 минг нафардан ортиқ энг оғир, сурункали касалликка чалинган ва эҳтиёжманд оилалар аъзолари тиббий кўрикдан ўтказилди. Улардан 638 нафарига амбулатор, 217 нафарига вилоят ва республика муассасаларида даволанишга йўлланмалар берилди. Шунингдек, асосий эътибор вилоятдаги тиббиёт муассасаларининг моддий-техник базасининг ҳолати, асбоб-ускуналар билан таъминланганлик даражаси ва улардан самарали фойдаланиш, кадрлар таъминотига қаратилди. Вилоятда касалланиш кўрсаткичлари таҳлилдан ўтказилди.
Аниқланган тизимли камчиликларни бартараф этиш мақсадида аниқ муддатли, масъул ижрочилари ва молиявий манбаси белгиланган чора-тадбирлар режаси ишлаб чиқилди ҳамда жорий йилнинг 30 январь куни вилоят депутатлари сессиясида таҳлилий-танқидий муҳокама этилиб, тасдиқланди.
Албатта, муаммолар бор. Уларнинг ечимлари ҳам таклиф этилмоқда. Чора-тадбирлар режалари тузилмоқда. Аммо масалаларни бартараф қилиш учун молиявий ресурс ҳам етарлича бўлмоғи лозим. Шу боис ҳам вилоятда 2019 йилга мўлжалланган дастурга кўра, жорий йилда барча манбалар ҳисобидан соҳага жами 113,8 миллиард сўм ва 8,9 миллион долларлик маблағ йўналтирилиш кўзда тутилган.
Қайд этиш жоизки, дастур доирасида республика бюджетининг 60,3 миллиард сўмга тенг маблағи ҳисобидан 20 та объектда, хусусан, Қўрғонтепа, Хўжаобод, Булоқбоши, Жалақудуқ, Балиқчи, Андижон, Бўз, Улуғнор, Шаҳрихон туман тиббиёт бирлашмалари бўлинмалари, вилоят перинатал маркази, Андижон шаҳрининг 3-, 5-, 18-сонли оилавий поликлиникалари, Андижон давлат тиббиёт институти клиникаси, вилоят юқумли касалликлар шифохонаси, Республика шошилинч тиббий ёрдам илмий маркази Андижон филиали, вилоят психоневрология, тери-таносил касалликлари ҳамда наркология диспансерларида қурилиш-таъмирлаш ишларини олиб бориш кўзда тутилган.
Шунингдек, республика бюджетининг 4,8 миллион долларга тенг маблағлари ҳисобидан Республика кардиология марказининг Андижон филиали, вилоят эндокринология диспансери, юқумли касалликлар шифохонаси, болалар кўп тармоқли тиббиёт маркази, тери-таносил касалликлари диспансери, кўп тармоқли тиббиёт маркази, 15 та туман ва шаҳар тиббиёт бирлашмаси ҳамда санитария-эпидемиология назорати муассасалари тиббий асбоб-ускуналар билан жиҳозланади. Бундан ташқари, дастурга асосан, жорий йилда вилоятда жами 150 та хусусий тиббиёт муассасаси ташкил этилиши ҳам режалаштирилмоқда.
Бугун соғлиқни сақлаш тизимидаги яна бир муҳим муаммо – кадрлар таъминоти ва салоҳияти масаласига ҳам дастурда алоҳида эътибор қаратилган. Дастлабки маълумотларга кўра, Андижон вилоятида тизимдаги тиббиёт муассасалари учун ажратилган 8414,75 штат бирлигида 7 минг 49 нафар шифокор ишлайди. Яъни, бандлик даражаси 8012,75 кишини (95,2 фоиз) ташкил этади. 402 та бўш иш ўрни мавжуд.
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари иштирокида ҳар бир тyмандаги биттадан қишлоқ маҳалла фуқаролари йиғинида соғлиқни сақлаш муассасалари раҳбарларининг масъулиятини оширишга қаратилган ахборотлари эшитилди.
Бир сўз билан айтганда, соҳадаги тизимли муаммолар аниқланиб, ҳал қилинмоқда, айримларини туман, шаҳар, вилоят, республика миқёсида ечиш чоралари кўрилмоқда.

Охрана здоровья народа, создание условий для ведения здорового образа жизни составляют коренную суть осуществляемых в нашей стране реформ в сфере медицины. Законодательная палата Олий Мажлиса Республики Узбекистан ответственна за такую важную задачу, как обеспечение эффективности деятельности в данном направлении.
В эти дни рабочей группой в составе Спикера, депутатов нижней палаты парламента, уполномоченных лиц Министерства здравоохранения, руководителей специализированных центров и врачей глубоко изучается состояние работы, осуществляемой в регионах республики по повышению качества и эффективности оказываемой населению медико-санитарной помощи, дальнейшему укреплению материально-технической базы медицинских учреждений, улучшению укомплектования их кадрами, обеспечению санитарно-эпидемиологической стабильности, пропаганде здорового образа жизни, культуры правильного питания среди населения.
28-30 января нынешнего года очередное изучение проведено и в Андижанской области.
В течение нескольких дней подробно изучалась и анализировалась деятельность всех медицинских учреждений. Проводился прямой диалог с населением и пациентами. Прибывшие из столицы специалисты совместно с врачами территориальных медицинских учреждений путем подворного обхода организовали медицинские осмотры в каждом районе области.
Заслуживает внимания тот факт, что были предприняты меры по решению выявленных проблем на месте. Благодаря совместной работе уполномоченных представителей сферы и руководителей соответствующих государственных и общественных организаций население получает необходимое медицинское обслуживание.
При этом уместно обратиться к некоторым цифрам.
В ходе изучения медицинское обследование прошли свыше 5 тысяч граждан с крайне тяжелыми и хроническими заболеваниями, члены малообеспеченных семей. 638 из них предоставлены направления на амбулаторное лечение, 217 – на лечение в областных и республиканских медучреждениях. Кроме того, особое внимание уделялось состоянию материально-технической базы медицинских учреждений области, уровню обеспеченности и эффективного использования медицинского оборудования, кадровому вопросу. Проведен анализ показателей заболеваемости в области.
В целях устранения выявленных системных недостатков разработан план мероприятий с точным указанием даты, ответственных исполнителей и финансовых источников, который обсуждался и утвержден на состоявшейся 30 января нынешнего года сессии областного Кенгаша народных депутатов.
Конечно, есть еще проблемы. Предлагается также их решение. Разрабатывается план мероприятий. Однако для их устранения необходимо иметь достаточные финансовые ресурсы. В соответствии с программой на 2019 год планируется направить на развитие сферы в области 113,8 миллиарда сумов и 8,9 миллиона долларов.
В ее рамках за счет средств республиканского бюджета в размере 60,3 миллиарда сумов на 20 объектах, в частности, в отделениях Кургантепинского, Ходжаабадского, Булакбашинского, Джалакудукского, Балыкчинского, Андижанского, Бозского, Улугнорского, Шахриханского районных медицинских объединений, областном перинатальном центре, семейных поликлиниках №3, 5, 18 города Андижана, клинике Андижанского государственного медицинского института, областной инфекционной больнице, Андижанском филиале Республиканского научного центра экстренной медицинской помощи, областных психоневрологическом, кожно-венерологическом и наркологическом диспансерах, намечается проведение строительно-ремонтных работ.
Кроме того, за счет республиканского бюджета в размере 4,8 миллиона долларов медицинским оборудованием будут оснащены Андижанский филиал Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра кардиологии, областные эндокринологический и кожно-венерологический диспансеры, инфекционная больница, детский многопрофильный медицинский центр, многопрофильный медицинский центр, 15 районных и городских медицинских объединений и учреждения санитарно-эпидемиологического надзора. Кроме того, в соответствии с программой в нынешнем году в области также планируется создание 150 частных медицинских учреждений.
В качестве еще одной насущной проблемы в системе здравоохранения выступают вопросы кадрового обеспечения. По предварительным данным, более 8 тысяч 400 штатных единиц, выделенных для медицинских учреждений Андижанской области, занимают всего 7 тысяч 49 врачей. Имеется много свободных рабочих мест.
При участии депутатов Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан в сходах граждан махаллей каждого района была заслушана информация о повышении ответственности руководителей учреждений здравоохранения.
Словом, выявляются и устраняются системные недостатки в сфере, предпринимаются меры по решению некоторых из них в районном, городском, областном и республиканском масштабах.