Олот туман ҳокими фермерни калтаклаб, ҳақоратлади
Бухоро вилояти Олот тумани ҳокими Шерали Саломов «Шуҳрат» фермер хўжалиги раҳбари Ориф Дурматовни кўпчилик олдида уриб, дўппослаб, ҳуқуқларини топтаб, фермерлик ҳисоб рақамидаги 25 миллион сўм маблағни бошқа мақсадларга йўналтиришга мажбурлайди, дея ёзади Xabar.uz интернет-нашри.
Ҳодиса 9 январь куни Олот туман ҳокимиятида фермер хўжаликлари раҳбарлари иштирокидаги мажлис вақтида содир бўлган.
«Беш йилдан буён 42,5 гектар ер майдонидан ҳосил олиб, пахта ва ғалла бўйича давлат режасини ўз вақтида бажариб келаман. Хўжалигимнинг 15 нафарга яқин аъзоси бор. Жорий йилнинг 9 январь куни „Пахтакор“ маҳалла фуқаролар йиғини „Баҳрин баёт“ фуқаролар йиғини раиси Зокир Бегиев соат 10:30да мени Олот туман ҳокимлиги мажлислар залида соат 14:30да ўтказиладиган йиғилишга етиб келишим зарурлигини айтди. У ерга етиб борганимда кўп фермерлар йиғилган эди», — дейди Ориф Дурматов.
«Йиғилишга киришим биланоқ, туман ҳокими мендан фермер хўжалик муҳрини сўради. Мен далада эканлигим боис, мажлисга кечикмаслик учун тўғри туман ҳокимиятига келганимни, муҳр уйдаги сейфдалигини, отамга хабар жўнатиб, муҳрни келтиришини сўрашимни билдирдим. Муҳр талаб қилинаётганининг сабаби эса тумандаги „Илҳом“ фермер хўжалиги ҳисоб рақамига туман учун қишлоқ хўжалигига керак бўладиган ўрим комбайнлари ва ҳайдов тракторларининг харид қилиниши эди», — дейди у.
Фермер эътироз ўрнида айни пайтда фермер хўжалигининг ёнилғи мойлаш маҳсулотлари ҳамда ерларни шудгор қилиб берган бошқа бир фермер хўжалик техникасидан фойдалангани учун қарздорлик борлигини билдиради. Бироқ, туман ҳокими йиғилиш чоғида уни ножўя сўзлар билан ҳақоратлаб, 200 нафардан ортиқ фермер олдида муштлаб уриб, бошининг орқасига қаттиқ зарба бериб, уриб йиқитади.
«Лабларим, бурним ва оғзимдан қон кетишига қарамасдан, айтилган маблағни кўчирмасам, мендан фермер хўжалигимга тегишли бўлган ерни туман ҳокимлиги захирасига топширишим тўғрисида мажбурлаб ариза ёздириб олди. Шундан сўнг туман ҳокими ўз вакиллари ҳамда туман ИИБ ходимларини уйимга юбортириб, уйдаги фермер хўжалигига тегишли муҳрни отамдан сейфдан олдирган. Ҳолатни эшитиб, қон босими кўтарилган отам, маблағ кетса кетсин, ўғлим омон бўлсин, деб муҳрни сўраб келганларга топширган», — дейди жабрланувчи.
Ҳужжатга имзо қўйдирганидан сўнг фермерга ер майдонини ҳокимлик захирасига топшириш тўғрисидаги аризани қайтариб беришади.
«Аммо, менинг шифокор ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга шикоят қилмаслигим учун тунги соат 24 га қадар мажлислар залида ушлаб турди. Ярим тунда соғлигим ёмонлашгани ва қон босимим ошгани боис, туман ҳокимлигидан чиқибоқ, ўғлим мени вилоят касалхонасига келтирди», — дейди «Шуҳрат» фермер хўжалиги раҳбари Ориф Дурматов.
«Тунги 01:10да вилоят кўп тармоқли тиббиёт марказидан олотлик фуқаро Ориф Дурматов „Тез ёрдам“ машинасида республика шошилинч ёрдам илмий маркази Бухоро филиалига олиб келинди. Нейрохирургия бўлимига ётқизилди. Биринчи тиббий ёрдам кўрсатдик. Бош энса соҳаси ва ўнг кўз атрофида юмшоқ тўқималари лат ейиши ташхиси қўйилди», — деб тасдиқлади нейрохирургия бўлими бошлиғи Муҳсин Ражабов.
Олот туман ИИБ бошлиғи ўринбосари Анвар Ондаев «Газета.uz»га бўлиб ўтган ҳодисани тасдиқлади. «Мен мажлисда қатнашмадим, лекин ҳодиса жойига етиб бордим ва уларни ажратдим. Айни вақтда иш прокуратурага оширилган. Жиноят иши очилгани ҳақида айтолмайман. Тергов тадбирлари вақтида барчаси ошкор бўлади. Нима бўлганда ҳам ҳеч ким қонун билан қўриқланувчи манфаатларга ҳеч қандай зарар етказиш ҳуқуқига эга эмас», — деди у.
Xabar.uz суҳбатлашган бошқа фермерлар ҳокимнинг фермерларга бу каби муносабатда бўлиши биринчи маротаба эмас.
«Фермерлар билан бўлган аксарият мажлисларда туман ҳокими, албатта, қайсидир фермерни уради, дўппослайди. Ўша кун ҳам мен фермер Ориф Дурматовнинг ноҳақ дўппослангани, унга нисбатан нотўғри ҳатти-ҳаракатда бўлишганини айтдим. Лекин мени ҳам милиция қўлимдан судраб, залдан чиқариб юборди… Биз „ғинг“ десак, қўлингдан ерингни оламан, дейишади. „Ноним ярим бўлмасин“, деб кўпчилик фермерлар қўрқишади. Олот туманидан адолат излаш фойдасиз», — деди 73 ёшли фермер Бектемир Қораев.
Туман ҳокими Шерали Саломов топшириғи билан «Шуҳрат» фермер хўжалиги ҳисоб рақамидан мажбурий тарзда ёзувлари қайд этилмаган тўлов топшириқномасига муҳр ва имзо мажбурлаб ёздириб олингач, туман МТПга 10 миллион сўм, «Илҳом» фермер хўжалиги ҳисоб рақамига ўрим комбайнлари ва ҳайдов тракторларининг хариди учун 15 миллион сўм маблағ кўчирилган.
Туман ҳокими Шерали Саломов Xabar.uz мухбири билан телефон орқали суҳбатида фермерни ўз шахсий манфаатлари йўлида урмаганини айтади.
«Тумандаги „Пахтакор“ маҳалла фуқаролари йиғини ҳудудида 18 та фермер хўжалик фаолият юритади. Маълумки, туман иқтисодиётини ривожлантириш учун юртимизда, аввало, қишлоқ хўжалиги соҳасига эътибор қаратилади. Шу нуқтаи-назардан, туманда мавжуд жами 337 та фермер хўжаликлари раҳбарлари билан йиғилишлар ўтказиб турилади. Айнан шу ҳуддудда комбайнларнинг эскирганини инобатга олиб, бунинг учун бирорта фермер хўжалигини танлаб, унга пул кўчириш орқали суғурта пули билан бирга жами 300 миллион сўм эвазига янги комбайн олиш таклифини бердим. Йиғилиш жараёнида фермерлар билан маслаҳатлашиб, кенгашиб, иқтисодий ҳолати нисбатан юқори бўлган „Илҳом“ фермер хўжалиги ҳисоб рақамига пул кўчиришга ўртоқлашдик», — дея гап бошлайди ҳоким.
Унинг сўзларига кўра, Ориф Дурматов шундай масала борасида бундан олдин ҳам икки марта йиғилиш ўтказганида, мажлисларда қатнашмади. «Лекин ўша кунги ҳолат юзасидан мени шу даражага олиб борган фермернинг ҳаракатини бутун зал кўриб турди. Мен фермер хўжалиги раҳбарини ўз шахсий манфаатим йўлида урмадим. Вилоят марказидан қарийб юз километр узоқда, чўл зонасида жойлашган туманда қишлоқ хўжалигини ривожлантириш, фермерлар фаолиятини янада жонлаштириш мақсади учун ҳам шу таклиф-ташаббус билан чиққан эдим. Аммо ўша пайтдаги ҳолатим, хатти-ҳаракатим учун фермернинг хонадонига ҳам бордим. Ҳоким — бу халқ хизматчиси, мен ҳам оддий инсон сифатида, бир неча бор узримни ҳам сўрадим. Касалхонагаям сўроқлаб бордим. Истаймизми-йўқми, иш жараёнида хато, камчиликлар бўлади. Мақсад эса туман салоҳиятини кўтариш, ҳар бир соҳада тартиб-интизом ўрнатиш, аҳоли фаровонлигини таъминлаш. Мен бир нарсага ишонаман, келгусида ушбу фермер хўжалик раҳбари билан бошқалар қатори яна ҳамжиҳатликда, келишиб, ишлаб кета оламиз», — дея таъкидлайди ҳоким.
Олот тумани ҳокими томонидан уриб, муштланган, кўпчилик олдида инсонийлик ҳуқуқлари топталган фермер Ориф Дурматов қонун томонидан адолатли қарор қабул қилиниши истайди, деб ёзади Xabar.uz.

Хоким Алатского района Бухарской области Шерали Саломов избил главу фермерского хозяйства «Шухрат» Орифа Дурматова и принудил его перевести 25 млн сумов на счет другого фермерского хозяйства, сообщило интернет-издание Xabar.uz.
Инцидент произошел 9 января во время собрания с участием руководителей фермерских хозяйств в хокимияте Алатского района.
«На протяжение пяти лет на участке в 42,5 га я выполнял государственные планы по выращиванию хлопка и пшеницы. В моем фермерском хозяйстве работают пять человек. 9 января председатель махалли Зокир Бегиев сообщил, что я должен присутствовать на собрании в хокимияте Алатского района в 14:30. Там собрались много фермеров», — рассказал Ориф Дурматов.
«Как только я зашел на собрание, хоким сразу попросил меня предоставить печать фермерского хозяйства. Я сообщил ему, что был на улице, спешил и чтобы не опоздать на собрание, пришел прямо в хокимият. Печать осталась в сейфе дома, я попросил отца принести ее. Оказывается, печать была нужна, чтобы перевести деньги на счет фермерского хозяйства „Илхом“ для покупки комбайнов и тракторов», — сообщил он.
Когда фермер возразил, сообщив, что у него есть задолженность перед другим фермером за пользование его техникой, хоким оскорбил его бранными словами и перед всеми участниками собрания ударил кулаком в лицо, нанес сильный удар по задней части головы и повалил его.
«Несмотря на то, что у меня шла кровь из носа и рта, он заставил меня написать заявление о том, что я передам свою землю в резерв хокимията, если не переведу средства на счет. После этого хоким направил своих представителей и сотрудников органов внутренних дел в мой дом, чтобы забрать печать фермерского хозяйства. Отец отдал ее, услышав новости. Когда доставили печать, хоким встал надо мной и заставил подписать платежное поручение о переводе 25 млн сумов на другой счет», — отметил пострадавший.
После подписания документа фермеру вернули заявление о передаче земельной площади фермерского хозяйства в резерв хокимията.
«Но чтобы я не обратился к врачам и в органы внутренних дел, меня держали в зале собраний хокимията до полуночи. Из-за ухудшения здоровья и повышения давления меня отпустили из хокимията, и мой сын немедленно повез меня в областную больницу», — сообщил Ориф Дурматов.
В 1:10 фермера из больницы повезли в Бухарский областной филиал Республиканского научного центра экстренной медицинской помощи. Он был госпитализирован в отделение нейрохирургии с повреждениями мягких тканей затылочной части головы и вокруг глаза, сообщил Xabar.uz заведующий отделением нейрохирургии Мухсин Раджабов.
Заместитель начальника Алатского РОВД Анвар Ондаев подтвердил «Газете.uz» произошедшее. «Я не участвовал в собрании, но прибыл на место происшествия и разнял их. В настоящее время дело передано в прокуратуру. Не могу сказать, возбуждено ли уголовное дело. Во время следственных мероприятий все станет ясно. Что бы там ни случилось, никто не имеет право наносить урон чьим-либо интересам, охраняемым законом», — подчеркнул он.
По словам других фермеров, которые приводит Xabar.uz, такое поведение хокима в отношении фермеров не редкость.
«Во время собраний с участием фермеров хоким района, конечно, кого-то ударяет. В тот день он избил Орифа Дурматова. Я сообщил о противоправных действиях в отношении фермера. Однако меня утащили из зала. Предупредили, что если мы что-то скажем, то отберут землю. Многие фермеры боятся. Бесполезно искать справедливости в Алатском районе», — заявил 73-летний фермер Бектемир Кораев.
После принудительного подписания платежного поручения 10 млн сумов перевели на счет районного машинно-тракторного парка (МТП), 15 млн сумов — на счет фермерского хозяйства «Илхом».
Хоким района Шерали Саломов во время телефонного разговора с корреспондентом Xabar.uz сказал, что ударил фермера «не в личных интересах».
«В махалле „Пахтакор“ функционируют 18 фермерских хозяйств. Как вам известно, для экономического развития региона, в первую очередь, внимание уделяется сфере сельского хозяйства. С этой точки зрения в районе постоянно проводятся собрания с руководителями 337 фермерских хозяйств. Учитывая изношенность комбайнов именно в этом регионе, я предложил перевести на счет одного фермерского хозяйства и купить новый комбайн за 300 млн сумов. Мы договорились перевести деньги на счет хозяйства „Илхом“, у которого сравнительно лучше экономическое состояние», — начал хоким.
По его словам, Ориф Дурматов дважды не принимал участие в собраниях. «Что касается того случая, то весь зал видел, как действия фермера довели меня до такого состояния. Я не бил руководителя фермерского хозяйства в своих интересах. Я вышел с таким предложением для развития сельского хозяйства, чтобы оживить деятельность фермеров, учитывая, что мы находимся в 100 км от областного центра, в пустынной зоне. Я посетил его дом после своих действий. Хоким — это слуга народа, я тоже как обычный человек несколько раз попросил прощения. Навестил его в больнице. Хотим мы этого или нет, но во время рабочего процесса допускаются ошибки. Цель — повысить потенциал района, установить порядок в каждой сфере, обеспечить благополучие населения. Я уверен в одном: в будущем мы сможем вместе работать с этим фермером, как и с другими», — отметил Шерали Саломов.
Ориф Дурматов требует справедливого решения по закону за избиение и нарушенные права человека, пишет Xabar.uz.