10 январдан прописка ишга қабул қилишда тўсиқ ҳисобланмайди, дея хабар қилди Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги Ўзбекистон президенти яқинда имзолаган қонундан иқтибос келтирган ҳолда.
Меҳнат кодексининг янгиланган 80-моддасига мувофиқ, эндиликда вақтинчалик ёки доимий прописка ёхуд яшаш жойи бўйича ҳисобнинг йўқлиги ишга қабул қилишда рад этиш учун асос бўлмайди.
Ишга қабул қилишда ишга кирувчи шахснинг паспорти ёки қонуний кучга эга бўлмаган шахсни аниқловчи бошқа ҳужжатлари бўлмаган тақдирда, рад этилиши мумкин.
Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексдан ҳам вақтинчалик ёки доимий прописка йўқ ёхуд яшаш жойи бўйича ҳисобда турмаган шахсни ишга қабул қилганлик учун энг кам иш ҳақининг 10 дан 15 баробаригача миқдорда жаримага тортишни кўзда тутувчи 223−2-модда чиқариб ташланди.

С 10 января прописка не является препятствием при устройстве на работу, сообщило Министерство занятости и трудовых отношений со ссылкой на закон, подписанный президентом Узбекистана накануне.
Согласно обновленной статье 80 Трудового кодекса, отсутствие временной или постоянной прописки либо учета по месту пребывания больше не является основанием для отказа в приеме на работу.
В приеме на работу может быть отказано, если у лица, поступающего на работу, паспорт или иной документ, удостоверяющий личность, является недействительным.
Из Кодекса об административной ответственности также исключена статья 223−2, по которой должностные лица могли быть оштрафованы на сумму от 10 до 15 минимальных зарплат за прием на работу граждан, проживающих без временной или постоянной прописки либо без учета по месту пребывания.