«Фаол инвестициялар ва ижтимоий ривожланиш йили» Давлат дастури лойиҳаси жамоатчилик муҳокамаси учун тақдим этилди. Муҳокамалар 15 январга қадар давом этади.
Давлат дастури лойиҳаси 249 та банддан иборат бўлиб, унда Ўзбекистон президентининг 2018 йилнинг 28 декабрь куни Олий Мажлисга тақдим этган мурожаатномасида келтирилган асосий ғоя ва таклифлари ҳамда Ҳаракатлар стратегиясида белгиланган асосий вазифаларни инобатга олган ҳолда ишлаб чиқилди.
Эслатиб ўтамиз, Ҳаракатлар стратегияси йўналишлари қуйидагилардан иборат:
Давлат ва жамият қурилиш тизимини такомиллаштириш;
Қонун устуворлигини таъминлаш ва суд-ҳуқуқ тизимини ислоҳ қилиш;
Иқтисодиётни ривожлантириш ва либераллаштириш;
Ижтимоий соҳани ривожлантириш;
Хавфсизлик, диний бағрикенглик ва миллатлараро тотувлик, ўзаро манфаатли ва амалий ташқи сиёсат.
Муҳокамалар давомида маҳаллий ва халқаро экспертлар иштирокида анжуман ҳамда давра суҳбатлари ташкил этилади.

Проект Госпрограммы-2019 вынесен на обсуждение
На общественное обсуждение вынесен проект Государственной программы 2019 года «Год активных инвестиций и социального развития». Обсуждение продлится до 15 января.
В проекте Госпрограммы, включающей в себя 249 пунктов, нашли отражение пункты послания президента Узбекистана Олий Мажлису 28 декабря, а также задачи, обозначенные в Стратегии действий по развитию Узбекистана на 2017−2021 годы.
Напомним направления Стратегии действий:
• Совершенствование государственного и общественного строительства;
• Обеспечение верховенства закона и реформирование судебно-правовой системы;
• Развитие и либерализация экономики;
• Развитие социальной сферы;
• Обеспечение безопасности, межнационального согласия и религиозной толерантности, осуществление взвешенной, взаимовыгодной и конструктивной внешней политики.
• В дни обсуждения будут организованы конференции и круглые столы с участием отечественных и международных экспертов.