Миграция бўйича халқаро ташкилот кенгаши Ўзбекистоннинг МХТга аъзо бўлиш учун берган аризасини маъқуллади. Мамлакат ташкилотнинг 173-аъзоси бўлди.
1951 йилда ташкил этилган Миграция бўйича халқаро ташкилот миграция соҳасида етакчи ҳукуматлараро муассаса ҳисобланади, ҳукумат, ҳукуматлараро ва ноҳукумат ташкилотлари билан яқиндан ҳамкорлик қилади.
МХТ фаолияти миграцияни регулировкалаш чора-тадбирларини тартибга солиш ва гуманизациялаш, миграция соҳасидаги халқаро ҳамкорликни ривожлантириш, миграция муаммоларининг амалий ечимларини излашда кўмак бериш ҳамда мигрантларга, шу жумладан қочоқлар ва ички кўчувчиларга гуманитар ёрдам беришга йўналтирилган. МХТ Уставида қайд этилишича, миграция жараёнлари иқтисодий, ижтимоий ва маданий жиҳатдан ривожланиш, шунингдек инсонларнинг ҳаракатланиш эркинлигига доир ҳуқуқи билан боғлиқ.
Пресс-релизда таъкиланишича, Ўзбекистоннинг МХТга аъзо бўлиш масаласи Ўзбекистон Ҳукуматининг расмий талабига биноан кенгаш сессияси кун тартибига киритилган эди. Ташкилот Ўзбекистон ва Марказий Осиёдаги бошқа мамлакатларнинг одам савдоси қурбонлари ва ёрдамга муҳтож мигрантларига тўғридан-тўғри кўмак бера бошлаган 2003 йилдан буён Ўзбекистон билан ҳамкорлик қилади.
МХТ ташаббусига кўра мигрантларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш инсон ҳуқуқлари бўйича биринчи Осиё форумида қабул қилинган инсон ҳуқуқлари бўйича Самарқанд декларациясига киритилган. Ҳужжат матнида шундай дейилади: «Давлатлар барча мигрантларнинг, уларнинг миграция мақомидан қатъи назар, Барқарор ривожланиш мақсадларига мувофиқ инсон ҳуқуқлари ҳурмат қилиниши, муҳофаза этилиши ва амалга оширилишини таъминлашга интилишлари шарт».

Узбекистан стал 173-м членом Международной организации по миграции (МОМ). На 109-й сессии совета МОМ, являющейся агентством ООН по миграции, в Женеве 27 ноября была поддержана заявка Узбекистана на вступление в МОМ в качестве страны-члена, сообщила пресс-служба МОМ.
«С глубоким удовольствием я приветствую Узбекистан в семье МОМ, — заявил новый генеральный директор организации Антонио Виторино. — Ваша страна представляет собой одну из самых древних и наиболее благоприятных мировых торговых путей, которую с незапамятных времен пересекали мигранты».
Вопрос о членстве Узбекистана в МОМ был включен в повестку дня сессии совета по запросу правительства Узбекистана, которое представлено на сессии заместителем министра занятости и трудовых отношений Баходиром Низомовым.
Узбекистан, наиболее густонаселенная страна Центральной Азии и основная страна-отправитель мигрантов в регионе, стала последним членом МОМ из Центральной Азии.
Открывая границы, Узбекистан становится также транзитной территорией для мигрантов из соседних стран. Рост экономики республики может в итоге привести к тому, что Узбекистан станет страной назначения для мигрантов из других стран, считают в МОМ.
Партнерство МОМ с Узбекистаном началось в 2003 году, когда МОМ начала оказывать прямую помощь жертвам торговли людьми и уязвимым мигрантам из Узбекистана и других стран Центральной Азии.
По инициативе МОМ защита прав мигрантов была включена в Самаркандскую декларацию по правам человека, принятую на прошлой неделе на первом Азиатском форуме по правам человека. В тексте документа говорится: «Государства должны стремиться обеспечить уважение, защиту и осуществление прав человека всех мигрантов, независимо от их миграционного статуса и в соответствии с Целями устойчивого развития».