Ички ишлар органларини халқ, жамият ва давлат манфаатларини ҳимоя қиладиган тузилмага айлантириш бўйича кенг кўламли ислоҳотлар амалга оширилди.
Хусусан, ички ишлар органларининг энг юқори бўғинидан энг қуйи бўғинигача фаолияти тўлиқ қайта кўриб чиқилди. Куч ва воситалар қайта тақсимланиб, аҳолига бевосита яқин бўлган қуйи тизимлар мустаҳкамланди. Соҳага энг замонавий ва инновацион технологиялар жорий этилиб, ички ишлар ходимлари учун зарур моддий-техник шарт-шароитлар яратиб берилди. Натижада жиноятчиликнинг йилдан-йилга камайишига эришилмоқда.
Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг жорий йил 7 ноябрдаги “Жиноят-ижроия қонунчилигини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори жиноятчиликка қарши курашишда амалга оширилаётган чора-тадбирларнинг мантиқий давоми бўлди.
Қарорга мувофиқ, 2019 йил 1 январдан эътиборан ИИВ Жазони ижро этиш бош бошқармаси ҳузуридаги Пробация хизмати ва тегишлича унинг ҳудудий бўлинмалари ташкил этилади.
Мазкур тузилма ИИВ Ҳуқуқбузарликлар профилактикаси бош бошқармасининг Озодликдан маҳрум қилиш билан боғлиқ бўлмаган жазоларни ижро этилишини назорат қилиш бошқармаси ва унинг ҳудудий бўлинмалари негизида барпо этилади.
Пробация хизматига бир қатор муҳим вазифалар юклатилди. Жумладан, мазкур хизмат ички ишлар органларининг озодликдан маҳрум қилиш билан боғлиқ бўлмаган жазоларни ижро этиш бўйича фаолиятини бошқа давлат органлари ва ташкилотлари, шунингдек, жамоат тузилмалари билан ўзаро ҳамкорликда самарали ташкил этади.
Шартли ҳукм қилинган ва жазони ўташдан муддатидан илгари шартли озод қилинган шахсларнинг хулқ-атвори устидан таъсирчан назоратни амалга оширади.
Назорат остидагилар, шунингдек, жазони ижро этиш муассасаларидан озод этилган вояга етмаганларнинг ижтимоий мослашуви ва ишга жойлашишига, шу жумладан, уларнинг касбий тайёргарлиги бўйича тадбирларни ташкил этиш орқали ҳар томонлама амалий кўмаклашади.
Назорат остидагиларнинг қайта жиноят содир этиш хавфини аниқлаш ва бунга йўл қўймаслик бўйича профилактик чора-тадбирларни амалга оширади. Уларнинг шахсини ижтимоий-психологик портретини тузган ҳолда ўрганиб боради.
Қарор билан жиноий жазоларнинг ижросини таъминлаш соҳасидаги норматив-ҳуқуқий база янада такомиллаштирилади. Бу жараёнда жиноят-ижроия қонунчилиги нормаларини унификация қилиш, тизимлаштириш ва уйғунлаштиришга эътибор қаратилади. Маҳкумлар ҳуқуқларига сўзсиз риоя этилишини, уларнинг шаъни ва қадр-қиммати ҳурмат қилинишини таъминлашнинг сифат жиҳатидан янги механизмлари жорий этилади.
Маҳкумлар онгида қонунга итоаткор хулқ-атвор, инсонга, меҳнатга, ижтимоий турмуш қоидалари ва анъаналарига ҳурмат муносабатини шакллантириш тизими такомиллаштирилади. Умумэътироф этилган халқаро стандартларга мос равишда маҳкумлар ҳуқуқлари доираси янада кенгайтирилади. Маҳкумлар, биринчи навбатда, вояга етмаганлар ва ёшларнинг таълим олиши, касбий тайёргарлигини ташкил этиш ҳамда бандлигини таъминлаш тизими ривожлантирилади.
Озодликдан маҳрум қилиш билан боғлиқ бўлмаган жазоларни ижро этиш механизмларини тубдан қайта кўриб чиқиш, шартли ҳукм қилинган ва жазони ўташдан муддатидан илгари шартли озод қилинган шахсларнинг хулқ-атвори устидан назорат самарадорлиги оширилади.
Жазони ижро этиш муассасалари фаолияти устидан жамоатчилик назоратини кучайтириш, уларнинг озодликдан маҳрум этиш жойларидан озод этилган шахсларни ижтимоий мослаштиришда фуқаролик жамияти институтлари билан узвий ҳамкорлиги таъминланади.
Шу ўринда юртимизда янги тузилма сифатида ташкил этиладиган пробация хизмати моҳиятини соддароқ қилиб тушунтириб ўтсак. Масалан, А. исмли шахс ўғирлик жиноятини содир қилди ва суднинг ҳукмига кўра, унга 4 йил муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазоси тайинланди. Лекин суд содир этилган жиноятнинг хусусияти ва ижтимоий хавфлилик даражаси, айбдорнинг шахси ва ишдаги бошқа ҳолатларни эътиборга олиб, бу шахсга тайинланган жазони ўтамасдан туриб ҳам унинг хулқини назорат қилиш орқали тузатиш мумкин, деган қатъий фикрга келиб, унга нисбатан шартли 2 йил синов муддати белгилади.
Бундай вазиятда судланувчига муайян вақт мобайнида етказилган зарарни бартараф қилиш, ишга кириш, яшаш жойи, иш ёки ўқиш жойи ўзгариб қолса, бу ҳақда унинг хулқи устидан назорат олиб борувчи органга хабар бериб туриш, вақти-вақти билан келиб бу органдан рўйхатдан ўтиб туриш, муайян жойларда бўлмаслик, муайян вақтда яшаш жойида бўлиши каби мажбуриятлар ҳам юклатилади.
Пробация хизмати эса ушбу синов муддати давомида маҳкумга юклатилган мажбуриятларнинг бажарилишини назорат қилади. Унинг хулқ-атвори, қайта жиноят содир этиш хавфини аниқлаб боради ва профилактик чораларни амалга оширади. Бу эса ўз ўзидан шахсни жамиятдан ажратмаган ҳолда тарбиялаш имконини беради.
Пробация хизмати нафақат синов, балки муайян ҳуқуқдан маҳрум қилиш, мажбурий жамоат ишлари, ахлоқ тузатиш ишлари, озодликни чеклаш каби озодликдан махрум қилиш билан боғлиқ бўлмаган жазоларнинг ижро этилишини ҳам назорат қилади.
Зеро, бугунги кунда жиноий жазоларнинг либераллаштирилиши муносабати билан озодликдан маҳрум қилиш билан боғлиқ бўлмаган жазоларнинг қўлланилиши йил сайин ортиб бораяпти. Зотан, жиноят содир қилган шахсга жазо тайинлашдан асосий мақсад маҳкумни ахлоқан тузатишдир. Озодликдан маҳрум қилиш билан боғлиқ бўлмаган жазо турлари қўлланишининг сабаби эса маҳкумларни жамиятдан ажратмаган ҳолда ахлоқан тузатишдир.
Бу эса, ўз навбатида, ички ишлар органларининг амалда фаолият юритаётган озодликдан маҳрум қилиш билан боғлиқ бўлмаган жазоларнинг ижро этилишини назорат қилиш хизмати фаолиятини янада такомиллаштириш заруратини юзага келтирди. Ана шу зарурат туфайли пробация хизмати ташкил этилмоқда.
Пробация хизмати пайдо бўлиши тарихига назар солсак, ушбу хизмат илк бор 1887 йилда жорий этилган. Ҳозирда кўплаб ривожланган мамлакатларда шундай хизмат фаолият юритади.
Масалан, Латвияда пробация хизмати мустақил давлат хизмати ҳисобланади. Грузияда бу борада махсус агентлик мавжуд. Буюк Британияда улар жамоат ишларига жалб этилади.
Хулоса қилиб айтганда, пробация хизматининг ташкил этилиши озодликдан маҳрум этиш билан боғлиқ бўлмаган жазоларни ижро этиш, шартли ҳукм қилинган ва жазони ўташдан муддатидан илгари шартли озод қилинган шахсларнинг хулқ-атвори устидан самарали назоратни амалга оширишга хизмат қилади.

В органах внутренних дел осуществляются широкомасштабные реформы с целью превращения их в структуру, защищающую интересы народа, общества и государства.
В частности, будет полностью пересмотрена деятельность органов внутренних дел от низшего звена до высшего звена. Силы и средства будут перераспределены, укреплены наиболее близкие к населению нижние звенья. В сферу внедрены самые современные инновационные технологии, для сотрудников органов внутренних дел созданы необходимые материально-технические условия. В результате с каждым годом удается снижать уровень преступности.
Постановление главы нашего государства Шавката Мирзиёева «О мерах по коренному совершенствованию уголовно-исполнительного законодательства» от 7 ноября текущего года направлено на логическое продолжение осуществляемых мероприятий по борьбе с преступностью.
Согласно постановлению с 1 января 2019 года при Главном управлении исполнения наказания МВД и его территориальных подразделениях будут созданы службы пробации.
Данная структура создается на базе Управления по контролю за исполнением наказания, не связанного с лишением свободы, Главного управления профилактики правонарушений МВД и его территориальных подразделений.
На службу пробации возлагается ряд важных задач. В частности, организация эффективной деятельности органов внутренних дел по исполнению наказания, не связанного с лишением свободы, во взаимодействии с другими государственными органами и организациями, а также общественными формированиями.
В ее задачи будет входить осуществление действенного контроля за поведением условно осужденных и лиц, условно-досрочно освобожденных от наказания.
Она будет оказывать всестороннее практическое содействие в социальной адаптации и трудоустройстве поднадзорного контингента, а также несовершеннолетних, освободившихся из учреждений по исполнению наказания, в том числе путем организации мероприятий по их профессиональной подготовке.
Служба пробации будет выявлять риски и принимать профилактические меры по недопущению совершения поднадзорным контингентом повторных преступлений, изучать их личности с составлением социально-психологического портрета.
Постановлением еще более усовершенствуется нормативно-правовая база в сфере обеспечения исполнения наказания. В этом процессе особое внимание будет уделено дальнейшему совершенствованию уголовно-исправительной системы, систематизации и гармонизации норм уголовно-исполнительного законодательства. Будут внедрены качественно новые механизмы беспрекословного обеспечения соблюдения прав осужденных, уважения их чести и достоинства.
Будет усовершенствована система формирования в сознании осужденных законопослушного поведения, уважительного отношения к человеку, труду, нормам и традициям социального общежития. Расширится круг прав осужденных в соответствии с общепризнанными международными стандартами. Дальнейшее развитие получит система образования, организации профессиональной подготовки и обеспечения занятости осужденных, в первую очередь несовершеннолетних и молодежи.
Будет кардинально пересмотрен механизм исполнения наказания, не связанного с лишением свободы, повышена эффективность контроля за поведением условно осужденных и лиц, условно-досрочно освобожденных от наказания.
Намечено усилить общественный контроль за деятельностью учреждений по исполнению наказания, обеспечить их тесное взаимодействие с институтами гражданского общества по социальной адаптации лиц, освободившихся из мест лишения свободы.
Попробую разъяснить суть службы пробации, которая организуется в нашей стране в качестве новой структуры, на простом примере. Например, лицо по имени А совершило кражу и ему назначено наказание в виде лишения свободы сроком на 4 года. Однако суд, учитывая свойства совершенного преступления и степень социальной опасности, личность виновного и другие материалы по делу, приходит к мнению о том, что поведение виновного лица можно контролировать без заключения под стражу, и в отношении него определяется условное наказание сроком на 2 года.
В таких случаях на подсудимого возлагаются определенные обязанности по устранению причиненного ущерба в течение определенного времени, трудоустройству, сообщению об изменении места жительства, работы или учебы контролирующим органам, периодическому посещению данного органа для регистрации, непосещению определенных мест и нахождению по месту жительства в определенное время.
Служба пробации контролирует исполнение обязательств подсудимым во время испытательного срока. Она осуществляет мероприятия по выявлению рисков и принятию профилактических мер по недопущению совершения подсудимым повторных преступлений. А это дает возможность воспитывать человека, не изолируя его от общества.
Служба пробации также осуществляет контроль за исполнением наказания, не связанного с лишением свободы, приговоренными к испытательному сроку, но и тех, кто лишен определенных прав, привлечен к исправительным работам.
В связи с либерализацией исполнения наказания с каждым годом растет применение наказания, не связанного с лишением свободы. В сущности, основная цель вынесения приговора лицу, совершившему преступление, – исправление его поведения. А цель применения видов наказания, не связанных с лишением свободы, – исправление осужденных без отрыва их от общества.
А это, в свою очередь, проявляется в необходимости дальнейшего совершенствования деятельности по контролю за исполнением наказания, не связанного с лишением свободы, которую осуществляют органы внутренних дел. Поэтому и создается служба пробации.
Такая службы впервые появилась в 1887 году. В настоящее время она действует во многих развитых странах.
Например, в Латвии служба пробации считается независимой государственной службой. А в Грузии в данной сфере функционирует специальное агентство.
В заключение можно сказать, что организация службы пробации будет способствовать эффективной деятельности органов внутренних дел по исполнению наказания, не связанного с лишением свободы, осуществлению действенного контроля за поведением условно осужденных и лиц условно-досрочно освобожденных от наказания.