Шу йил 7-8 ноябрь кунлари Остона шаҳрида “Журналистика келажаги“ мавзусида йигирманчи ЕХҲТ Марказий Осиё конференцияси бўлиб ўтди.
Конференция кун тартибидан рақамли маълумотлар даврида ахборот сифати ва журналистика келажаги, дезинформация ва унга қарши кураш йўллари, фойдаланувчилар контентининг ўзига хос жиҳатлари ва оммалаштириш хатарлари, фактчекинг ва медиасаводхонлик фейкларга қарши универсал қурол сифатида, шунингдек, ёлғон маълумотлар кенг тарқалаётган замонда сифатли журналистика стандартлари каби мавзулар ўрин олган.
Сўзга чиққанлар тобора ортиб бораётган рақамлаштириш муносабати билан муштарак мавзулар бўлиши муҳимлигини қайд этди. Таъкидланганидек, интернет барчанинг сўнгги маълумотлардан хабардор бўлиши учун улкан қулайликлар тақдим этиб қолмай, унинг аудиторияси учун ҳам ахборот яратиш ва тарқатиш имконини бермоқда. Бироқ, янги ахборот экотизимида ёлғон хабарлар кўпаяётгани жиддий хатарга айланиб, фактлар билан ишлашда журналистиканинг профессионаллик даражаси масаласининг долзарб аҳамиятини келтириб чиқарди ва фактларни текшириш кўникмасини такомиллаштиришни тақозо этмоқда.
Салфорд университети халқаро журналистика бўйича магистрлик дастури раҳбари Марек Бекерман (Буюк Британия) ёлғон хабарлар манипуляция қуролига айланиб бораётгани ва уларга қарши кураш учун фейкларга қарши ўзига хос самарали “дори“ ҳисобланган фактчекинг устида ишлаш керак, деб ҳисоблайди. Фикрини давом эттирар экан, у ёлғон хабар тарқатишга қарши универсал восита мавжуд эмаслиги, ҳар бир тузилма ўз чора-тадбирларини амалга ошираётгани ва журналистика сифатини ошириш йўлида меҳнат қилиш лозимлигини таъкидлаб ўтди.
– Ёлғон хабарлар феномени – бу айсберг юқориси бўлиб, унинг пастки қисмида бошқа муаммолар ҳам яширинган. “Фейк” сўзи – нафақат профессионаллик масаласи, у аллақачон сиёсий тус олган, шу муносабат билан Буюк Британия ҳукумати расмий ҳужжатларда “ёлғон хабарлар“ деган тушунчадан фойдаланишни тақиқлади, – деди Марек Бекерман.
Ижтимоий тармоқлар фейкларни тарқатиш каналларидан бири ҳисобланади. Social mediaнинг тобора ортиб бораётган роли ва таъсири ҳақида сўзлар экан, маърузачилар журналистларнинг ижтимоий тармоқларда ишлаш тамойилларини қайд этди. Биринчидан, бу ижтимоий медиадан аккаунт эгалари ўз фикрларини билдириш манбаи сифатида фойдаланади. Иккинчидан, у нашрларда фойдаланиш учун жамоатчилик фикрини ўрганиш учун майдончадир. Учинчидан, бу журналист текшируви ўтказиш учун муҳокамалар ва ахборот тизгини мониторинги учун қуролдир.
Конференция давомида тартибга солиш йўллари мавжуд эмаслиги сабабли анчайин жиддий хавфга айланиб бораётган “deep-fakes” (сунъий идрок технологияларини қўллаган ҳолда ахборот, фото ва видеоларни қалбакилаштириш) ҳолатлари муҳокамалар марказида бўлди. Ушбу технологиялардан фойдаланган ҳолда, ахборот ҳужумларига айрим давлат раҳбарлари ҳам учради ва бу мулоҳаза учун жиддий мавзудир.
Ҳозирги вақтда фейкларнинг кенг тарқалиши билан боғлиқ ҳолатлар профессионал журналистикага раҳна солаётган хатарлардан. Бироқ бу масалани ҳал этиш учун фақат журналистикага эътибор қаратиш етарли эмас, умуман олганда фактчекингни аҳоли медиа ва ахборот саводхонлигининг таянч унсури сифатида кўриб чиқиш зарур.
Конференция чоғида муҳокама этилган мавзулар доирасида экспертлар фейкларга қарши кураш соҳасида турли мамлакатлар тажрибаси билан ўртоқлашди. Масалан, норвегиялик журналист Торе Бергсакер фейкларни ошкор қилиш устида ишлаётган бир қанча ОАВлар ҳамкорлигида амалга оширилаётган Faktisk лойиҳаси ҳақида сўзлади.
Конференциянинг алоҳида сессияларида Ўзбекистон, Туркманистон, Тожикистон, Қозоғистон, Мўғулистон вакиллари иштирок этиб, ўз мамлакатлари мисолида фейклар билан ишлаш қай тарзда олиб борилаётгани, журналистика сифатини қонунчилик, ахлоқий, тадқиқий ва амалий жиҳатдан ошириш ҳақида сўз юритди.
Ўзбекистон журналистларни қайта тайёрлаш маркази директори Г.Бобожонова таъкидлаганидек, фейкларга қарши курашда журналистлар аввало ахборотни текшириши, муқобил манбалар излаши ва тезкорлик кетидан қувиб аниқликни хавф остига қўймаслиги керак. Фактчекинг ва ахборот манбаларини текшириш учун журналистлар профессионаллик даражасини, уларнинг кўплаб мультимедия платформаларидан фойдаланиш бўйича малакасини ошириш унга эришиш йўлларидан биридир. ОАВни тартибга солишни кучайтириш яна бир муҳим восита бўлиб, бу журналистларнинг жамият олдидаги масъулиятини сезиларли даражада ошириш ва уларнинг ўз фаолиятида одоб-ахлоқ меъёрларига риоя этиши учун замин яратади.
– Ўзбекистонда ОАВни тартибга солишни янада ривожлантириш учун шу кунларда жорий йил якунида журналистлар ҳамжамияти томонидан қабул қилиниши кўзда тутилаётган журналистлар миллий ахлоқ кодекси муҳокамаси бўлиб ўтди. Шунингдек, мамлакатимизда Медиа-омбудсман фаолиятини йўлга қўйиш масаласи кўриб чиқилмоқда. Бу ҳам, ўз навбатида, ОАВда фейк ва дезинформацияга қарши курашда муҳим ўрин тутиб, миллий ОАВни сифат жиҳатдан юксак даражага кўтаради, – деди Г.Бобожонова.
Ўзбекистон Матбуот ва ахборот агентлиги бўлим бошлиғи А.Кан ўз чиқишида Ўзбекистонда сўнгги икки йил ичида сўз эркинлигини таъминлаш борасида улкан ўзгаришлар амалга оширилганини қайд этди. Қонунчилик соҳасидаги ўзгаришлар, ОАВни рўйхатга олиш соҳасидаги қатор ишлар, рўйхатдан ўтказиш жараёнининг бюрократик тўсиқларга барҳам берувчи электрон шаклга ўтказилиши таъкидланди. Мамлакатимиз бўйлаб фаолият юритувчи ва ҳукуматни жамиятдаги мавжуд муаммолардан хабардор қилишга қаратилган Президент ва давлат органлари раҳбарларининг виртуал қабулхоналари ижобий намуна сифатида эътироф этилди. Шу муносабат билан давлат органларига келиб тушган ҳар бир мурожаатни ўрганиш вазифаси юклатилган бўлиб, бундай ислоҳотлар бугунги кунда асосий вазифаси замон билан ҳамнафас бўлиш бўлган ҳукумат учун ошкоралик масаласининг долзарблиги ҳисобланиши шубҳасиз.
– Миллий ахборот ресурслари ўсиш ва ривожланиш даврини бошидан кечираётган бир пайтда журналистлар малакасини ошириш ушбу соҳадаги ишларнинг алоҳида йўналиши ҳисобланади, – деди А.Кан. – Ўзбекистонда ОАВ соҳаси яхлитлигини таъминлаш ва уни ислоҳотлар билан янада кенг қамраб олиш учун ёш кадрлар тайёрлаш масаласи ҳам долзарб. Шундан келиб чиқиб, 2018 йил май ойида алоҳида олий таълим муассасаси – Ўзбекистон журналистика ва оммавий коммуникациялар университети ташкил этилди. Унда бакалавриат ва магистратура йўналишларида кадрлар тайёрлаш ишлари амалга оширилмоқда.
Анжуман давомида ўз-ўзини тартибга солиш соҳасида турли мамлакатлар ўртасида тажриба алмашилди, бу йўналишдаги ишларни такомиллаштириш ва давом эттириш мақсадга мувофиқ. Бугун ўз-ўзини тартибга солишнинг талай механизмлари мавжуд бўлиб, одоб-ахлоқ қоидаларини такомиллаштириш ҳам бу борада мустақил восита бўлиб хизмат қилиши мумкин. Ҳар бир фойдаланувчи ахборот муаллифи ва ҳаммуаллифига айланиши мумкин бўлган фойдаланувчилар контенти ортиб бораётган ҳозирги шароитда бу масала янада долзарб аҳамият касб этмоқда. Шу жиҳатдан, аҳолининг ОАВ ролини англаб етишга нисбатан медиасаводхонлигини ошириш ғояси замонавий ахборот алмашинувини тартибга солишда муҳимдир.
Конференция резолюцияси сифатида рақамлаштириш даврида сўз эркинлиги, ахборот сифати ва ОАВ плюрализми, ўз-ўзини тартибга солиш ва фактчекинг, медиасаводхонлик масалалари, “нафрат тили“ деб номланган бешта мавзуга доир блокдан иборат “Дастлабки тавсиялар“ номли ҳужжат ишлаб чиқилди. Ҳужжатнинг электрон талқини билан ЕХҲТ сайти (www.osce.org)да танишиш мумкин.

ОБСЕ о будущем журналистики в эпоху фейков, дезинформации и цифровых данных
7-8 ноября 2018 года в Астане прошла 20-я Центральноазиатская конференция ОБСЕ, обозначившая своей темой «Будущее журналистики».
На повестке дня конференции такие актуальные темы, как качество информации и будущее журналистики в эпоху цифровых данных, дезинформация и способы противостояния ей, особенности и риски популяризации пользовательского контента, фактчекинг и медиаграмотность как универсальные инструменты против фейков, а также стандарты качественной журналистики в эпоху широкого распространения ложных сведений.
Выступающие отмечают важность общей темы в связи с возрастающей цифровизацией. Интернет, как подчеркивают участники, не только дает огромные возможности всем быть в курсе самых последних событий, но и самой аудитории создавать и распространять информацию. Но возрастающее количество фейковых новостей в новой информационной экосистеме уже становится вызовом и актуализирует вопрос профессионализма журналистики в работе с фактами, требует усовершенствования навыков и инструментов фактчекинга.
Марек Бекерман, руководитель магистерской программы по международной журналистике Университета Салфорда (Великобритания) утверждает, что фейковые новости уже становятся инструментом манипуляции, и для борьбы с этим явлением нужно работать над фактчекингом, который он называет своего рода «лекарством» от фейков. Продолжая свою мысль, он утверждает, что универсального средства от распространения ложной информации нет, каждая структура принимает свои меры, в журналистике же должны работать над тем, чтобы сделать ее качественной. «Феномен фейковых новостей – это верх айсберга, но внизу существуют и другие проблемы. Слово «фейк» – не просто вопрос профессионализма, оно уже политизировано, в связи с чем правительство Великобритании запретило использовать понятие «фейковые новости» в официальных документах», – подчеркивает Марек Бекерман.
Одним из каналов распространения фейков являются социальные сети, и, говоря о все возрастающей роли и воздействии social media, докладчики отмечали принципы работы журналистов в соцсетях. Во-первых, это использование социальных медиа в качестве источника высказываний и цитат владельцев аккаунтов. Во-вторых, это площадка изучения общественного мнения для использования в публикациях. В-третьих, это инструмент для мониторингов обсуждений и информационных поводов для проведения журналистских расследований.
Важным тезисом для обсуждения в ходе конференции стали примеры «deep-fakes» (фальсификация информации, фото и видео с применением технологий искусственного интеллекта), которые становятся значительной серьезной угрозой, так как не имеют пока инструментов регулирования. Информационным нападкам с использованием таких технологий уже подверглись главы некоторых государств, и это повод задуматься.
Необходимо отметить, что феномен широкого распространения фейков в настоящее время – серьезный вызов профессиональной журналистике. Однако для решения этого вопроса не достаточно фокусироваться только на журналистике, необходимо рассматривать фактчекинг в качестве базового методического элемента медийной и информационной грамотности населения в целом.
В рамках обсуждаемых тем в ходе конференции эксперты поделились опытом разных стран в борьбе против фейков. К примеру, журналист из Норвегии Торе Бергсакер рассказал об опыте проекта Faktisk, осуществляемого совместно несколькими СМИ, которые в партнерстве работают над разоблачением фейков.
На отдельных сессиях конференции выступили представители из Туркменистана, Таджикистана, Казахстана, Монголии и Узбекистана, которые на примерах своих стран рассказали, как ведется работа с фейками, о повышении качества журналистики на законодательном, этическом, исследовательском, практическом уровнях.
Для борьбы с фейками, как отметила в своем докладе Г. Бабаджанова, директор Центра переподготовки журналистов Узбекистана, журналистам необходимо проверять информацию, искать альтернативные источники и не злоупотреблять скоростью в ущерб точности. В качестве путей достижения этого можно назвать повышение уровня профессионализма журналистов, их навыков по использованию многочисленных мультимедийных платформ для фактчекинга и проверки источников информации. Еще одним важным инструментом является усиление саморегуляции СМИ, которая заставит в еще большей степени повысить ответственность журналистов перед обществом и соблюдать этические нормы в своей работе. Для дальнейшего развития саморегуляции СМИ в Узбекистане на днях состоялось обсуждение национального кодекса этики журналистов, который должен быть принят журналистским сообществом уже в конце этого года. Также обсуждается вопрос о создании в стране Медиа-омбудсмена, что тоже сыграет немаловажную роль в противодействии фейкам и дезинформации в СМИ, а также повысит качественный уровень отечественных СМИ, резюмировала докладчик.
В выступлении руководителя отдела Узбекского агентства по печати и информации А. Кан отмечены большие изменения в обеспечении свободы слова в Узбекистане за последние пару лет. Озвучены изменения на законодательном уровне, подчеркнуты   упрощения в сфере регистрации СМИ, переход процесса регистрации в электронный формат, устраняющий бюрократические барьеры. Положительным примером также отмечены действующие по стране Виртуальные приемные Президента и каждого руководителя госоргана, нацеленные на то, чтобы правительство было информировано о проблемах в обществе. Перед госорганами в связи с этим поставлена задача изучения каждого полученного обращения, и такие реформы, несомненно, являются признаками актуальности вопроса гласности для правительства, основной задачей которого сегодня является держать руку на пульсе.
Национальные информационные ресурсы переживают период подъема, повышение квалификации журналистов в данном контексте является отдельным направлением работы, как отметил А. Кан. Для целостности и более широкого охвата реформами сферы СМИ в Узбекистане также актуален вопрос подготовки молодых кадров, и в мае 2018 года организован отдельный вуз – Университет журналистики и массовых коммуникаций Узбекистана, где ведется дифференцированная подготовка кадров на уровне бакалавриата, магистратуры.
В ходе конференции удалось осуществить обмен опытом в сфере саморегулирования в разных странах, работу в этом направлении необходимо совершенствовать и, конечно же, продолжать. Механизмов саморегулирования сегодня много, еще одним важным независимым инструментом может стать совершенствование этических правил. Это актуализируется также в связи с продолжающимся ростом пользовательского контента, когда каждый пользователь может стать автором и соавтором информации. В данном аспекте идея медиаграмотности населения в отношении понимания роли СМИ становится важной для саморегулирования современного информационного взаимообмена.
В качестве резолюции конференции разработан документ «Предварительные рекомендации», состоящий из пяти тематических блоков: «Свобода слова в цифровую эпоху», «Качество информации и плюрализм СМИ», «Саморегулирование и фактчекинг», «Вопросы медиаграмотности», «Язык ненависти». Электронная версия документа доступна на сайте ОБСЕ (www.osce.org).
Нозима Муратова,
декан факультета интернет-журналистики и социальных медиа Университета журналистики и массовых коммуникаций.