Андижон вилояти Балиқчи туманида жиноят содир этишга мойиллиги бўлган 17 нафар аёл, жазони ижро этиш муассасасидан қайтган 3 нафар ва жиноят содир этган 22 нафар хотин-қиз ва уларнинг оилалари билан бевосита иш олиб борилмоқда.
Туманда хотин-қизлар ўртасида ҳуқуқбузарлик ва жиноятчиликнинг олдини олиш, ана шундай ҳолатлар келиб чиқишига сабаб бўлаётган омилларни ўрганиш ва бартараф этиш бўйича кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда.
Умуман, қайд этилган жиноятларнинг асосий қисми ҳужжатларни қалбакилаштириш, фирибгарлик, тақиқланган моддалар етиштириш, ўзгалар мулкини ўғирлашга оиддир.
Хотин-қизлар ўртасида жиноятчиликка кўп ҳолларда ишсизлик, оилада носоғлом муҳит шакллангани сабаб бўлмоқда. Бу ана шу тоифа кишилари билан бевосита иш олиб бориш, айниқса, тарғибот-ташвиқот ишларини янада кучайтириш лозимлигини тақозо этади.
Кейинги бир неча йил давомида туманда содир этилган ҳуқуқбузарлик ва жиноятлар таҳлили асосида жиноятчилик профилактикаси бўйича чора-тадбирлар режаси ишлаб чиқилиб, маҳаллалар, меҳнат жамоалари, таълим муассасаларида ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш, фуқароларнинг ҳуқуқий билим ва маданиятини оширишга қаратилган ишлар яхши самара бермоқда.
Туманда мавжуд 66 маҳалла фуқаролар йиғинида “Менинг маҳалламда жиноятчилик содир бўлмаслиги керак!” шиори остида ўтказилаётган суҳбат ва мулоқотлар, жиноятчиликка мойиллиги бор шахслар, оилалар, шунингдек, жазони ўташ муассасаларидан ҳамда хорижда ишлаб қайтган аёллар билан бевосита иш олиб борилмоқда. Бунинг самараси ўлароқ, ҳуқуқбузарлик ва жиноят содир этган аёллар сони ўтган йилга нисбатан 15 фоизга камайди.
Туман ҳокимлиги, хотин-қизлар қўмитаси, “Маҳалла” хайрия жамоат фонди туман бўлими ва бошқа мутасадди ташкилотлар ҳамкорлигида маҳаллалардаги ижтимоий-маънавий муҳит барқарорлигини таъминлаш, оилаларни мустаҳкамлаш, ажримлар, шунингдек, хотин-қизлар ва балоғатга етмаганлар ўртасидаги ҳуқуқбузарлик ва жиноятларнинг олдини олиш мақсадида оилалар тоифаларга ажратилиб, “Намунали ва тинч оила”, “Нотинч оила”, “Ажрим хавфи мавжуд оила” тарзида хатловдан ўтказилди, маълумотлар базаси шакллантирилди. Нотинч ва ажрим хавфи мавжуд оилалар, шунингдек, жиноят содир этган аёллар билан алоҳида иш олиб борилмоқда. Маҳаллалардаги намунали оилалар уларга мураббий сифатида бириктирилган.
Бу борадаги ишларни оммалаштириш, мутасадди ташкилотлар назоратига киритиш ҳамда ижросини таъминлаш бўйича маҳаллаларда семинарлар ўтказилди. Қўмитамиз ташаббуси билан туман ҳокимлиги, ҳуқуқ-тартибот идоралари, давлат ва жамоат ташкилотлари ҳамкорлигида ҳар ойнинг 20 санасида сайёр “Ноқонуний оилалар учун очиқ эшиклар куни”ни ўтказиш амалиёти йўлга қўйилди.
Жазони ижро этиш муассасаларидан қайтган хотин-қизларни ижтимоий фойдали меҳнатга жалб этиш ва руҳий-ижтимоий ёрдам кўрсатиш мақсадида улар алоҳида назоратга олинди. Жумладан, жорий йилнинг ўтган даврида уларнинг 67 фоизи ишга жойлаштирилди, 100 фоиз тиббий кўрикдан ўтказилиб, барчасига моддий ёрдам кўрсатилди. Бундан ташқари, инқирозли ва зиддиятли вазиятларга тушиб қолган, оилада турли зўриқишлар билан яшаётган, хорижий давлатлардан депортация қилинган аёлларга ижтимоий, ҳуқуқий ва психологик кўмак берилди.
Ажрим, шаръий никоҳ, ҳуқуқбузарлик ва жиноятчилик, мулкий низолар бўйича қатор ҳолатлар юзасидан кенг жамоатчилик иштирокидаги сайёр суд ва муҳокамалар ўтказилиши ҳам ижобий натижалар бермоқда. Бундан ташқари, сектор раҳбарлари томонидан ўтказилаётган сайёр қабуллар натижасида салбий иллатлар, уларни келтириб чиқарувчи омиллар, мавжуд муаммолар бартараф этилмоқда.
Хотин-қизлар қўмитаси кафиллиги билан жиноят содир этган 6 нафар аёл суд жараёнида жазодан озод этилди.
Жиноятчилик, оилавий ажримлар бўйича Бўстон, Эскимарказ, Туркистон, Жасорат, Қаҳрамон, Фаровон, Қияли, Файзобод маҳаллаларида ўтказилган сайёр суд ва сайёр муҳокамалар аҳолининг ҳуқуқий билимини оширишга, жамоатчилик назоратини кучайтиришга хизмат қилмоқда. Бундай ишлар натижасида хотин-қизлар томонидан содир этилиши мумкин бўлган жиноятлар олди олинмоқда.
Мақсадимиз битта, у ҳам бўлса, опа-сингилларимизнинг турмуш фаровонлиги яхшиланишига, ҳаётидан рози бўлиб яшашига кўмаклашиш. Энг муҳими, ҳаётимиз гултожи бўлган аёл ҳеч қачон жиноятчи бўлиб қолмаслигига эришиш.

В Балыкчинском районе Андижанской области проводится непосредственная работа с 17 женщинами, склонными к совершению преступлений, тремя вернувшимися из мест исполнения наказания, с 22 совершившими преступление женщинами и членами их семей.
В районе ведется широкомасштабная работа по профилактике преступности и правонарушений среди женщин, изучению и устранению факторов, являющихся причиной подобных ситуаций.
Основная часть зафиксированных преступлений приходится на подделку документов, мошенничество, выращивание запрещенных растений, хищение чужого имущества.
В большинстве случаев причиной совершения преступлений женщинами является безработица, нездоровая атмосфера в семьях. Это требует непосредственной работы с людьми этой категории, дальнейшего усиления агитационной деятельности.
На основе анализа совершенных за последние несколько лет в районе правонарушений и преступлений разработаны меры по их профилактике, хорошие результаты дает работа, проводимая в махаллях, трудовых коллективах, образовательных учреждениях, направленная на повышение правовых знаний и культуры граждан.
В действующих в районе 66 махаллях проводятся беседы и встречи под девизом “В моей махалле не должно совершаться преступлений”, ведется непосредственная работа с лицами, склонными к совершению преступлений, семьями, а также женщинами, вернувшимися из мест исполнения наказания и с работы из-за рубежа. В результате этого число женщин, совершивших преступления и правонарушения, уменьшилось на 15 процентов по сравнению с прошлым годом.
Совместно с районными хокимиятом, комитетом женщин, отделением благотворительного общественного фонда “Махалла”, а также другими ответственными организациями в целях обеспечения социального спокойствия в махаллях, укрепления семей, предотвращения разводов, правонарушений и преступности среди женщин и несовершеннолетних проведена перепись, сформирована база данных по категориям семей “Образцовая и спокойная семья”, “Неспокойная семья”, “Семья, в которой есть риск развода”. Ведется отдельная работа с неспокойными семьями и в которых есть риск развода, а также с женщинами, совершившими преступление. Образцовые семьи махалли закреплены за ними в качестве наставников.
В махаллях проведены семинары по популяризации, внесению под контроль ответственных организаций работы в этом направлении, а также обеспечению исполнения намеченного.
По инициативе нашего комитета совместно с районным хокимиятом, правоохранительными органами, государственными и общественными организациями 20-го числа каждого месяца проводится “День открытых дверей для незаконных семей”.
Взяты под особый контроль женщины, вернувшиеся из мест исполнения наказания, с целью привлечения к общественно полезной работе и оказания им психологической и социальной помощи. За истекший период года 67 процентов из них устроены на работу, 100 процентов прошли полный медицинский осмотр, всем им оказана материальная помощь. Кроме того, женщинам, попавшим в кризисные и затруднительные ситуации, подвергающимся насилию в семье, депортированным из зарубежных стран, оказана социальная, правовая и психологическая помощь.
Также положительные результаты дает проведение обсуждений и выездных судебных заседаний по разводам, гражданским бракам, правонарушениям и преступлениям, имущественным конфликтам. Кроме того, в результате выездных приемов, организуемых руководителями секторов, устраняются пороки, негативные факторы их возникновения, существующие проблемы.
По поручительству комитета женщин были освобождены от наказания в зале суда 6 женщин.
Проведенные по вопросам преступности, семейных разводов выездные суды и выездные обсуждения в махаллях «Бустон», «Эскимарказ», «Туркистон», «Жасорат», «Кахрамон», «Фаровон», «Кияли», «Файзобод» способствовали повышению правовых знаний населения, усилению общественного контроля. В результате такой работы предотвращается женская преступность.
У нас одна цель – улучшение жизни женщин. Самое главное – достичь того, чтобы женщина никогда не становилась преступницей.