Фарғона вилоятида жорий йилнинг шу кунига қадар 320 нафар бола туғилганлик ҳақида гувоҳнома олмаган. Бу ҳақда давлат хизматлари агентлиги Фарғона вилояти бошқармаси мутахассиси Наврўзбек Саломов маълум қилди.
“Давлат хизматлари агентлиги Фарғона вилоят бошқармаси томонидан “Биронта ҳам боланинг туғилиши қайд этилмасдан қолиши мумкин эмас!” шиори остида ўтказилган тадбирда олти нафар болага туғилганлик ҳақидаги гувоҳнома топширилди, – деди Наврўзбек Саломов. – Шаръий никоҳ асосида яшаб келаётган 10 нафар оиланинг никоҳи қонуний қайд этилиб, уларга никоҳ тузилганлиги тўғрисидаги гувоҳномалар берилди”.
Вилоятда 202 та оила шаръий никоҳ асосида яшаб келаётгани аниқланди. Уларнинг 118 таси қонуний никоҳдан ўтказилди. Шунингдек, 320 нафар болага ота-оналари томонидан туғилганлик ҳақидаги гувоҳнома олинмагани аниқланди. Давлат хизматлари агентлиги томонидан уларнинг 130 нафарига гувоҳномалар берилди.

В Фергане 320 детей не имели свидетельств о рождении
В Ферганской области 320 детей до сих пор жили без свидетельств о рождении, рассказал специалист агентства государственных услуг Ферганской области Наврузбек Саломов.
“Ферганским областным агентством госуслуг было организовано мероприятие под названием “Ни один ребёнок не должен оставаться без свидетельства о рождении!”. Благодаря ему  детям выдали соответствующие документы, — сказал Наврузбек Саломов. — Десять пар, которые до сих пор жили в гражданском браке, были зарегистрированы и получили свидетельства о браке”.
Из 320 детей по тем или иным причинам не имеющих свидетельств о рождении — 130 детей уже получили свидетельства. Агентством госуслуг было выдано 130 документов. Принимаются меры по устранению проблемных вопросов.