Қафасдаги болалар: вояга етмаганлар жинояти билан қандай курашиш керак?
Мамлакатимизда вояга етмаганлар ўртасида ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш учун ҳамма ҳаракат қилади: ота-она, ўқитувчи, ҳуқуқ-тартибот идоралари ва маҳаллалар, лекин шунга қарамай, вояга етмаганлар ўртасида ҳуқуқбузарлик статистик маълумотлари ошиб бормоқда. Нега ўғил-қизлар «ўсмирлик жари»га тушиб қолишади, деган савол Самарканд вилояти ИИБ ҳуқуқбузарликлар профилактикаси бошқармаси бошлиғи, подполковник Маъруф Шермуҳамедовга мурожаат қилдик.
– Ҳар бир замоннинг ўз «ўсмирлик жари» – қаровсиз ва носоғлом оила фарзандлари бор. Афсуски, ҳозир ҳам улар кам эмас. Бугун давлатимиз болалик муаммолари билан ҳар жабҳада курашса-да, айрим ўсмирларни жиноят олами ўзига тортаверади, – сўзини бошлайди суҳбатдошимиз. – Жорий йилнинг тўққиз ойида ана шундай 74 нафар ўсмир жиноят содир этган бўлса, уларнинг 63 нафари мактаб ўқувчилари томонидан содир этилгани ачинарли ҳол, албатта. Жиноятлар орасида етакчи ўринларда ўғирлик, ундан кейин тан жароҳати бўлса, безорилик биринчи учликни ёпади.
Таҳлиллар шуни кўрсатадики, безорилик, майда ўғирлик қилган вояга етмаганлар кейинчалик оғирроқ ҳуқуқбузарликларга киришади. Агар ана шунга мойил болалар ўз вақтида аниқланмаса ва уларга кўча жиноятига альтернатива топилмаса, яъни бўш вақтини тўлдириш ёки меҳнатга жалб этилмаса, бир неча йил ўтар-ўтмас улар катта жиноятларга қўл урмаслигига кафолат йўқ. Ҳуқуқни муҳофаза қилувчи ва ҳукумат органларининг бу борадаги асосий вазифаси – хулқ-атвордаги ўзгаришларни аниқлаш, ўсмирларни жиноят содир этишга ундайдиган сабабларни бартараф этишдан иборат.
– Ҳуқуқбузарликлар олдини олишга комплекс ёндашамиз: булар ходимларимиз томонидан вилоятдаги бошқа таълим муассасалари қатори, умумтаълим мактабларида ҳам тушунтириш ишлари, “қийин ўсмирлар” билан индивидуал суҳбатларни ўз ичига олади. Шунингдек, маҳаллий психолог инспекторлар томонидан таълим муассасаларидаги давомат таҳлил қилиниб, тунги ва бошқа рейдлар ташкил этилмоқда, – дейди подполковник Шермуҳаммедов. – Сўнгги янгиликлардан бири – олий ўқув юртларида янги ўқув йилидан ёшлар билан ишлаш инспекторлари иш бошлади. Олийгоҳларда хавфсизлик ва жиноятлар олдини олиш учун масъул – «Ёшлар билан ишлаш инспектори» нафақат ходим, балки биринчи навбатда нозик психолог ва малакали педагогдир. Бу ўзига хос характерга эга, «қарамоғидаги»ларга нисбатан сезгир ва дўстона, тўғри сўз ва зарур ёндашувни илғай оладиган масъулдир.
Ҳуқуқбузарликларнинг олдини олишда ресторан, тунги клуб, компьютер марказлари, кафе ва барларда тунги рейдлар ташкил этишга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Йил бошидан амалга оширилган 800 дан ортиқ тунги рейдларда асосан 200 га яқин умумтаълим мактаблари ўқувчилари ушланган.
Бундан ташқари йил бошидан буён 1385 нафар ўқувчи дарсдан қочган, 248 нафар ўқувчи ўқитувчиларга нисбатан ҳурматсизлик қилган, 1075 нафар ўқувчи мактабда “разборка” уюштирган, 359 нафар ўқувчининг ноқонуний жиҳоз олиб юргани аниқланган. Оиладаги турмуш шароитини ўрганиш мақсадида уларнинг ҳар бири билан суҳбат ўтказилган.
Жиноят содир этаётган ўсмирларнинг шахсияти ва турмуш шароити таҳлили шуни кўрсатдики, унинг аксарияти рўйхатдан ўтган таълим муассасаларига боришмайди ёки узрли сабабларсиз кўп дарс қолдиришади. Бундан ташқари, уларнинг ярмидан кўпи тўлиқ бўлмаган оилада тарбияланган, аксариятида бўш вақтлари ташкил этилмаган.
– Ички ишлар органи ходимининг иш принципи шифокорникидек бўлиши керак: «зиён етказма – айниқса, ўсмирлар ҳақида гап кетганда, – дейди вилоят ички ишлар бошқармаси вояга етмаганлар ва ёшлар билан ишлаш бўйича катта инспектори, катта лейтенант Нилюфар Сатторова. – Буни аниқ тушуниш керак: баъзида ҳатто рўйхатга қўйиш ҳам йигит ҳаётини бузиши мумкин. Бинобарин, жиддий гаплар етарли. Мен буни шахсий тажрибамдан биламан: афсуски, шундай болалар борки, уларни фақат ахлоқ тузатиш тизимининг қатъий чегараси тўхтата олади. Аммо ҳамма жойда индивидуал ёндашув зарур.
Шубҳасиз, ота-оналар фарзандлари учун масъулдирлар. Аммо фарзанд тарбиялаш ва ўқитиш бўйича ўз мажбуриятини бажармаган 2435 нафар ота-онага нисбатан маъмурий жарима қўлланилганига нима дейиш мумкин?! Ачинарлиси, вояга етмаганлар хулқ-атворига салбий таъсир кўрсатадиган ота-оналар бор – улар спиртли ичимлик истеъмол қилади, ҳатто фарзандини ишлаш ёки тиланчиликка мажбурлайдиганлар бор. Бундай ота-оналар сони 1323 нафар бўлиб, улар ҳам рўйхатга олинган. Ўтган йили уларнинг сони 314 тани ташкил этган эди.
Тўққиз ой давомида 523 нафар вояга етмаганлар касбий ҳисобда турган бўлса, ўтган йилнинг шу даврида бу кўрсаткич 273 тани ташкил этган. Кўрсаткичлар ўсиши вояга етмаганлар ўртасида жиноятчиликнинг кўпайиши билан боғлиқ.
Вояга етмаганлар ўртасида жиноят содир бўлмаслиги учун нима қилиш керак, деган саволга суҳбатдошимиз шундай жавоб берди:
Фарзандингиз билан норасмий, самимий мулоқот қилиш учун кунига камида бир соат вақт ажратинг. У билан алоқани йўқотманг, энг муҳими, унинг кўз ўнгида ота-оналик обрўйингизни туширманг. Агар сиз ичсангиз ва болага бунинг ёмон одатлигини таъкидласангиз, таъсири аксинча бўлади. Боланинг ёмон хулқ-атвори эрта ёшданоқ шаклланиши керак бўлган меъёр ҳақида тушунча етишмаслигидан ҳам келиб чиқади.

Как бороться с детской преступностью?
Профилактикой детской преступности в нашей стране занимаются все: родители, педагоги, правоохранительные органы и даже махалля, но несмотря на это статистика правонарушений среди несовершеннолетних растет. Почему девчонки и мальчишки опускаются на «подростковое дно» мы спросили у руководителя управления профилактики правонарушений УВД Самаркандской области, подполковника Маъруфа Шермухаммедова.
— Во все времена есть «подростковое дно» — беспризорники и ребята из неблагополучных семей. К сожалению, их достаточно много. Сегодня на разных уровнях государство занимается проблемами детства, но для некоторых подростков по-прежнему притягателен мир криминала, — начинает диалог наш собеседник. — За девять месяцев текущего года 74 подростка совершили преступления, в 63 из них были задействованы ученики школ. Лидерами среди преступлений являются кражи, затем идут телесные повреждения и замыкает тройку хулиганство.
Анализ показывает что, совершая хулиганские выходки, мелкие кражи, малолетние преступники зачастую начинают путь к более серьезным правонарушениям. Если вовремя не выявить детей в группе риска и не предоставить им альтернативу уличной преступности, не занять досугом или трудовой деятельностью, то через несколько лет они пополнят ряды совершеннолетних преступников. Главная задача правоохранительных органов и органов власти в этой сфере – определить изменения в поведении, устранить причины, побуждающие подростков к преступлениям.
— К профилактике преступности мы подходим комплексно: это и разъяснительные беседы сотрудников в школах, а также других учебных заведениях области, и индивидуальные беседы с «трудными подростками». Также инспекторами-психологами на местах проводится анализ посещаемости учебных заведений, организуются ночные рейды и не только, — говорит подполковник Шермухаммедов. – Одним из последних новшеств стало то, что в новом учебном году в вузах появились инспекторы по работе с молодежью. Они отвечают за безопасность и профилактику преступлений в университетах. Инспектор по роботе с молодёжью – это не просто сотрудник, а в первую очередь тонкий психолог и грамотный педагог. Это человек с особым складом характера, чуткий и доброжелательный по отношению к своим подопечным, умеющий найти к нужные слова и особый подход.
Особый акцент в профилактике преступлений отводится организации ночных рейдов в ресторанах, ночных клубах, компьютерных центрах, кафе и барах. Во время ночных рейдов, а их с начала года было проведено более 800, было задержано около 200 подростков, в основном — это были ученики общеобразовательных школ.
С начала года 1385 учащихся пропускали учебу в школах, 248 – учеников проявляли неуважительное отношение к учителям, 1075 – устроили «разборки» в школе, у 359 учащихся обнаружено ношение незаконных предметов. С каждым из них была проведена беседа с изучением условий проживания в семье.
Анализ личностей и условий проживания подростков, совершающих преступления, показал, что большинство подростков не посещают образовательные учреждения в которых числятся, либо допускают многочисленные пропуски без уважительной причины. Кроме того, более половины из них воспитывается в неполной семье, у большинства не организован досуг.
—  Принцип работы сотрудника правоохранительных органов должен быть, как у врача: не навреди, — говорит старший инспектор по работе с несовершеннолетними и молодежью УВД области, старший лейтенант Нилюфар Саттарова. — Особенно когда дело касается подростков. Ты должен чётко понимать: иногда даже постановка на учёт ломает парню жизнь. Бывает достаточно серьёзного разговора. Знаю из личного опыта: есть ребята, которых остановят только жёсткие рамки исправительной системы. Но везде нужен индивидуальный подход. Подросток – не болванка, а живой человек.
Несомненно, родители несут ответственность за своих детей. В отношении 2435 родителей за невыполнение обязанностей по воспитанию и обучению детей был наложен административный штраф. Есть родители, которые оказывают негативное влияние на поведение несовершеннолетних — злоупотребляют алкоголем, заставляют детей работать или попрошайничать. Таких родителей 1323, они также находятся на профучете. В прошлом году их количество составляло 314.
За девять месяцев 523 несовершеннолетних были взяты на профучет, за аналогичный период прошлого года – эта цифра составляла  273. Увеличение показателей связано с ростом преступности среди несоверенолетних.
На вопрос: что же делать, чтобы подростковая преступность не захлестнула нас, наш собеседник ответил:
“Хотя бы час в день уделяйте неформальному общению с ребёнком. Не теряйте с ним контакт, а главное – не роняйте в его глазах свой родительский авторитет. Если вы пьёте, а ребёнку внушаете, что это плохо, эффект будет обратным. Поведение ребенка вызвано отсутствием представлений о нормах, которые должны формироваться у каждого еще с ранних лет».