Ўзбекистонда тиббиёт ходимларининг фаолиятига ноқонуний аралашганлик учун жавобгарлик белгилаш таклиф этилмоқда. Тегишли ҳужжат лойиҳаси Бош прокуратура томонидан жамоатчилик муҳокамасига қўйилди.
Унга кўра, Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексини янги 197−7-модда билан қуйидаги мазмунда тўлдириш таклифи илгари сурилган:
«197−7-модда. Тиббиёт ходимининг фаолиятига қонунга хилоф равишда аралашиш. Тиббиёт ходимининг фаолиятига қонунга хилоф равишда аралашиш, яъни тиббиёт ходимининг тиббий ёрдам ёки тиббий хизмат кўрсатишига тўсқинлик қилиш, худди шунингдек тиббиёт ходимининг тиббий ёрдам ёки тиббий хизмат кўрсатишига тўсқинлик қилиш мақсадида ноқонуний топшириқлар бериш — фуқароларга БҲМнинг 5 бараваридан 7 бараваригача, мансабдор шахсларга эса — 7 бараваридан 10 бараваригача миқдорда жарима солишга ёки 10 беш суткагача муддатга маъмурий қамоққа олишга сабаб бўлади».

За вмешательство в работу медиков предлагается ввести ответственность
Генеральная прокуратура Узбекистана разработала проект закона о введении в Кодекс об административной ответственности статьи за незаконное вмешательство в деятельность медицинского работника.
В частности, за препятствование оказанию медицинской помощи или услуги или дачу незаконных поручений с целью воспрепятствовать медработнику в оказании медпомощи или услуги могут ввести штраф в размере от 5 до 7 базовых расчётных величин для граждан, от 7 до 10 БРВ для должностных лиц, или административный арест до 15 суток.
Предлагается также предоставить право медицинским работникам в случае незаконного вмешательства в их работу или препятствования выполнению служебных обязанностей обращаться в суд без составления протокола об административном правонарушении. Такое право по статье 283 Кодекса об административной ответственности есть у адвокатов и педагогических работников.