Монополияга қарши курашиш қўмитаси маълум қилишича, республика бўйича йилига 300 минг тоннадан ортиқ ўсимлик ёғи талаб этилади.
2020 йилда аҳоли истеъмоли учун 450 минг тоннадан зиёд ўсимлик ёғи муомалага чиқарилган бўлиб, шундан ярмидан ортиқроғи импорт қилинган.
“Ички бозорларда нархлар кескин ўсишига биринчи навбатда ташқи жаҳон бозорларида нархлар ошиши ва ўтган ҳосил йилида етиштириш ҳажмлари нисбатан камроқ бўлиши муносабати билан асосий етказиб берувчилардан бўлган қўшни давлатларда кунгабоқар ёғи ва уруғи экспортига юқори божхона божлари белгиланиши тартиби муддати узайтирилиши ҳам таъсир этди”, – дейилади хабарда.
Ўз навбатида олиб келинадиган кунгабоқар ёғи ва уруғи нархларининг ошиши маҳаллий пахта ёғи нархларига ҳам бевосита ўз таъсирини кўрсатган.

Антимонопольный комитет Узбекистана опубликовал результаты изучения ситуации, связанной с резким ростом цен на растительное масло на внутреннем рынке.
По данным комитета, в 2020 году в стране было реализовано более 450 тысяч тонн растительного масла, больше половины из этого пришлось на импорт. При этом, в соответствии с санитарными правилами и нормами (СанПиН), ежегодная потребность страны в растительном масле оценивается более чем в 300 тысяч тонн.
На повышение стоимости сказалось влияние повышение цен на внешнем рынке и тот факт, что в странах-экспортерах наблюдаются относительно низкие, по отношению к предыдущим сезонам, объёмы производства, из-за чего повышены таможенные пошлины на экспорт подсолнечного масла и семян.