Аввалроқ, Марғилон шаҳар 1-Меҳрибонлик уйи мансабдор шахслари томонидан содир қилинган жиноятлар юзасидан муассасанинг мансабдор шахслари ва хизматчиларига доир иш юзасидан ҳукм чиқарилганлиги, шу билан бирга вояга етмаганларга нисбатан жинсий эркинликка қарши содир этилган жиноятлар Жиноят ишлари бўйича Фарғона вилояти судининг ёпиқ суд мажлисида кўрилаётганлиги маълум қилинган эди.
Жиноят ишлари бўйича Фарғона вилояти судининг ёпиқ суд мажлисининг ҳукми билан директор ўринбосари Қ.Қодиров Жиноят кодекси 119-моддасининг 4-қисми ва бошқа моддалар билан узил-кесил 15 йил 6 ой муддатга озодликдан маҳрум қилинган, деб хабар қилади ЎзА.
Шунингдек, шу суднинг бошқа таркиби томонидан ёпиқ суд мажлисида Меҳрибонлик уйининг директор ўринбосари С.Усмановга оид жиноят иши якунланиб, унга Жиноят кодекси 119-моддаси 3-қисмининг “а” банди ва бошқа моддалар билан узил-кесил 16 йил озодликдан маҳрум қилиш жазоси тайинланди.

Ферганский областной суд по уголовным делам приговорил заместителя директора Дома милосердия № 1 в Маргилане Собиржона Усманова к 16 годам лишения свободы.
Заместитель директора был признан виновным в совершении преступления, предусмотренного в пункте «а» части 3 статьи 119 Уголовного кодекса Узбекистана. Ранее в первом судебном процессе Собиржон Усманов был приговорен к четырем годам лишения свободы. В сообщении не уточняется, будут ли суммированы сроки наказания.
Другой фигурант дела К. Кадиров, обвиненный по части 4 статьи 119 и другим статьям УК и осужден на 15 лет и 6 месяцев тюремного заключения.
Тяжкие преступления против половой свободы воспитанников рассматриваются на закрытом судебном заседании с целью предотвратить разглашение сведений, унижающих честь и достоинство пострадавших, сообщает УзА.