Адлия вазирлигининг хабарига кўра, 2020 йилнинг 1 сентябрь кунидан бошлаб:
– Ўзбекистон фуқароларининг доимий яшаш ва вақтинча турган жойи бўйича рўйхатдан ўтмасдан истиқомат қилиш муддати 15 кун ҳисобланади;
– доимий яшаш ва вақтинча турган жойи бўйича рўйхатга олишни расмийлаштириш 1 кун ичида амалга оширилади;
– Ўзбекистон фуқароларини доимий яшаш жойи бўйича рўйхатга олишда аввалги доимий яшаш жойидан рўйхатдан чиқиш тартиби бекор қилинади;
– Ўзбекистон фуқароларига доимий яшаш жойи бўйича рўйхатга олинишини расмийлаштиришда паспорт, уй дафтари ёки хонадон карточкасига рўйхатга олиш штампини босиш амалиёти бекор қилинади;
– ҳарбий хизматга мажбурларнинг доимий яшаш жойи бўйича рўйхатдан олинишда мудофаа ишлари бўлимларига ҳарбий ҳисобдан чиқиш ва ҳарбий ҳисобга туриш учун бориш тартиби бекор қилинади;
– Ўзбекистон фуқароси томонидан солиқ идораларида ҳисобга олинган ижара шартномаси ҳақида маълумот тақдим этилганда вақтинча турган жойи бўйича рўйхатга олинишда уй-жой эгасининг розилиги талаб этилмайди.
Шунингдек, болага туғилганлик тўғрисида гувоҳномани расмийлаштириш чоғида отаси ёки онасининг доимий яшаш жойи бўйича рўйхатдан ўтган манзилига идоралараро электрон ҳамкорлик орқали маълумотларни киритиш йўли билан доимий яшаш жойи бўйича рўйхатга олиш тартиби жорий қилинади.
Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳрининг муайян ҳудудида доимий яшаш жойи бўйича рўйхатга олинган Ўзбекистон фуқаролари тегишинча ушбу ҳудуднинг бошқа манзилида истиқомат қилса, турган жойи бўйича вақтинча рўйхатга олиниши шарт эмас ва паспорт тизими қоидаларини бузган деб ҳисобланмайди.

Указом президента установлены новые правила и требования к постоянной и временной регистрации по месту жительства.
В соответствии документом, начиная с 1 сентября 2020 года:
– срок проживания без регистрации по месту временного пребывания и постоянного проживания граждан Узбекистана составляет 15 дней;
– регистрация по месту постоянного и временного проживания осуществляется в течение 1 дня;
– в процессе оформления постоянной прописки отменяется порядок по выходу из прописки с прежнего места жительства;
– в процессе оформления постоянной прописки отменяется практика нанесения штампа в паспорте, домовой книге или карточке, сделав весь процесс электронным;
– при регистрации по постоянному месту жительства военнообязанных не требуется обращаться в отделы обороны по своему прежнему и новому месту жительства;
– при предоставлении гражданином Узбекистана сведений о договоре аренды, учтенном в налоговых органах, не требуется согласие собственника дома при постановке на учет по месту временного пребывания.
Также при оформлении свидетельства о рождении ребенка вводится процедура регистрации по месту постоянного жительства путем внесения информации посредством межведомственного электронного взаимодействия по адресу отца или матери, зарегистрированных по месту постоянного жительства.
Граждане Узбекистана, зарегистрированные по месту постоянного жительства в республике Каракалпакстан, областях и определенной территории города Ташкента, не обязаны временно регистрироваться по месту жительства, если они проживают по другому адресу на этой территории и не считаются нарушившими правила паспортной системы.