Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий стратегия қабул қилинди
Президентнинг 22.06.2020 йилдаги Фармони билан Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикасининг миллий стратегияси тасдиқланди.
Ўзбекистон инсон ҳуқуқлари бўйича 80 дан ортиқ халқаро ҳужжатларга, жумладан БМТнинг 6 та асосий шартномаcи ва 4 та факультатив протоколига қўшилган. Мамлакатимиз уларнинг амалга оширилиши юзасидан БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаши ва шартномавий қўмиталарига мунтазам равишда миллий маърузаларни тақдим этиб келмоқда.
Инсон ҳуқуқлари соҳасида узоқ муддатли стратегиянинг қабул қилиниши ушбу соҳада давлат сиёсатининг самарали амалга оширилишига, инсон ҳуқуқлари ва эркинликларига ҳурмат муносабати шаклланишига, мамлакатнинг халқаро майдондаги обрўси янада мустаҳкамланиши хизмат қилади.
Қуйидагилар халқаро шартномалар нормаларини бажариш юзасидан масъул давлат органлари ва ташкилотлари фаолиятининг асосий йўналишлари ҳисобланади:
• халқаро ташкилотларнинг инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича тавсияларини амалга оширишга қаратилган миллий ҳаракат режалари (“йўл хариталари”)нинг сўзсиз бажарилишини таъминлаш;
• БМТнинг инсон ҳуқуқлари бўйича устав органлари ва шартномавий қўмиталарининг тавсияларини бажаришга тўсқинлик қилаётган сабаб ва шароитларни аниқлаш, таҳлил қилиш ҳамда бартараф этиш;
• Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро мажбуриятларини бажариш соҳасида Президент ҳузуридаги Жамоатчилик палатаси ва фуқаролик жамияти институтлари билан самарали ҳамкорликни амалга ошириш.
Шунингдек, Фармон билан қуйидагилар тасдиқланди:
• Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикасининг Миллий стратегиясини амалга ошириш бўйича “Йўл харитаси;
• Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг инсон ҳуқуқлари бўйича устав органлари ва шартномавий қўмиталари хабарномалари ва қарорларини кўриб чиқиш юзасидан Ўзбекистон Республикаси давлат органларининг ўзаро ҳамкорлик қилиш тартиби тўғрисидаги низом.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий марказ (кейинги ўринларда – Марказ) Миллий стратегия ва “Йўл харитаси”нинг амалга оширилиши юзасидан:
• мунтазам мониторинг олиб бориб, чора-тадбирлар сифатли ва ўз вақтида ижро этилиши бўйича таклиф ва тавсияларни тегишли вазирлик ва идораларга киритиб боради;
• доимий равишда аниқ кўрсаткичлар ва эришилган натижалар акс эттирилган батафсил ахборотни ўз веб-сайтида жойлаштириб боради;
• ҳар чоракда Президент Администрацияси ва Вазирлар Маҳкамасига умумлаштирилган маълумот киритади;
• ахборот-таҳлилий шарҳлар тайёрланиши, хорижий тилларга таржима қилиниши ва эълон қилинишини таъминлайди.
Марказ ходимларининг лавозим маошига фан номзоди ёки фалсафа доктори (PhD) илмий даражасига эга шахслар учун – лавозим маошининг 30%игача, фан доктори (Doctor of Science) илмий даражасига эга шахслар учун – лавозим маошининг 60%игача қўшимча ҳақ тўланади.
Йўл харитаси”да белгиланган масъул ижрочилар ўзларига юклатилган вазифалар ижроси тўғрисидаги маълумотларни ҳар ойнинг 5-санасига қадар Марказга тақдим этади. Бунда, вазирлик ва идораларнинг биринчи раҳбарлари “Йўл харитаси”да белгиланган вазифаларнинг тўлиқ, сифатли ва ўз вақтида амалга оширилиши учун шахсан жавобгардир. Миллий стратегия ва “Йўл харитаси”нинг ижро ҳолати юзасидан ҳар 6 ойда Вазирлар Маҳкамасининг Раёсати мажлисларида вазирлик ва идораларнинг ахбороти тингланади.
“Инсон ҳуқуқлари ҳимояси учун” кўкрак нишони таъсис этилади. У инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва инсон ҳуқуқлари маданиятини оширишда кўрсатган хизматлари учун ҳар йили Халқаро инсон ҳуқуқлари кунида (10 декабрда, таҳр.) топширилади.
Ҳар икки йилда халқаро ташкилотлар вакиллари, хорижий давлатлар мутахассислари ва фахрий меҳмонлар иштирокида Инсон ҳуқуқлари бўйича Самарқанд форуми ўтказилади.

Принята национальная стратегия по правам человека
Указом Президента от 22.06.2020 г. утверждена Национальная стратегия Республики Узбекистан по правам человека.
Узбекистан присоединился к более 80 международным документам по правам человека, в том числе 6 основным договорам и 4 факультативным протоколам ООН. Страна на постоянной основе представляет в Совет по правам человека и договорные комитеты ООН национальные доклады по их выполнению.
Принятие долгосрочной стратегии в области прав человека будет способствовать эффективной реализации госполитики в данной области, формированию уважительного отношения к правам и свободам человека, дальнейшему укреплению авторитета страны на международной арене.
Основными направлениями деятельности госорганов и организаций, ответственных за выполнение норм международных договоров по правам человека, являются:
• обеспечение безусловного выполнения национальных планов действий («дорожных карт»), направленных на реализацию рекомендаций международных организаций по защите прав человека;
• выявление, анализ, а также устранение причин и условий, препятствующих выполнению рекомендаций уставных органов и договорных комитетов по правам человека ООН;
• осуществление эффективного сотрудничества с Общественной палатой при Президенте и институтами гражданского общества в области выполнения международных обязательств Узбекистана по правам человека.
Указом также утверждены:
• «Дорожная карта» по реализации Национальной стратегии Республики Узбекистан по правам человека;
• Положение о порядке взаимодействия государственных органов Республики Узбекистан по рассмотрению сообщений и решений уставных органов и договорных комитетов по правам человека Организации Объединенных Наций.
Национальный центр по правам человека (далее – Центр) в целях реализации Национальной стратегии и «Дорожной карты»:
• ведет регулярный мониторинг, вносит в соответствующие министерства и ведомства предложения и рекомендации о качественной и своевременной реализации мер;
• на постоянной основе размещает на своем веб-сайте подробную информацию, отражающую конкретные показатели и достигнутые результаты;
• ежеквартально вносит в Администрацию Президента и Кабинет Министров обобщенную информацию;
• обеспечивает подготовку, перевод на иностранные языки и опубликование информационно-аналитических комментариев.
Работникам Центра, имеющим ученую степень кандидата наук или доктора философии (PhD), устанавливается доплата в размере до 30% должностного оклада, имеющим ученую степень доктора наук (Doctor of Science) – до 60% должностного оклада.
Ответственные исполнители, указанные в «Дорожной карте», до 5 числа каждого месяца представляют в Центр информацию о выполнении возложенных на них задач. При этом первые руководители министерств и ведомств несут персональную ответственность за полное, качественное и своевременное выполнение задач, определенных в «Дорожной карте». На заседаниях Президиума Кабмина раз в 6 месяцев заслушивается информация министерств и ведомств о ходе реализации Национальной стратегии и «Дорожной карты».
Учреждается нагрудный знак «Инсон ҳуқуқлари ҳимояси учун». Его будут вручать ежегодно за заслуги в сфере защиты прав человека и повышения культуры соблюдения прав человека в Международный день прав человека (10 декабря, ред.).
Один раз в два года будет проводиться Самаркандский форум по правам человека с участием представителей международных организаций, специалистов из зарубежных государств и почетных гостей.