Шундай тадбирлардан бири 20 ноябрь куни Тошкент давлат юридик институти қошидаги академик лицейда бўлиб ўтди.
Тадбир БМТнинг Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенцияси қабул қилинганлигининг 30 йиллигини нишонлашга бағишланган дастурлар ижроси доирасида ташкил этилди.
Очиқ дарс Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенция қоидалари ҳамда мамлакатимизда бу борада қабул қилинаётган чора-тадбирлар ҳақида хабардор қилиш мақсадида ўтказилди.
Тадбирда қайд этилганидек, конвенция моддалари боланинг яшаш, фаровон яшаш шароитлари, таълим олиш, исм, фуқаролик, ўз индивидуаллигини сақлаш ҳуқуқларини, алоҳида яшайдиган ота-оналари билан мулоқот қилиш, ўз қарашлари ва фикрларини эркин ифода этиш имкониятларини тартибга солади. Конвенция болаларга шафқатсизларча муносабатда бўлиш, уларни эксплуатация қилиш ва камситишни тақиқлайди.
Болаларнинг ҳуқуқ ва эркинликларига риоя этиш бўйича давлат ва ота-оналар зиммасига масъулиятли бурч юкланган. Конвенцияга мувофиқ, болаларга нисбатан қўлланиладиган барча хатти-ҳаракатлар бола манфаатларини аъло даражада таъминлаш мезонига кўра белгиланиши лозим. Мазкур мезон, шунингдек, ота-оналарнинг ўз фарзандларига нисбатан муносабатига ҳам тааллуқлидир.
Ушбу конвенция бола ҳуқуқларининг бутунжаҳон конституцияси деб ҳам аталади. Чунки у инсоният тарихидаги бола ҳуқуқлари бўйича илк юридик мажбурий халқаро-ҳуқуқий шартнома ҳисобланади. Ундаги низомлар декларатив хусусиятдан холи.
Ўзбекистон Республикаси 1992 йилда БМТнинг Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенциясини ратификация қилган ҳолда ундаги низомларга риоя қилиш ва уларнинг ижроси бўйича халқаро мажбуриятларни ўз зиммасига олди. Мамлакатимизда юздан зиёд қонунлар боланинг у ёки бу ҳуқуқ ва эркинликларини тартибга солишига қарамай, 2008 йил 7 январдан “Бола ҳуқуқлари кафолатлари тўғрисида”ги қонун кучга кирди.
Мазкур сана муносабати билан жорий йил 17 июлда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг “Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенция қабул қилинганлигининг 30 йиллигини нишонлашга бағишланган Тадбирлар дастурини тасдиқлаш тўғрисида”ги қарори қабул қилинди.
Ушбу дастур доирасида Ўзбекистон Республикаси қонунчилиги, болалар ҳуқуқлари билан шуғулланадиган давлат ва нодавлат тузилмаларининг ҳуқуқ ва мажбуриятлари, бола ҳуқуқлари бузилганда, уларни ҳимоя қилиш услублари ва шаклларини тушунтиришга бағишланган тадбирлар ўтказилмоқда. Аҳоли орасида бола ҳуқуқларига оид конвенция қоидалари, халқаро стандартлар тарғиб этилмоқда, жойларда болалар манфаатлари бўйича фаолият юритувчи тегишли давлат ва жамоат тузилмалари тўғрисида маълумот берилмоқда.
Нафақат конвенция матни, балки болани ижтимоий ва маданий ривожлантириш бўйича таълим даражасини оширишга хизмат қиладиган махсус адабиётлар, плакатлар ва материалларнинг ўзбек, қорақалпоқ ва рус тилларида чоп этилиши алоҳида аҳамият касб этади.

Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека проводятся открытые уроки, посвященные 30-летию принятия Конвенции ООН о правах ребенка. Один из них состоялся 20 ноября в академическом лицее при Ташкентском государственном юридическом университете.
Мероприятие проведено в рамках выполнения программы мероприятий, посвященных празднованию 30-летия Конвенции ООН о правах ребенка.
Целью открытого урока являлось информирование о положениях Конвенции ООН о правах ребенка, а также мерах, принимаемых в Узбекистане в данной сфере.
Как отмечалось, статьи конвенции детально регламентируют права ребенка на жизнь, благополучные жизненные условия, образование, имя, гражданство, сохранение своей индивидуальности, возможность общаться с раздельно проживающими родителями, свободно выражать свои взгляды и мнения. Конвенция запрещает жестокое обращение с детьми, эксплуатацию и дискриминацию, в какой бы форме они ни проявлялись.
На государство и родителей возлагается обязанность ответственного отношения к соблюдению прав и свобод детей. Согласно конвенции все действия в отношении детей должны определяться по такому критерию, как наилучшее обеспечение интересов ребенка. Данный критерий касается также родительского отношения к своим детям.
Конвенцию по праву называют всемирной конституцией прав ребенка, поскольку она представляет собой первый в истории человечества юридически обязательный международно-правовой договор в области прав ребенка. Ее положения лишены декларативного характера.
Республика Узбекистан, ратифицировав Конвенцию о правах ребенка в 1992 году, взяла на себя международное обязательство по соблюдению и реализации ее положений. 7 января 2008 года, несмотря на то, что в Узбекистане более 100 законов регулируют те или иные права и свободы ребенка, вступил в силу Закон страны «О гарантиях прав ребенка».
В честь юбилейной даты Кабинетом Министров Республики Узбекистан 17 июля 2019 года принято постановление «Об утверждении Программы мероприятий, посвященных празднованию 30-летия принятия Конвенции Организации Объединенных Наций о правах ребенка».
В рамах этой программы проводятся мероприятия, посвященные законодательству Республики Узбекистан, правам и обязанностям государственных и негосударственных структур, занимающихся правами детей, разъяснению способов и форм защиты прав ребенка в случае их нарушения. Среди населения широко пропагандируются нормы конвенции, международные стандарты прав ребенка, дается информация о соответствующих государственных и общественных структурах, работающих на местах в интересах детей.
Особую актуальность приобретает дополнительное издание на узбекском, каракалпакском и русском языках не только текста конвенции, но и специальной литературы, плакатов, материалов, способствующих повышению уровня образования по социальному и культурному развитию ребенка.