Ўзбекистон Республикаси президенти “Хотин-қизларнинг меҳнат ҳуқуқлари кафолатларини янада кучайтириш ва тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватлашга оид чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарорни имзолади.
Ҳужжат билан хотин-қизларнинг гендер камситилишига йўл қўймаслик мақсадида Хотин-қизларнинг гендер тенглигини ҳимоя қилиш бўйича Хотин-қизлар қўмитаси кўмагидаги комиссия ташкил этилди.
Қуйидагилар Хотин-қизларнинг гендер тенглигини ҳимоя қилиш бўйича комиссиянинг асосий вазифалари этиб белгиланди:
мамлакатда гендер тенгликни таъминлашга ва аёлларнинг ижтимоий турмуш шароитларини яхшилашга қаратилган давлат сиёсатини амалга оширишда фаол иштирок этиш;
давлат органлари ва бошқа ташкилотлар томонидан аёлларнинг гендер тенглиги бузилишига оид мурожаатларини кўриб чиқиш;
касбий сегрегация, иш ҳақи ўртасидаги фарқ, аҳолининг иқтисодий фаол қатлами орасида аёлларнинг улушини кўпайтириш масалалари бўйича чора-тадбирларни амалга ошириш;
аёллар ҳуқуқлари камситилишининг барча шаклларига барҳам бериш бўйича умумэътироф этилган халқаро нормаларни миллий қонун ҳужжатларига имплементация қилиш юзасидан таклифлар ишлаб чиқиш;
аёлларнинг ҳуқуқий маданиятини оширишга қаратилган чораларни белгилаш ва самарали амалга оширилишини таъминлаш ҳамда кенг қамровли тарғибот ишларини ташкил этиш.
Ўзбекистон Хотин-қизлар қўмитаси Адлия вазирлиги ва Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий марказ билан биргаликда икки ой муддатда:
а) қуйидагиларни назарда тутувчи “Эркаклар ва аёллар учун тенг ҳуқуқлар ва тенг имкониятлар кафолатлари тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси қонуни лойиҳасини ишлаб чиқади ва белгиланган тартибда Вазирлар Маҳкамасига киритади:
гендер тенглик тушунчаси ва турлари;
ваколатли органларнинг вазифалари ва функциялари;
давлат бошқарувида иштирок этиш, ишга қабул қилиш ёки ёллаш, кредит олиш ва тадбиркорлик билан шуғулланишда гендер тенгликни таъминлашга оид нормалар;
гендер тенглик бузилишининг олдини олишга қаратилган чора-тадбирларни, шунингдек бундай бузилишга олиб келадиган қилмишларни содир этганлик учун жавобгарлик;
б) қуйидагиларни назарда тутувчи “Хотин-қизларни тазйиқ ва зўравонликлардан ҳимоя қилиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси қонуни лойиҳасини ишлаб чиқади ва белгиланган тартибда Вазирлар Маҳкамасига киритади:
маиший, иш жойидаги ва таълим муассасаларидаги тазйиқ ва зўравонликлар турлари;
тазйиқ ва зўравонликларни олдини олишга қаратилган чора-тадбирлар, шунингдек, бундай қилмишларни содир этганлик учун жавобгарлик;
судгача ва суд жараёнида тазйиқ ва камситишларга дучор бўлган шахсларни ҳимоя қилишга қаратилган процессуал кафолатлар.

Два законопроекта по укреплению гендерного равенства в Узбекистане в двухмесячный срок разработают Комитет женщин, Министерство юстиции и Национальный центр по правам человека. Это поручение закреплено в постановлении президента Узбекистана, подписанного 7 марта, в преддверии Международного женского дня.
Проект закона «О гарантиях равных прав и равных возможностей для мужчин и женщин»должен предусматривать:
- понятие и виды гендерного равенства;
- задачи и функции уполномоченных органов;
- участие в государственном управлении, нормы по обеспечению гендерного равенства при принятии на работу или найме, получении кредита и занятии предпринимательством;
- меры, направленные на предупреждение нарушений гендерного равенства, а также ответственность за совершение поступок, приводящих к таким нарушениям.
Законопроект «О защите женщин от притеснений и насилия», как ожидается, будет включать:
- виды притеснений и насилия в быту, на рабочих местах и образовательных учреждениях;
- меры, направленные на предупреждение притеснений и насилия, а также ответственность за совершение таких поступков;
- процессуальные гарантии досудебного и судебного процессов, направленные на защиту лиц, подвергшихся притеснениям и насилию.
С целью недопущения гендерной дискриминации женщин создается Комиссия по защите гендерного равенства женщин при содействии Комитета женщин.
Ее основными задачами определены:
- активное участие в осуществлении государственной политики, направленной на обеспечение гендерного равенства и улучшение социальных условий женщин в стране;
- рассмотрение обращений государственных органов и других организаций по нарушениям гендерного равенства женщин;
- реализация мер по вопросам профессиональной сегрегации, разницы в заработной плате, увеличения доли женщин среди экономически активных слоев населения;
- разработка предложений по имплементации общепризнанных международных норм в национальные законодательные акты по искоренению всех форм дискриминации прав женщин;
- определение мер, направленных на повышение правовой культуры женщин и эффективное обеспечение их реализации, а также организация широкомасштабной пропагандистской деятельности.
В двухмесячный срок на сайте gender.stat.uz будет обеспечено размещение и постоянное обновление минимальных гендерных показателей и других сведений, рекомендованных Комиссией по статистике ООН.
Министерство занятости и трудовых отношений, Министерство юстиции и Комитет женщин Узбекистана в трехмесячный срок проведут инвентаризацию законодательных актов с точки зрения наличия предпосылок трудовой и предпринимательской дискриминации женщин. Предложения по их устранению будут внесены в Кабинет Министров.