Олий Мажлис Қонунчилик палатасида ўтказилган навбатдаги “Ҳукумат соати”га қуйи палатадаги Ўзбекистон Халқ демократик партияси фракциясининг ташаббуси билан “Аҳолини суюлтирилган газ билан таъминлаш борасида амалга оширилаётган ишлар, мавжуд муаммолар ва уларни бартараф этиш бўйича кўрилаётган чоралар тўғрисида”ги масала киритилди.
Мазкур масала юзасидан ахборот бериш ҳамда депутатлар саволларига атрофлича жавоб қайтариш учун қуйи палатага Ўзбекистон Республикаси иқтисодиёт ва саноат вазири Ботир Ходжаев таклиф этилди.
Маълумки, Вазирлар Маҳкамасининг 2018 йил 10 августдаги “Аҳоли ва ижтимоий соҳа объектларига кундалик ҳаётда фойдаланиш учун суюлтирилган углеводород газини етказиб бериш тизимини такомиллаштириш тўғрисида”ги қарори жойларда аҳолини қийнаб келаётган долзарб муаммолардан бирини ҳал этишга қаратилган.
Вазир ўз ахборотида таъкидлаганидек, аҳоли ва ижтимоий соҳа объектларига кундалик ҳаётда фойдаланиш учун суюлтирилган углеводород газини етказиб бериш тартиби ҳамда аҳоли учун белгиланган нархлар бўйича истеъмол қилувчи ижтимоий соҳа объектлари рўйхати тасдиқланган. Бу борада ҳозирги кунга қадар қатор ишлар амалга оширилган. Айни пайтда республика бўйича жами 3,3 миллионта суюлтирилган газ абоненти бўлиб, газ таъминоти корхоналари томонидан жами 3,4 миллион дона маиший газ баллони етказиб берилган. Бундан ташқари, аҳолининг шахсий 1,1 миллион дона газ баллони бор. Яъни, абонентлар сонига нисбатан таъминланганлик даражаси 137 фоизни ташкил этади. Қолаверса, шу йилнинг 1 январь ҳолатига кўра, республика бўйича 2,1 миллионта ижтимоий соҳа объектларига суюлтирилган газ етказиб берилмоқда.
2019 йилда суюлтирилган газ манбалари ва тақсимоти балансига кўра, жорий йилда 806,1 минг тонна суюлтирилган газ ишлаб чиқарилиб, шундан 474,7 тоннаси ёки ўтган йилга нисбатан 60,7 минг тонна кўпроғи аҳолининг маиший эҳтиёжлари учун етказиб берилиши белгиланган. Вазирлар Маҳкамасининг 2017 йил 11 октябрдаги қарорида суюлтирилган газ асосан аҳолининг ўсиб бораётган маиший эҳтиёжларини қоплаш учун йўналтирилиши белгиланганини инобатга олиб, суюлтирилган газни биржада сотиш миқдори йилдан-йилга камайтирилиб борилмоқда.
Қисқа қилиб айтганда, соҳада амалга оширилаётган ибратли ишлар талайгина. Аммо айни йўналишда Ҳукумат даражасида бир қатор ҳужжатлар қабул қилинганига қарамай, ҳудудларда аҳоли эҳтиёжлари учун суюлтирилган газ етказиб беришда кўплаб камчиликларга ҳам йўл қўйилмоқда.
Депутатлар вазирга бу борадаги масалалар, аҳолини қийнаб келаётган аниқ муаммолар хусусида саволлар билан мурожаат этдилар. Айниқса, парламент вакилларининг эътирозига сабаб бўлган масала – табиий газ етиб бормайдиган ҳудудларни ўз вақтида суюлтирилган газ билан таъминлаш, газ баллонлари стандартлари ва уларнинг тўлови билан боғлиқ масалалар юзасидан изоҳ сўралди.
Айтиш жоизки, ушбу масаланинг парламентда ўтказиладиган “Ҳукумат соати”да эшитилиши бежиз эмас. Олий Мажлис қуйи палатаси вакилларининг сайловчилар билан ўтказаётган очиқ мулоқотлари давомида келиб тушаётган кўплаб мурожаатлар таҳлили аҳолини суюлтирилган газ билан таъминлаш борасида муаммолар юзага келаётганини кўрсатмоқда. Хусусан, жорий йил январь ва февраль ойининг охирги ҳафтасида сайлов округларида ўтказилган учрашувлар давомида депутатлар томонидан ушбу масала ўрганилганда, аҳолининг ҳақли эътирозларига сабаб бўлаётган бир қанча камчиликлар аниқланди.
Масалан, аҳоли кўтараётган муаммоларга кўра, 20 килограммли маиший газ баллонларига кўп ҳолларда меъёрдагидан кам қуйилаётгани истеъмолчиларнинг жиддий эътирозларига сабаб бўлмоқда. Ёки газ олиш учун келган аҳоли вакилларининг банк пластик картаси орқали тўловни амалга ошира олмаслиги ноқулайлик келтириб чиқараётганига доир фактлар ҳам бор.
Вазир депутатлар саволларига жавоб қайтарар экан, бундай салбий ҳолатлар учраб турганини, бу масалада вазирлик томонидан жиддий назорат олиб борилаётгани, камчиликларга йўл қўйган мутасаддиларга нисбатан чоралар кўрилаётганини қайд этди. Ўз навбатида, бу борада қилиниши керак бўлган ишлар, назорат қилувчи ва бошқа мутасаддилар масъулиятини янада ошириш юзасидан ўз мулоҳазаларини билдириб ўтди.
“Ҳукумат соати” доирасида берилган савол-жавоблардан келиб чиқиб, депутатлар томонидан вазирлик фаолиятида йўл қўйилаётган камчиликларни бартараф этиш юзасидан қатор таклифлар билдирилди.
Ўз навбатида, “Ҳукумат соати”да кўтарилган муаммолар ва уларнинг ечими юзасидан парламент қуйи палатасига қўшимча равишда маълумот тақдим этилиши маълум қилинди.
Йиғилиш якунида аҳолини суюлтирилган газ билан таъминлаш бўйича қилинаётган ишлар юзасидан самарали парламент назоратини олиб боришга келишиб олинди.

Депутаты поставили на повестку дня вопрос в сфере обеспечения сжиженным газом
На проведенный в Законодательной палате Олий Мажлиса очередной “Правительственный час” по инициативе фракции Народно-демократической партии Узбекистана в нижней палате парламента внесен вопрос “О проводимых работах по обеспечению населения сжиженным газом, имеющихся проблемах и принимаемых мерах по их устранению”.
Для предоставления информации по данному вопросу и подробных ответов на вопросы депутатов в нижнюю палату парламента был приглашен министр экономики и промышленности Республики Узбекистан Ботир Ходжаев.
Известно, что постановление Кабинета Министров “О совершенствовании системы поставки сжиженного углеводородного газа населению и объектам социальной сферы для потребления в быту” от 10 августа 2018 года направлено на решение одной из волнующих население актуальных проблем на местах.
В своем выступлении министр отметил, что утверждены порядок поставки сжиженного углеводородного газа населению и объектам социальной сферы для потребления в быту, а также перечень объектов социальной сферы, потребляющих сжиженный углеводородный газ по установленным для населения ценам. В этом направлении до настоящего времени осуществлена определенная работа. Ныне по республике имеются 3,3 миллиона абонентов сжиженного газа, предприятиями газоснабжения поставлено 3,4 миллиона штук бытовых газовых баллонов. Кроме того, у населения имеются личные 1,1 миллиона штук бытовых газовых баллонов. То есть уровень обеспеченности относительно количества абонентов составляет 137 процентов. Наконец, по состоянию на 1 января этого года по республике 2,1 миллиона объектов социальной сферы поставляется сжиженный газ.
Согласно балансу источников и распределения сжиженного газа в 2019 году намечается производство 806,1 тысячи тонн сжиженного газа, из них 474,7 тысячи тонн, что на 60,7 тысячи тонн больше относительно прошлого года, планируется поставить для бытовых нужд населения. Учитывая то, что в постановлении Кабинета Министров от 11 октября 2017 года установлена поставка сжиженного газа в основном для удовлетворения растущих бытовых потребностей населения, с каждым годом уменьшается объем продаж на бирже сжиженного газа.
Одним словом, в сфере осуществляется последовательная работа. Однако, несмотря на принятие на правительственном уровне ряда документов, в регионах допускается множество недостатков в поставке сжиженного газа населению для потребления в быту.
Депутаты обратились к министру с вопросами касательно конкретных проблем, волнующих население в данном направлении. Особенно представители парламента потребовали объяснений по актуальному вопросу своевременного обеспечения сжиженным газом территорий, не доступных для обеспечения природным газом, а также стандартам газовых баллонов и их платежам.
Следует отметить, что неслучайно данный вопрос включен в повестку дня “Правительственного часа”. Анализ множества обращений, поступающих в ходе открытых диалогов и встреч, проводимых представителями нижней палаты Олий Мажлиса с избирателями, показывает наличие проблем в обеспечении населения сжиженным газом. В частности, во время изучения депутатами данного вопроса в ходе встреч, проведенных в избирательных округах в конце января и в конце февраля текущего года, были выявлены недостатки, являющиеся причиной справедливого недовольства населения.
Например, к поднимаемым жителями проблемам относится то, что 20- килограммовые баллоны с бытовым газом в большинстве случаев заполняются в меньшем, чем установлено, объеме. Также имеются факты неудобств для населения, связанных с отсутствием возможности осуществления оплаты газа через банковскую пластиковую карту.
Министр, отвечая на вопросы депутатов, отметил, что встречаются подобные негативные факты, в этом вопросе министерством ведется серьезный контроль, в отношении должностных лиц, допустивших подобные недостатки, принимаются соответствующие меры. В свою очередь, выразил мнение о предстоящей в этом направлении работе, необходимости дальнейшего повышения ответственности контролирующих органов и других ответственных лиц.
Исходя из вопросов и ответов, прозвучавших в рамках “Правительственного часа”, депутаты представили ряд предложений по устранению недостатков и просчетов, допускаемых в деятельности министерства.
В свою очередь, было констатировано, что по поднятым на “Правительственном часе” проблемам и их решениям в нижнюю палату парламента будут представлены дополнительные сведения.
В завершение заседания достигнута договоренность об осуществлении эффективного парламентского контроля за работой, проводимой в деле обеспечения населения сжиженным газом.