Шу боис кейинги йилларда мамлакатимизда ёшларни бизнес билан шуғулланишга фаол жалб қилиш, аҳолига муносиб ҳаёт шароитларини яратиш, ишбилармонлик муҳитини яхшилаш борасида тизимли ишлар амалга оширилмоқда. Тадбиркорлик фаолиятини бошламоқчи бўлган фуқароларга турли имтиёз ва қулайликлар яратилаётир.
Афсуски, бу борада олиб борилаётган кенг кўламли ишларга қарамай ҳанузгача айрим тўсиқлар, англашилмовчиликлар туфайли ўз фаолиятини бошлолмаётган тадбиркорлар учраб турибди. Бу эса тадбиркорларда ҳақли равишда норозилик ҳиссини уйғотмоқда.
Ана шундай мазмундаги мурожаатлардан бири Риштон тумани, Хуррамобод қишлоғида яшовчи ёш тадбиркор Саида Матқосимовадан келиб тушди. O‘zLiDeP Фарғона вилоят Кенгашига келган мурожаат жойида ўрганилди ва тадбиркорнинг эътирози эшитилди.
Маълум бўлишича, тадбиркор 2018 йилда туманнинг энг чекка қишлоқларидан бири “Чўнғора” қишлоғида хусусий мактабгача таълим муассасаси қуриш таклифи билан тегишли идораларга мурожаат қилган. Лекин орадан бир йил вақт ўтса-да унинг мурожаати ҳал этилмаган.
“Чўнғора қишлоғида салкам ўн беш йилдан буён мактабгача таълим муассасаси деярли фаолият кўрсатмайди. Ҳудудда эса 400 нафарга яқин боғча ёшига тўлган болажонлар бор. Шу боис қишлоқдаги эски ва фойдаланилмаётган ҚВП биноси ўрнига янги замонавий шароитларга эга МТМ қурмоқчи эдим. Бу масалада туман ҳокимлиги, туман мактабгача таълим бўлими ва вилоят ҳокимлигига ҳам мурожаат қилдим. Аммо натижа бўлмади”, – дейди С. Матқосимова.
Мазкур масала юзасидан O‘zLiDeP депутатлик гуруҳи аъзоси Т.Хайдаров томонидан шу куннинг ўзида туман мактабгача таълим бўлимига сўров юборилди. Қолаверса, туман ҳокимининг саноатни ривожлантириш, капитал қурилиш, коммуникациялар ва коммунал хўжалик масалалари бўйича ўринбосари Содиқжон Ҳайдаров билан учрашиб, масалага ойдинлик киритди.
С.Ҳайдаровнинг таъкидлашича, ҳақиқатан ҳам эски қишлоқ врачлик пункти биноси яроқсиз ҳолатда фойдаланилмай турибди. Лекин бинони бузиш учун ҳокимнинг қарори керак. Бузилган бинонинг ўрни эса аукционга қўйилади. Тадбиркор шу жараёнда аукцион орқали ерни сотиб олиб, қурилишини бошлаши мумкин.
Ўйлаймизки, энг чекка қишлоқда замонавий МТМ барпо этишни мақсад қилган ёш тадбиркор С.Матқосимованинг мурожаати тез орада ҳал этилади ва Чўнғорада ҳам янги боғча қад ростлайди.

Чем богаче будет предприниматель, тем лучше будет и благосостояние народа. Ведь предприниматель будет направлять свои средства на расширение своей деятельности, тем самым будут создаваться новые рабочие места, улучшится благоустройство территорий. Все свои силы и старания он будет направлять на улучшение благосостояния семьи, процветание государства.
Именно поэтому в последние годы осуществляется системная работа по активному привлечению молодежи к занятию предпринимательской деятельностью, созданию необходимых условий жизнедеятельности населения, улучшению предпринимательской среды в нашей стране. Для граждан, желающих начать собственное дело, предоставляются различные льготы и преференции.
К сожалению, несмотря на проводимые широкомасштабные работы в этом направлении, до сих пор встречаются случаи искусственного создания препятствий на пути будущих предпринимателей, которые в результате такого подхода лишаются возможности начать свое дело и теряют надежду и доверие на начатом пути.
Именно с такой проблемой обратилась жительница села Хуррамобод Риштанского района Саида Маткасымова.
Как стало известно, в 2018 году она обратилась в ответственные органы с инициативой открыть частное дошкольное образовательное учреждение в отдаленном селе Чунгора. Но вот уже как год не может дождаться ответа.
«В селе Чунгора на протяжении последних пятнадцати лет отсутствует дошкольное образовательное учреждение. Сейчас там проживает порядка 400 детей дошкольного возраста. Поэтому у меня возникла идея создать на месте старого здания сельского врачебного пункта современное ДОУ. Я обращалась с просьбой оказать содействие и в хокимият, отдел дошкольного образования районного уровня, и в областной хокимият, но так и не получила ответа», — негодует С.Маткасымова.
К решению данной проблемы подключился Ферганский областной Кенгаш УзЛиДеП. В частности, член депутатской группы УзЛиДеП Т.Хайдаров направил соответствующий запрос в районный отдел дошкольного образования. Провел встречу с заместителем районного хокима по вопросам развития промышленности, капитального строительства, коммуникаций и коммунального хозяйства Садыкжоном Хайдаровым.
По словам С.Хайдарова, здание СВП действительно не эксплуатируется и находится в аварийном состоянии, но для его сноса требуется решение хокима. Территория снесенного здания затем будет выставлена на аукцион и предприниматель может принять участие в аукционных торгах.
Надеемся, что совсем скоро обращение молодого предпринимателя С.Маткасымовой будет удовлетворено и в отдаленном районе появится современное дошкольное образовательное учреждение.