2019 йил 19 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Кенгашининг мажлиси бўлиб ўтди.
Мажлисни Олий Мажлис Сенати Раиси Н.Йўлдошев олиб борди.
Кенгаш Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг ўн саккизинчи ялпи мажлисини жорий йилнинг 28 февраль куни Тошкент шаҳрида чақириш тўғрисида қарор қабул қилди.
Сенатнинг ялпи мажлиси кун тартибига олиб борилаётган демократик ислоҳотлар ва ўзгаришларнинг самарадорлигини таъминлашга, 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясини “Фаол инвестициялар ва ижтимоий ривожланиш йили”да амалга оширишга оид Давлат дастурини ижро этишга қаратилган Ўзбекистон Республикасининг бир қатор қонунлари киритилган.
“Ўзбекистон Республикасининг Сайлов кодексини тасдиқлаш тўғрисида”ги, “Фуқароларнинг репродуктив саломатлигини сақлаш тўғрисида”ги, “Жазони ижро этиш муассасаларидан озод қилинган айрим тоифадаги шахслар устидан маъмурий назорат тўғрисида”ги қонунлар шулар жумласидандир. Шунингдек, сенаторлар айрим қонун ҳужжатларига ҳукумат аъзоларининг парламент олдидаги масъулияти кучайтирилиши, айрим давлат органлари ва ташкилотлари фаолияти, жиноят, жиноят-процессуал ва маъмурий қонунчилик такомиллаштирилиши муносабати билан, шунингдек, жамоатчилик назоратини кучайтиришга қаратилган ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисидаги Ўзбекистон Республикаси қонунларини ҳам кўриб чиқадилар.
Шу билан бирга, ялпи мажлисда Сенат аъзолари Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман)нинг 2018 йилдаги фаолияти тўғрисидаги ҳисоботни, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси адлия вазирининг 2018 йилда ҳуқуқий тарғибот ва маърифатнинг ҳолати ҳақидаги ахборотини эшитадилар.
Ялпи мажлисда Қашқадарё вилояти ҳокимининг ҳудудларни ривожлантириш ҳамда халқ депутатлари маҳаллий Кенгашлари фаолияти ҳақидаги ҳисоботи ҳам тингланади.
Сенаторлар жисмоний шахсларнинг кўчмас мулк объектларини давлат рўйхатидан ўтказиш, уларни солиққа тортишга доир қонун ҳужжатлари ижроси ҳолати ва бу соҳада ҳуқуқни қўллаш амалиёти, шунингдек, умумтаълим мактаблари дарсликларининг давлат таълим стандартлари талабларига мувофиқлиги юзасидан ҳукумат аъзоларига парламент сўровлари юбориш билан боғлиқ масалаларни муҳокама қиладилар.
Ялпи мажлисда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг ваколатларига кирадиган бошқа масалалар ҳам кўриб чиқилади.
Олий Мажлис Сенати қўмиталари ва девонининг ўн саккизинчи ялпи мажлисга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказишга доир ишларини мувофиқлаштириш учун Кенгаш томонидан ишчи гуруҳ тузилди.

19 февраля 2019 года состоялось заседание Кенгаша Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
Кенгаш принял постановление о созыве восемнадцатого пленарного заседания Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан 28 февраля текущего года в городе Ташкенте.
В повестку дня пленарного заседания включен ряд законов Республики Узбекистан, направленных на обеспечение эффективности осуществляемых демократических реформ и преобразований, исполнение Государственной программы по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017–2021 годах в «Год активных инвестиций и социального развития».
В их числе — законы «Об утверждении Избирательного кодекса Республики Узбекистан», «Об охране репродуктивного здоровья граждан», «Об административном надзоре за отдельной категорией лиц, освобожденных из учреждений по исполнению наказания». Сенаторы рассмотрят также законы Республики Узбекистан о внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты в связи с усилением ответственности членов правительства перед парламентом, совершенствованием деятельности отдельных государственных органов и организаций, уголовного, уголовно-процессуального и административного законодательства, а также о внесении изменений и дополнений, направленных на усиление общественного контроля и другие.
Наряду с этим на пленарном заседании члены Сената заслушают отчет о деятельности Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсмана) в 2018 году, а также информацию министра юстиции Республики Узбекистан о состоянии правовой пропаганды и просвещения в 2018 году.
На пленарном заседании будет заслушан также отчет хокима Кашкадарьинской области о развитии территорий и деятельности местных Кенгашей народных депутатов.
Сенаторы обсудят вопросы, связанные с направлением парламентских запросов членам правительства о состоянии исполнения законодательства, касающегося государственной регистрации объектов недвижимости физических лиц, их налогообложения, и правоприменительной практике в данной сфере, а также о соответствии учебников для общеобразовательных школ требованиям государственных образовательных стандартов.
На пленарном заседании будут рассмотрены и другие вопросы, относящиеся к полномочиям Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
Для осуществления координации работы комитетов и аппарата Сената Олий Мажлиса по подготовке и проведению восемнадцатого пленарного заседания Кенгашем образована рабочая группа.