Ўзбекистон Марказий банки тижорат банкларидан ажратилган кредитлар ва қабул қилинган депозитлар бўйича фоиз ставкаларини, шунингдек банк хизматлари учун белгиланган тарифларни бир томонлама ўзгартиришни назарда тутувчи шартларни бартараф этишни талаб қилди. Бу ҳақда МБ Telegram-каналидаги хабарда сўз боради.
«Тижорат банклари билан мижозлар ўртасида тузилган шартномаларни ўрганиш натижаларига кўра, банклар томонидан шартномаларга ажратилган кредитлар ва қабул қилинган депозитлар бўйича фоиз ставкаларини, шунингдек банк хизматлари учун белгиланган тарифларни бир томонлама ўзгартиришни назарда тутувчи шартлар киритилганлиги ҳолатлари аниқланиб, бу банк хизматлари истеъмолчиларининг ҳуқуқларини бузилиши деб ҳисобланади», — дейилади хабарда.
МБ кредит ёки депозит шартномангизда кредитлар ва депозитлар бўйича фоиз ставкаларни, шунингдек банк хизматлари учун белгиланган тарифларни бир томонлама ўзгартиришни назарда тутувчи шартлар мавжуд бўлса, ушбу шартларни бекор қилиш юзасидан хизмат кўрсатувчи тижорат банкига мурожаат этишни тавсия қилди.
Шартнома шартларини қайта кўриб чиқиш бўйича банкка мурожаат этилганида муаммолар юзага келса, Марказий банкнинг Банк хизматлари истеъмолчиларининг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш хизматига ёзма равишда ёки (71) 200−00−44 рақамли кўп каналли ягона «Ишонч телефони» орқали мурожаат этиш мумкин.

Центральный банк Узбекистана потребовал от коммерческих банков принять меры по устранению в договорах с клиентами условий, предусматривающих одностороннее право банка менять тарифы за услуги и проценты по кредитам и депозитам. Об этом говорится в сообщении в Telegram-канале ЦБ.
«По результатам изучения договоров, заключенных между коммерческими банками и их клиентами, выявлены случаи наличия в договорах условий, предоставляющих банкам право в одностороннем порядке изменения процентных ставок по выданным кредитам и привлеченным депозитам, а также комиссий за свои услуги — что является нарушением прав потребителей. В целях устранения и предотвращения подобных случаев, Центральным банком направлено соответствующее указание всем коммерческим банкам», — говорится в сообщении.
ЦБ рекомендовал потребителям банковских услуг при наличии в кредитном или депозитном договоре условий, предусматривающих одностороннее изменение со стороны банка процентных ставок по кредитам и депозитам, а также комиссий за банковские услуги, обратиться в обслуживающий банк для аннулирования данных условий.
При возникновения проблем по пересмотру условий договора при обращении в банк можно обратиться в Службу защиты потребителей банковских услуг ЦБ в письменной форме или по номеру «горячей линии» 71−200−00−44.