«Фуқаролар учун бюджет: 2021 йил учун лойиҳа» эълон қилинди
Молия вазирлиги томонидан тайёрланган навбатдаги ахборот нашри 2021 йил учун бюджет тўғрисидаги маълумотларни ўз ичига олади.
2021 йил учун бюджет асосини ташкил этадиган макроиқтисодий кўрсаткичлар прогнози нашрнинг биринчи бўлимида берилган. Унда пандемия билан боғлиқ вазиятни босқичма-босқич яхшилаш назарда тутилмоқда – 2021 йил охирига келиб мамлакатда иқтисодий фаоллик ва талаб даражасини инқироздан олдинги даврдагига етказиш прогноз қилинмоқда.
Бюджетни режалаштиришда энг муҳим жиҳат фискал стратегия ҳисобланади, нашрнинг иккинчи бўлими шунга бағишланган. 2021–2023 йилларга мўлжалланган фискал стратегияда 2021 йилда Давлат бюджети ижросини амалга ошириш шартлари ва 2022–2023 йиллар учун бюджет йўналишлари белгиланади.
Нашрнинг асосий қисми бюджет даромадлари, харажатлари ва дефицитини прогнозлашга бағишланган. Давлат бюджети даромадлари прогнози тушумлар манбалари кесимида тақдим этилган. Шунингдек бўлимда асосий солиқларнинг бюджетга келиб тушишига таъсир кўрсатувчи омиллар кўриб чиқилади. 2021 йилда кутилаётган иқтисодий фаолликнинг тикланишини, шунингдек барча тоифадаги даромадлар бўйича (ер қаъридан фойдаланганлик учун солиқ ва бошқа даромадлар бундан мустасно) солиқ сиёсатидаги ўзгартиришларни ҳисобга олган ҳолда тушумлар даражасининг ўсиши прогноз қилинмоқда.
2021 йилда бюджет харажатлари ижтимоий йўналишини сақлаб қолади, бу коронавирус пандемиясидан чиқиш даврида аҳолининг ёрдамга муҳтож қатламларини қўллаб-қувватлаш учун зарурий чора ҳисобланади. Бюджетда режалаштирилган тузилмавий ислоҳотларни давом эттириш учун маблағлар назарда тутилган.
2021 йилда иқтисодиётни ҳамда бюджет даромадларининг ўсиш даражасини босқичма-босқич тиклаш шароитларида Давлат бюджети ва давлат мақсадли жамғармаларининг ЯИМга нисбатан 2,5% дефицити прогноз қилинмоқда. Бюджет ҳолатини тўлиқ баҳолаш учун нашрда Консолидациялашган бюджет кўрсаткичлари келтирилмоқда, унинг дефицити ЯИМга нисбатан 5,4% миқдорида прогноз қилинмоқда, шунингдек бюджет дефицитини қоплаш манбалари кўрсатилмоқда.
Якунда ўқувчилар давлат қарзи тўғрисидаги маълумотлар билан танишишлари мумкин, у ўсиш даражаси ортишига қарамай, макроиқтисодий барқарорлик учун мақбул даражада сақланиб қолмоқда. Жорий йилда давлат қарзини ўз вақтида ва тўлиқ сўндириш мақсадида Молия вазирлигининг Ғазначилиги ҳузурида Давлат қарзига хизмат кўрсатиш бўйича Кафолат жамғармаси ташкил этилган.
«Ўзбекистонда барқарор ривожланишни молиялаштириш» қўшма лойиҳасини амалга ошириш доирасида «Фуқаролар учун 2021 йилги бюджет» уч тилда: ўзбек, рус ва инглиз тилларида ишлаб чиқилган.
Бу фуқаролар учун бюджет бўйича жорий йилдаги учинчи нашрдир. Аввалги иккита нашр 2019 йилдаги бюджет ижросига ҳамда 2020 йилда қабул қилинган бюджетга бағишланган эди. Шу тариқа, ўқувчилар мамлакат бюджети билан бюджет жараёнининг барча босқичларида: Олий Мажлисга тақдим этилган бюджет лойиҳасидан бошлаб унинг ижросига қадар мунтазам равишда танишиб боришлари мумкин.

Очередное информационное издание, подготовленное Министерством финансов, содержит данные о бюджете на 2021 год.
Прогноз макроэкономических показателей, который заложен в основу бюджета на 2021 год, представлен в первом разделе публикации. Предусматривается постепенное улучшение ситуации с пандемией – прогнозируется, что к концу 2021 года экономическая активность и совокупный спрос в стране приблизятся к докризисному уровню.
Важным при планировании бюджета является фискальная стратегия, которой посвящен второй раздел публикации. Фискальная стратегия на 2021–2023 годы определяет условия, в которых будет осуществляться исполнение Государственного бюджета в 2021 году и бюджетных ориентиров на 2022–2023 годы.
Основной раздел публикации посвящен прогнозу доходов, расходов и дефицита бюджета. Прогноз доходов Госбюджета представлен в разрезе источников поступлений. В разделе также рассматриваются факторы, влияющие на поступление основных налогов в бюджет. В 2021 году с учетом ожидаемого восстановления экономической активности, а также изменений в налоговой политике по всем категориям доходов (кроме налога за пользование недрами и прочих доходов) прогнозируется рост поступлений.
Расходы бюджета в 2021 году сохраняют свою социальную направленность, что особенно актуально в период выхода из пандемии коронавирусной инфекции для поддержки наиболее уязвимых слоев населения. В бюджете предусматриваются средства и на продолжение запланированных структурных реформ.
В условиях постепенного восстановления экономики и роста доходов бюджета в 2021 году прогнозируется дефицит Государственного бюджета и государственных целевых фондов 2,5% к ВВП. Для более полной оценки состояния бюджета в публикации приводятся показатели Консолидированного бюджета, дефицит которого прогнозируется в размере 5,4% к ВВП, а также источники покрытия дефицита бюджета.
В завершение читатели могут ознакомиться с информацией о государственном долге, который, несмотря на рост, остается на приемлемом для макроэкономической стабильности уровне. Для обеспечения своевременного и полного погашения государственного долга в текущем году при Казначействе Министерства финансов создан Гарантийный фонд по обслуживанию государственного долга.
«Бюджет для граждан 2021» подготовлен на трех языках: узбекском, русском и английском в рамках реализации совместного проекта «Финансирование устойчивого развития в Узбекистане».
Это уже третья по счету публикация бюджета для граждан в текущем году. Два предыдущих издания были посвящены исполнению бюджета в 2019 году и принятому бюджету на 2020 год. Таким образом, читатели могут на регулярной основе знакомиться с бюджетом страны на всех этапах бюджетного процесса: начиная с проекта бюджета, представленного в Олий Мажлис, и завершая его исполнением.