Масофавий ишлашга ўтказиш тартиблари тасдиқланди
Адлия вазирлиги 28 март куни Карантинга оид чоралар амал қилиш даврида ходимларни масофавий иш усулида, мослашувчан иш графигида ёки уйда ишлашга ўтказишнинг вақтинчалик тартиби тўғрисидаги низомни рўйхатдан ўтказди.
Буйруқ билан тасдиқланган низомга кўра, карантин даврида иш берувчи ходимнинг розилиги билан уни масофавий иш усулида, мослашувчан иш жадвалида ёки уйда ишлашга ўтказиши мумкин.
Бунда ушбу ҳуқуқдан биринчи навбатда ҳомиладор аёллар, кексалар, имконияти чекланган шахслар ва сурункали касалликларга чалинган ходимлар фойдаланади.
Ходимнинг масофавий иш усулида, мослашувчан иш жадвалида ёки уйда ишлашга ўтказилиши иш берувчининг буйруғи билан расмийлаштирилади.
Масофавий ишга ўтказиш юзасидан меҳнат шартномасига киритиладиган ўзгартиришда, меҳнатнинг бошқа шартлари билан бирга қуйидагилар ҳам кўрсатилади:
• электрон ҳужжат алмашинуви бўйича ўзаро алоқа тартиби;
• ходимга иш учун зарур бўлган жиҳозлар, техника воситаларидан фойдаланиш тартиби;
• ходимни алоқа воситалари билан таъминлаш, Интернет тармоғидан фойдаланиш;
• ходимга иш беруви томонидан берилган жиҳозлар бузилганда зарарни қоплаш бўйича шартлар;
• ходим шахсий жиҳоз, техника воситаларидан, Интернетдан фойдаланганда харажатларни қоплаш тартиби;
• ходим ва иш берувчининг зарурий меҳнат муҳофазаси ва меҳнат шароитларига амал қилиш бўйича мажбуриятлари;
• ишлаб чиқариш зарурияти туғилганда ходимни доимий ишга ўтказиш шартлари.
Мазкур ишлаш усулига ўтказилган ходимларнинг меҳнат таътили, вақтинча меҳнатга лаёқатсизлик бўйича нафақа олиш ҳамда қонун ҳужжатлари ва жамоа шартномасида назарда тутилган бошқа ҳуқуқлари сақлаб қолинади.

Министерство юстиции Узбекистана 28 марта зарегистрировало Положение о временном порядке перевода работников на дистанционный режим, по гибкому графику работы или на дому в период действия карантинных мер.
Согласно документу, в период карантина работодатель, с согласия работника, может перевести его на дистанционную работу, гибкий график работы или работу на дому. Этим правом в первую очередь пользуются беременные женщины, пожилые люди, инвалиды и работники с хроническими заболеваниями.
Перевод работника на работу в дистанционном режиме, по гибкому графику работы или на дому оформляется приказом работодателя.
В изменениях к трудовому договору о переводе на дистанционную работу, наряду с другими условиями труда, указывается следующее:
порядок взаимодействия по электронному документообороту;
обеспечение работника необходимым оборудованием для работы, установление порядка использования технических средств;
обеспечение работника средствами связи, использование сети интернет;
условия возмещения ущерба в случае повреждения техники, предоставленной работодателем работнику;
порядок возмещения расходов при использовании работником личного оборудования, технических средств, сети интернет;
обязанности работника и работодателя по необходимой охране труда и соблюдению условий труда;
условия перевода работника на постоянную работу при возникновении производственной потребности.
За работниками, переведенными на этот способ работы, сохраняется право на получение трудового отпуска, временной нетрудоспособности, а также иные права, предусмотренные законодательством и коллективным договором.