Ўзбекистон фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахслар учун консуллик рўйхатидан ўтиш имкони яратилди
«Хорижда бўлган (бўлиб турган) Ўзбекистон Республикаси фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахсларнинг консуллик рўйхатини юритиш тартиби тўғрисидаги йўриқномани тасдиқлаш ҳақида»ги буйруқ Адлия вазирлигида давлат рўйхатидан ўтказилди, деб хабар беради «Ҳуқуқий ахборот» канали.
Буйруқ билан тасдиқланган йўриқномага кўра, эндиликда хорижда доимий яшаётган ёки вақтинча бўлиб турган Ўзбекистон фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахслар учун интерактив консуллик хизматлари consulate.mfa.uz веб-портали орқали ҳам доимий ёки вақтинча консуллик рўйхатидан ўтиш имкони яратилди.
Бунда, консуллик рўйхатидан ўтиш учун керак бўлган ҳужжатларнинг PDF форматда сканер қилинган нусхалари тизимга жойлаштирилади.
Ҳужжатлар тақдим этилган вақтнинг ўзида консуллик мансабдор шахси портал орқали рўйхатга олинган шахсларнинг электрон почта манзилига консуллик рўйхатига олинганлик тўғрисидаги тегишли хабарномани жўнатади.

Гражданам Узбекистана и лицам без гражданства облегчили процедуру постановки на консульский учет
В Министерстве юстиции прошел государственную регистрацию приказ «Об утверждении Инструкции о порядке ведения консульского учета граждан Республики Узбекистан и лиц без гражданства, находящихся (пребывающих) за рубежом». Об этом говорится в Telegram-канале Минюста.
Согласно Инструкции, утвержденной приказом, теперь граждане Узбекистан и лица без гражданства, постоянно проживающие или временно пребывающие за рубежом, могут встать на постоянный или временный консульский учет через интерактивную консульскую услугу на веб-портале consulate.mfa.uz.
При этом, в систему помещаются отсканированные в формате «PDF» копии документов, которые необходимы для консульской регистрации.
В момент подачи документов консульское должностное лицо направляет соответствующее уведомление о получении консульской регистрации на электронный адрес лиц, зарегистрированных через портал.