ЙҲХББ ЙТҲларнинг очиқ статистикасини эълон қила бошлади
Ўзбекистон Ички ишлар вазирлиги Йўл ҳаракати хавфсизлиги бош бошқармаси мамлакатда содир бўлган йўл-транспорт ҳодисалари ҳақида батафсил статистикани нашр қилишни бошлади.
ЙҲХББ матбуот хизмати томонидан эълон қилинган маълумотларга кўра, 2020 йилнинг дастлабки 10 кунида мамлакатда 107та бахтсиз ҳодиса рўй берган, уларнинг 103 таси ҳайдовчилар ва 4 таси пиёдалар томонидан содир этилган. Ушбу бахтсиз ҳодисалардан жабрланганлар сони 100 кишини, ҳалок бўлганлар сони эса 35 кишини ташкил этди.
Энг кўп ЙТҲлар Тошкент вилоятида — 20 та, Жиззах, Наманган ва Фарғона вилоятларида — 11 тадан, Тошкентда — 10 та рўйхатга олинди. Сурхондарёда — 9 та, Андижон вилоятида — 7 та, Бухорода, Қашқадарё ва Қорақалпоғистонда 6 тадан, Навоий ва Самарқанд вилоятларида — 3 тадан, Сирдарё ва Хоразм вилоятларида — 2 тадан ЙТҲ содир бўлган.
Дастлабки таҳлиллар натижаларига кўра, пиёдаларнинг қатнов қисмининг белгиланмаган жойидан ўтиш вақтида 35 та ЙТҲ содир бўлган бўлса, 18 таси — тезликни ошириш, 14 таси — қувиб ўтиш ва қарама-қарши йўналишга чиқиб кетиш, 7 таси — ҳаракатланиш йўналишини ўзгартириш, 6 таси — чорраҳадан ўтиш қоидаларини бузиш ва светофор сигналларига риоя этмаслик, 4 таси — ҳайдовчиларнинг пиёдалар ўтиш жойида йўл ҳаракати қоидаларига риоя қилмаслик, 1 таси — масофани сақламаслик ва 22 таси бошқа қоидабузарликлар туфайли содир бўлган.
2019 йилда, ЙҲХББ статистик маълумотларига кўра, 8588 йўл-транспорт ҳодисаси қайд этилган, улар натижасида 1915 киши вафот этган ва 6673 киши жароҳатланган. Ўтган йили ҳайдовчиларнинг айби билан 7643та, пиёдалар туфайли — 845та ЙТҲ содир этилган.

ГУБДД начало публиковать подробную статистику дорожно-транспортных происшествий
Главное управление безопасности дорожного движения МВД Узбекистана начало публиковать подробную статистику дорожно-транспортных происшествий в стране.
Согласно данным, опубликованным пресс-службой ГУБДД, за первые 10 дней 2020 года в стране произошло 107 ДТП, из них 103 — по вине водителей и 4 — по вине пешеходов. Число пострадавших в этих авариях составило 100 человек, погибших — 35.
Больше всего ДТП зарегистрировано в Ташкентской области — 20, далее следуют Джизакская, Наманганская и Ферганская области — по 11, Ташкент — 10. В Сурхандарье зафиксировано 9 ДТП, в Андижанской области — 7, в Бухарской, Кашкадарьинской областях и Каракалпакстане — по 6, в Навоийской и Самаркандской областях — по 3, в Сырдарьинской и Хорезмской областях — по 2.
По результатам предварительных анализов 35 ДТП произошло при переходе пешеходами проезжей части в неустановленном месте, 18 — в результате превышения скорости, 14 — нарушения правил обгона и выезда на встречную полосу движения, 7 — изменения направления движения, 6 — нарушения правил проезда перекрестка и игнорирования сигналов светофора, 4 — игнорирования водителями ПДД на пешеходном переходе, 1 — несоблюдения дистанции и 22 — из-за других нарушений.
В 2019 году, согласно статистике ГУБДД, было зарегистрировано 8588 ДТП, в результате которых погибло 1915 человек и различные телесные повреждения получили 6673. По вине водителей в прошлом году произошло 7643 ДТП, по вине пешеходов — 845.
Открытая и качественная статистика о ДТП — обязательное условие для получения полной картины о ситуации в сфере безопасности дорожного движения и разработки мер по ее улучшению. Всемирная организация здравоохранения и другие международные организации также подчеркивают, что надежные и точные данные необходимы для выявления конкретных проблем и факторов риска, установления целей, разработки стратегий, мониторинга воздействия принимаемых мер и информационно-разъяснительной работы.