Президент Шавкат Мирзиёев Ўзбекистон халқини Янги йил билан табриклади
Табрикда давлат раҳбари 2019 йил янги Ўзбекистон тарихида ҳар томонлама ёрқин из қолдирганини таъкидлади.
«Ўтиб бораётган йил мамлакатимиз учун унутилмас воқеаларга бой бўлди. Турли қийинчилик ва синовларни ҳам бошимиздан кечирдик. Халқимизнинг фидокорона меҳнати билан «Фаол инвестициялар ва ижтимоий ривожланиш йили»да улкан ютуқларга эришдик. Мамлакатимиз салоҳияти ва рақобатбардошлигини ошириш йўлида янги қадамлар қўйилди», — деди Президент. У эришилган энг муҳим ютуқларни қисқача санаб ўтди.
Энг муҳими, одамларимизнинг ҳаёт даражаси, Ватан тақдирига дахлдорлик туйғуси, эртанги кунга ишончи тобора кучаймоқда, — деди Президент. — Жамиятимизда демократия тамойиллари, очиқлик ва эркинлик муҳити чуқур қарор топмоқда».
«Биз миллий юксалишнинг муҳим босқичига қадам қўймоқдамиз, — дея давом эттирди Шавкат Мирзиёев. — 2020 йилда ҳам иқтисодий ва ижтимоий соҳаларда кенг кўламли ислоҳотларимизни фаол давом эттирамиз».
Хусусий мулк, тадбиркорлик ва бизнес учун янада қулай муҳит яратишга, янги иш ўринлари ташкил этишга алоҳида аҳамият қаратамиз. Иш ҳақи, пенсия, стипендия ва нафақаларни, аҳоли реал даромадларини кўпайтириш эътиборимиз марказида бўлади, дея таъкидлади Президент.
«Одамларимизнинг яшаш шароитини, коммунал-маиший хизмат сифатини яхшилаш, арзон ва қулай уй-жойлар қуриш бўйича бошлаган ишларимизни янада кенгайтирамиз. Фарзандларимизга муносиб таълим ва тарбия беришга, уларнинг қобилият ва истеъдодини рўёбга чиқаришга барча куч ва имкониятларимизни сафарбар этамиз», — деди Президент.
Давлат раҳбари 2020 йилда аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш, соғлом турмуш тарзини қарор топтиришга қаратилган ишлар янги босқичга кўтарилишини таъкидлади. Шунингдек, ижтимоий ҳимоя ва кўмакка муҳтож фуқароларни доимий қўллаб-қувватлашга биринчи даражали аҳамият берилишини маълум қилди.
«Тинчлик ва барқарорликни, жамиятимизда ўзаро ҳурмат ва аҳилликни мустаҳкамлаш асосий вазифамиз бўлиб қолади. Бу борада дунё ҳамжамияти, аввало, ён қўшниларимиз билан самарали ҳамкорликни ҳар томонлама кучайтирамиз», — дея қайд этди Шавкат Мирзиёев.

Президент Шавкат Мирзиёев поздравил народ Узбекистана с Новым годом
В поздравлении, показанном телеканалами страны в последние минуты 2019 года, глава государства заявил, что минувший год оставит яркий след в истории нового Узбекистана.
«Уходящий год запомнился нам яркими событиями. Были также разные трудности и испытания. Благодаря самоотверженному труду нашего народа в Год активных инвестиций и социального развития мы достигли значительных результатов», — отметил он, перечислив основные достижения в разных сферах.
«Самое главное, повышается уровень жизни наших граждан, растет их чувство сопричастности к судьбе Родины, уверенность в завтрашнем дне, — сказал Президент. — В жизни нашего общества все больше утверждаются принципы демократии и открытости, углубляется процесс либерализации всех сфер».
«Мы вступаем в важный этап нашего развития — этап национального прогресса», — продолжил Шавкат Мирзиёев. «В 2020 году мы еще активнее продолжим широкомасштабные социально-экономические реформы», — заверил Президент.
Особое внимание будет уделено формированию еще более благоприятных условий для частной собственности, развития предпринимательства и бизнес-среды, повышения реальных доходов населения, отметил Президент.
«Мы расширим масштабы начатой нами работы по улучшению жилищных условий людей, качества коммунальных и бытовых услуг, строительству доступного жилья. Направим все силы и возможности на то, чтобы дать молодому поколению достойное образование и воспитание, содействовать в реализации его способностей и талантов», — сказал он.
«На новый уровень поднимется укрепление здоровья населения, утверждение в обществе здорового образа жизни… Первостепенное значение будут иметь вопросы социальной защиты, прежде всего тех, кто нуждается в помощи и поддержке», — отметил Шавкат Мирзиёев.
«Главной нашей задачей останется укрепление в стране мира и стабильности, межнационального согласия и взаимопонимания. Мы будем расширять всестороннее сотрудничество с мировым сообществом, прежде всего с соседними государствами», — сказал Президент.