2020 йил учун дам олиш кунларини кўчириш тасдиқланди
Ўзбекистон президенти 14 ноябрь куни 2020 йилда расмий саналарни нишонлаш даврида қўшимча ишланмайдиган кунларни белгилаш ва дам олиш кунларини кўчириш тўғрисидаги фармонни имзолади.
2020 йилда қўшимча ишланмайдиган кун:
• 23 март — душанба.
Қуйидаги дам олиш кунлари кўчирилди:
• 4 январь — шанба 2 январь — пайшанбага;
• 29 август — шанба 31 август — душанбага.
2 январь пайшанба ва 31 август душанба куни барча ходимлар учун иш ҳафтасининг туридан қатъи назар, дам олиш куни ҳисобланади.
Бюджет ташкилотларида ушбу Фармоннинг 1-бандида белгиланган қўшимча дам олиш куни ҳар йилги меҳнат таътилининг давомийлигини бир иш кунига қисқартириш ҳисобига қопланади. Ҳар йилги меҳнат таътили даврида сақланадиган ўртача ойлик иш ҳақи миқдорини ҳисоблашда меҳнат таътилининг амалдаги давомийлиги ҳисобга олинади, унга ушбу Фармонда белгиланган қўшимча дам олиш куни қўшилади. Ҳар йиллик меҳнат таътилининг давомийлиги қисқартириш ҳисобга олинган ҳолда ўн беш иш кунидан кам бўлмаслиги керак.
Бюджет ташкилоти ҳисобланмаган ташкилотларда ушбу фармоннинг 1-бандига мувофиқ қўшимча дам олиш куни меҳнат таътилига қўшимча бошқа кунлар билан бир қаторда молиявий имкониятлардан келиб чиққан ҳолда, жамоа шартномалари ёки иш берувчилар томонидан касаба уюшмаси қўмиталари билан келишиб қабул қилинадиган бошқа локал норматив ҳужжатларда белгиланади.
«Uzbekistan Airways» ва «Ўзбекистон темир йўллари» компанияларига байрам (ишланмайдиган) кунларнинг узайтирилишини ҳисобга олган ҳолда, республика аҳолиси учун ички туризм ва фаол дам олиш йўналишларини, транспорт ва меҳмонхона хизматлари учун чегирмалар бериб, акциялар ўтказади.

Утвержден перенос выходных дней на 2020 год
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 14 ноября подписал указ, которым установлены дополнительные нерабочие дни в период празднования официальных дат и утвержден перенос выходных дней в 2020 году.
Дополнительные нерабочие дни в 2020 году:
• понедельник 23 марта.
Перенос выходных дней в 2020 году:
• с субботы 4 января на четверг 2 января;
• с субботы 29 августа на понедельник 31 августа.
Нерабочими днями для всех работников, независимо от вида рабочей недели, в 2020 году определены четверг 2 января и понедельник 31 августа.
В бюджетных организациях дополнительный нерабочий день компенсируется за счет сокращения продолжительности ежегодного трудового отпуска работников на один рабочий день. При определении размера среднемесячного заработка, сохраняемого в период ежегодного трудового отпуска, учитывается фактическая продолжительность трудового отпуска с прибавлением к нему дополнительного нерабочего дня. Продолжительность ежегодного трудового отпуска с учетом сокращения не может быть менее 15 рабочих дней.
В организациях, не являющихся бюджетными, дополнительный нерабочий день, наряду с прочими дополнительными днями к трудовому отпуску, устанавливается исходя из финансовых возможностей и в соответствии с коллективными договорами или иными локальными актами, принимаемыми работодателями по согласованию с профсоюзными комитетами.
Государственному комитету по развитию туризма совместно с Союзом молодежи, Советом Федерации профсоюзов, компаниями Uzbekistan Airways и «Узбекистон темир йуллари», Советом Министров Каракалпакстана, хокимиятами областей и Ташкента поручено организовать маршруты внутреннего туризма и активного отдыха с учетом продления нерабочих дней с проведением акций и предоставлением скидок на транспортные и гостиничные услуги.