Хорижга чиқиш паспортини турган жойи бўйича ҳисобга олинган жойдан ҳам олиш мумкин бўлади
Ўзбекистонда хорижга чиқиш паспортини доимий яшаш жойидан бериш талабани бекор қилиш режалаштирилмоқда. Президентнинг бу ҳақдаги қарори лойиҳаси Ички ишлар вазирлиги томонидан ишлаб чиқилди.
ИИВ ҳузуридаги Тергов департаментининг Facebook ижтимоий тармоғида тушунтириш беришича, янги тартиб мамлакатнинг бошқа ҳудудларида вақтинча яшаётган фуқаролар учун қулай шароитлар яратиб беришга қаратилган.
Лойиҳага кўра, Ўзбекистон фуқароларининг хорижга чиқиш тартиблари тўғрисидаги низомнинг 17-бандига фуқаролар хорижга чиқиш биометрик паспортини олиш учун доимий пропискада турадиган ёки турган жойи бўйича ҳисобга олинган жойларидаги маълумотларни йиғиш пунктига ёки консуллик рўйхатига олинган маълумотларни йиғиш пунктига мурожаат қиладилар, дея ўзгартиш киритиш режалаштирилмоқда.
Хорижга чиқиш паспорти йўқолганда ҳам фуқаро доимий пропискада турадиган ёки турган жойи бўйича ҳисобга олинган жойларидаги маълумотларни йиғиш пунктига мурожаат қила олади.

Загранпаспорт можно будет получить по месту учета
В Узбекистане планируется отменить требование выдачи заграничного паспорта по месту постоянной прописки. Проект постановления президента об этом разработало Министерство внутренних дел.
Как пояснил в Facebook Следственный департамент при МВД, изменение направлено на создание благоприятных условий для граждан, временно проживающим в других регионах страны.
Согласно проекту, в пункт 17 Положения о порядке выезда за границу граждан Узбекистана планируется внести изменение, разрешающее обращение граждан при получении загранпаспорта в пункт сбора данных не только по месту постоянной прописки, но и по месту учета пребывания.
При утере паспорта для выезда за границу граждане также смогут обращаться в пункт сбора данных по месту постоянной прописки или по месту учета пребывания.