Архив хизматлари давлат хизматлари марказлари ва портали орқали кўрсатилади
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев 2019 йил 20 сентябрь куни архив иши ва иш юритиш соҳасида давлат бошқаруви ва назоратини такомиллаштириш, қоғоз шаклидаги, кино, фото ва фоно ҳужжатларини рақамлаштиришни янада жадаллаштиришга қаратилган фармонни имзолади.
Фармон билан Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги «Ўзархив» агентлиги негизида Ўзбекистон «Ўзархив» агентлиги ташкил этилмоқда.
2020 йил 1 январдан давлат ва хўжалик бошқаруви органлари ҳамда маҳаллий давлат ҳокимияти органлари, шунингдек, мулкчилик шаклларидан қатъий назар корхоналар, муассасалар ва ташкилотлар фаолиятида шаклланадиган бошқарув (иш юритиш)га оид, илмий-техникавий ва бошқа ҳужжатларнинг архив сақловига топширилишида ҳамда ўрнатилган тартибда йўқ қилинишида уларнинг электрон ва Миллий архив фондининг давлатга тегишли қисми ҳужжатларининг суғурта нусхалари талаб этилади.
2020 йил 1 июнгача Давлат хавфсизлик хизмати билан биргаликда давлат архивларида сақланаётган тарихий давр (1917 йилгача) архив ҳужжатлари ўрнатилган тартибда махфийликдан чиқарилади.
2020 йил 1 июндан қуйидаги давлат хизматларини Давлат хизматлари марказлари ва Ягона интерактив давлат хизматлари портали орқали кўрсатилиши белгиланди:
• ўқиганликни тасдиқлаш ҳақидаги архив маълумотномасини бериш;
• иш стажини тасдиқлаш ҳақидаги архив маълумотномасини бериш;
• иш ҳақини тасдиқлаш ҳақидаги архив маълумотномасини бериш;
• араб алифбосида яратилган туркий, форсий ва арабча ҳужжатлардаги ахборотлар бўйича аннотация маълумотларини тайёрлаб бериш;
• архив ҳужжатлари, китоблар ва қўлёзмаларни рақамлаштириш (электрон нусха олиш).
Фармон билан йил охирига қадар доимий сақловга олинадиган ҳужжатлар таркибини оптимизация қилиш, Миллий архив фондининг давлатга тегишли қисмини доимий сақлаш ҳуқуқи берилган вазирликлар, идоралар, тармоқ давлат фондлари ва ташкилотлар рўйхатини қисқартириш, архив иши жараёнларини тўлиқ қамраб олувчи ва интерактив қидирув имкониятлари мавжуд бўлган «Архив иши» ягона ахборот тизими яратиш бўйича таклифлар киритиш топширилди.
2021 йил 1 январгача давлат архивларида сақланаётган фондларни хатловдан ўтказиб, улар ҳақида тегишли маълумотларни қамраб олган маълумотлар базасини яратиш режалаштирилмоқда.
Қуйидагилар тузилади:
• Марказий давлат архиви негизида Ўзбекистон Миллий архиви;
• Кинофотофоно ҳужжатлари марказий давлат архиви негизида Ўзбекистон Кинофотофоно ҳужжатлари миллий архиви;
• Илмий-техника ва тиббиёт ҳужжатлари марказий давлат архиви негизида Ўзбекистон Илмий-техника ва тиббиёт ҳужжатлари миллий архиви;
• Тошкент шаҳар давлат архиви негизида Тошкент шаҳар марказий давлат архиви;
• Агентлик ҳузурида муассаса шаклида Архив иши ва иш юритиш бўйича малака ошириш илмий-методик маркази;
• Агентлик ҳузурида юридик шахс мақомига эга бўлмаган Архив ишини ривожлантириш жамғармаси.
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари 2020 йил 1 мартгача республика шаҳарлари ва туманлари ҳокимликлари томонидан тузилган шахсий таркиб бўйича идоралараро архивларни Агентлик идоравий бўйсунувига ўтказишлари ва улар негизида шахсий таркиб ҳужжатлари давлат архивларини ташкил этишлари лозим. 2020 йил 1 июнга қадар шахсий таркиб бўйича давлат архивлари давлат-хусусий шериклик асосидаги шахсий таркиб ҳужжатлари архивларига айлантирилади ва 2023 йил 1 январгача босқичма-босқич давлат архивлари сақловида бўлган шахсий таркиб ҳужжатлари шахсий таркиб ҳужжатлари давлат архивларига ўтказилади.

До 1 июня 2020 года ряд госуслуг в сфере архивного дела начнут оказывать через Центры госуслуг и ЕПИГУ. Это следует из Указа Президента Узбекистана.
Это выдача архивных справок о подтверждении обучения, стажа работы и зарплаты; подготовка аннотационных сведений по информации, содержащейся в тюркских, арабских и персидских документах, созданных на арабской графике, а также цифровизация (снятие электронных копий) архивных документов, книг и рукописей.
Кроме того, с 1 января 2020 года сокращаются сроки оказания некоторых госуслуг в данной сфере. Так, в течение 5 дней со дня поступления в госархив служебного запроса или официального письма:
разрабатываются внутренние нормативные и методические документы по организации делопроизводства юрлиц и изучается их деятельность по работе с документами (при необходимости дополнительного изучения и/или проверки дополнительных документов услуга оказывается в течение 20 дней);
подготавливаются аннотационные сведения по информации, содержащейся в тюркских, арабских и персидских документах, созданных на арабской графике (при необходимости дополнительного изучения и/или проверки дополнительных документов – 15 дней);
осуществляется цифровизация (снимаются электронные копии) архивных документов, книг и рукописей (при необходимости дополнительного изучения и/или проверки дополнительных документов – 20 дней);
осуществляется пользование архивными документами (при необходимости дополнительного изучения и/или проверки дополнительных документов – 15 дней);
создаются электронные базы оцифрованных (снятых электронных копий) документов (при необходимости дополнительного изучения и/или проверки дополнительных документов – 20 дней);
происходит реставрация, прошивка, переплет, обработка документов и книг (при необходимости дополнительного изучения и/или проверки дополнительных документов – 15 дней).
С начала будущего года при передаче на архивное хранение и уничтожении управленческих (делопроизводственных), научно-технических и иных документов, формируемых в процессе деятельности органов государственного и хозяйственного управления, органов государственной власти на местах, предприятий, учреждений и организаций независимо от формы собственности, требуются их электронные копии и страховые копии документов государственной части Национального архивного фонда.
До 1 января 2021 года проведут инвентаризацию фондов, хранящихся в госархивах, и создадут базу данных с охватом соответствующих сведений по данным фондам. Выдавать архивные справки в данном случае будут без взимания сбора.